Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Pod Wawelem manifestowali w sprawie lepszej ochrony jeży w Polsce

Julia Kalęba
Julia Kalęba
W trakcie manifestu młodzież starała się zwrócić uwagę na to, co najbardziej doskwiera jeżom mieszkającym w miastach oraz na rolę jeży dla utrzymania równowagi lokalnych ekosystemów.
W trakcie manifestu młodzież starała się zwrócić uwagę na to, co najbardziej doskwiera jeżom mieszkającym w miastach oraz na rolę jeży dla utrzymania równowagi lokalnych ekosystemów. Andrzej Banas
Sieci schronisk dla jeży, znaki ostrzegawcze przy drogach oraz specjalne domki w parkach - to część postulatów ogłoszonych w "Jeżowym Manifeście". W czwartek, 16 czerwca 2022 roku, w Krakowie rozpoczęła się akcja "Dokąd tupta jeż?", która niebawem zawita również do innych polskich miast, jak Katowice, Wrocław czy Warszawa.

Słyszymy od osób, które dbają o jeże: w zeszłych latach mieliśmy, widzieliśmy tych jeży więcej - mówi Joanna Suwała, przedstawicielka inicjatywy Jasna Esencja Życia prowadząca ośrodek rehabilitacji jeży, którą w czwartkowy poranek spotykamy przy Smoku Wawelskim.

Wokół zrobiło się różowo, a to za sprawą kolorowych koszulek młodzieży, która pod jej okiem przyjechała do Krakowa, by ogłosić "Jeżowy Manifest". Uczestnicy akcji "Dokąd tupta jeż?" przez kilkanaście minut krzyczeli "jeż, jeż, jeż", chcąc zwrócić uwagę na potrzebę lepszej ochrony tych zwierząt i dopominać się o poprawę warunków ich życia w Polsce. W trakcie manifestu mówili o tym, co najbardziej doskwiera tym małym zwierzętom mieszkającym w miastach i przydomowych ogrodach.

To przede wszystkim szerząca się zabudowa - tereny pozostawione zwierzętom ciągle zmniejszają się na rzecz nowych osiedli czy wielkich inwestycji. Druga rzecz to zmiany klimatyczne. Część jeży nie jest dostatecznie przygotowana do hibernacji lub źle ją znosi, co sprawia, że wiosną jeże są bardzo słabe i nie potrafią żyć. Trzecią doskwierającą im kwestią są prace ogrodowe - chemia ogrodowa i kosiarki są wrogami jeży. Są nimi również psy. Tym sposobem populacja jeży maleje - wylicza Joanna Suwała.

Uczestnicy akcji starają się także podkreślić rolę jeży dla utrzymania równowagi lokalnych ekosystemów. W preambule manifestu przedstawiciele Jasnej Esencji Życia napisali: "Jeż jest dobrem narodowym Polski, mistrzem równowagi w przyrodzie, wojownikiem transformacji ekologicznej".

- Jeże dbają o równowagę ekosystemu pod tym względem, że żywiąc się robakami, ślimakami, dżdżownicami, różnym insektami, zabezpieczają od tej strony chociażby nasze ogródki działkowe. Ale w tej chwili używamy dużo chemii, przez którą jeże giną. Dlatego postulujemy, żeby nie używać chemii, likwidować ślimaki metodami naturalnymi - zaznacza organizatorka akcji.

W "Jeżowym Manifeście" znalazło się w sumie pięć punktów. Uczestnicy akcji żądają tworzenia sieci jeżowych schronisk, do których trafią jeże chore i ranne, prowadzenia lekcji o ich ochronie w szkołach, jeżowych domków w parkach i na skwerach, znaków ostrzegawczych przy drogach, gdzie giną jeże, oraz kampanii edukacyjnych przypominających, co stanowi dla nich największe zagrożenie.

Chcemy dążyć do tego, żeby ludzie posiadali jak najwięcej informacji, jak pomagać zwierzętom. Żeby tworzyły się nowe ośrodki rehabilitacji jeży, żeby władze miast i gmin zostawiały kawałek niekoszonego parku, stawiały jeżom domki. Ale pomóc im może każdy z nas - podkreśla Joanna Suwała. - Przede wszystkim uważajmy, jak jeździmy samochodem, żeby jeża nie przejechać. Jeżeli mamy dom, ogród, zostawmy trochę dzikiego miejsca, być może przyjaciel się do nas wprowadzi. Jeżeli widzimy, że jeże na działce już są, wystawmy w takie suche, upalne dni miseczkę z czystą wodą. Na pewno jeż będzie z tego zadowolony. Musimy pomagać tym zwierzętom, bo za parę lat nasze nasze dzieci nie będą wiedziały, jak wygląda dziki jeż - apeluje.

FLESZ - 5-dniowy tydzień pracy odejdzie do lamusa?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Pod Wawelem manifestowali w sprawie lepszej ochrony jeży w Polsce - Gazeta Krakowska