Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krematorium w Bytomiu bezcześciło zwłoki? Bulwersującą sprawą zimnych urn zajmie się prokuratura

MANO
Katarzyna Jaksik-Lądwik przyjechała pod krematorium. Czy krematorium na Śląsku bezcześciło zwłoki zmarłych? Tak wynika z dziennikarskiego śledztwa Supewrwizjera TVN. Chociaż w materiale nie pada nazwa krematorium, internauci i mieszkańcy od razu skojarzyli je z Bytomiem. W czwartek od rana przed krematorium w Bytomiu przychodzą ludzie, którzy korzystali z jego usług.
Katarzyna Jaksik-Lądwik przyjechała pod krematorium. Czy krematorium na Śląsku bezcześciło zwłoki zmarłych? Tak wynika z dziennikarskiego śledztwa Supewrwizjera TVN. Chociaż w materiale nie pada nazwa krematorium, internauci i mieszkańcy od razu skojarzyli je z Bytomiem. W czwartek od rana przed krematorium w Bytomiu przychodzą ludzie, którzy korzystali z jego usług. Magdalena Nowacka-Goik/Dziennik Zachodni
Czy w krematorium Walicki w Bytomiu bezczeszczone były zwłoki? Leszek Goławski, rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach potwierdził , że sprawą bytomskiego krematorium i zimnych urn, zajmie się teraz katowicka okręgówka. - Sprawa zostanie przekazana do wydziału śledczego Prokuratury Okręgowej w Katowicach - mówi prokurator Goławski.

Chodzi o bezczeszczenie ludzkich zwłok i umieszczanie w urnach prochów innych osób. Szef Zakładu Pogrzebowego w Bytomiu twierdzi, że to pomówienia byłych pracowników i żony. Sprawa wcześniej była w Prokuraturze w Dąbrowie Górniczej(umorzona), a potem w prokuraturze będzińskiej.

Wcześniej, rzecznik Prokuratury Apelacyjnej, informował na stronie internetowej, że Prokurator Rejonowy w Będzinie prowadzi postępowanie z zawiadomienia Ireny W., dotyczące popełnienia na jej szkodę przestępstwa kierowania gróźb karalnych oraz w sprawie nieprawidłowości przy pochówkach wcześniej skremowanych płodów ludzkich.

CZYTAJ TAKŻE:
Krematorium bezcześciło zwłoki? W Bytomiu wrze. Ludzie domagają się wyjaśnień [SUPERWIZJER TVN]

ZOBACZ TAKŻE:
Co się działo w bytomskim krematorium? [WIDEO]

To postępowanie wszczęto 5 grudnia 2014 roku. Jak informuje w komunikacie rzecznik, dotyczyło to tylko tych dwóch kwestii, aż do momentu uzyskania, 23 marca 2015 roku, informacji, z których wynika, że przy wykonywaniu kremacji zwłok w Zakładzie Pogrzebowym PHU s.c. z siedzibą w Bytomiu mogły mieć miejsce nieprawidłowości noszące znamiona przestępstwa znieważenia zwłok czy też prochów ludzkich.

Prokurator Apelacyjny w Katowicach podjął decyzję o przeprowadzeniu badań aktowych spraw dotyczących nieprawidłowości w funkcjonowaniu wskazanego wyżej Zakładu Pogrzebowego - zarówno sprawy Prokuratora Rejonowego w Będzinie, jak i postępowania przeprowadzonego w tym zakresie i umorzonego wcześniej przez Prokuratora Rejonowego w Dąbrowie Górniczej. Chodziło o ocenę pod kątem potrzeby ewentualnego przejęcia sprawy do dalszego prowadzenia w Prokuraturze Okręgowej w Katowicach.

Teraz taka decyzja właśnie zapadła.

Katarzyna Jaksik-Lądwik, bytomianka, której dziadkowie byli spopieleni w bytomskim zakładzie, zadeklarowała założenie grupy czujących się pokrzywdzonych przez zakład. Taka strona powstała na Facebooku. Jutro bytomianka ma spotkać się z prawnikiem w sprawie ewentualnego powództwa wobec krematorium.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Krematorium w Bytomiu bezcześciło zwłoki? Bulwersującą sprawą zimnych urn zajmie się prokuratura - Plus Dziennik Zachodni