Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kreskówka o... św. Maksymilianie Kolbe powstaje w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Jej tytuł to "Szalony Maks"

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Film animowany o św. Maksymilianie Kolbe ma trwać 12 minut. Będzie gotowy jeszcze w tym roku
Film animowany o św. Maksymilianie Kolbe ma trwać 12 minut. Będzie gotowy jeszcze w tym roku materiały SFR w Bielsku-Białej
W bielskim Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej powstaje film animowany "Szalony Maks" o życiu... św. Maksymilianie Kolbe. Kreskówka będzie trwała 12 minut i ma być gotowa jeszcze w tym roku.

Bielskie Studio Filmów Rysunkowych, w którym powstały najsłynniejsze polskie kreskówki z Reksiem, Bolkiem i Lolkiem oraz Smokiem Wawelskim i Bartłomiejem Bartolinim, pracuje nad kreskówką poświęconą postaci... św. Maksymiliana Marii Kolbego. To pomysł Wydawnictwa "Promyczek" z Nowego Sącza, które w ten sposób zamierza upamiętnić 80. rocznicę śmierci oraz 50. rocznicę beatyfikacji świętego, który jest jednym z patronów diecezji bielsko-żywieckiej.

Film animowany o św. Maksymilianie Kolbe ma trwać 12 minut i opowiadać m.in. o historiach z dzieciństwa bohatera. Nosi tytuł "Szalony Maks". Ks. Andrzej Mulka, dyrektor Wydawnictwa "Promyczek" w rozmowie z Radiem RDN wyjaśnił, że taki tytuł nawiązuje do określenia, jakiego używali wobec św. Maksymiliana Kolbego jego bracia zakonni.

- Bracia św. Maksymiliana często nazywali go "szaleńcem Niepokalanej". Niektórzy żartobliwie zwracali się do niego szalony Maksio. Jego pomysły były szalone i niesamowite, ale wszystkie na większą chwałę Niepokalanej - tłumaczył ks. Mulka na antenie RDN.

Reżyser filmu jest Marek Burda, a producentem wykonawczym ze strony studia Maciej Chmiel, nowy dyrektor bielskiej wytwórni. Autorką scenariusza jest Krystyna Blachura z bielskiego Studia Filmów Rysunkowych, a muzykę do filmu realizuje Joachim Mencel.

Wydawnictwo Promyczek zaprosiło do nagrań Piotra Klimę z Katowic i Antoninę Kraszewską z Cieszyna, laureatów Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Dziecięcej "Skowroneczek", a także dzieci z zespołu Promyczki Dobra. W scenariuszu pojawiły się też historie z dzieciństwa bohatera.

Produkcja filmu jest możliwa dzięki wsparciu z programu Filmoteka Małopolska. Premiera filmu animowanego o św. Maksymilianie Kolbe ma mieć miejsce jeszcze w tym roku w Małopolskim Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu.

Rajmund Kolbe, jak brzmi prawdziwe imię świętego, urodził się 8 stycznia 1894 r. w Zduńskiej Woli. W 1910 r. wstąpił do zakonu franciszkanów we Lwowie, tam przyjął imię Maksymilian. Wyjechał do Rzymu, gdzie studiował filozofię i teologię, przyjął święcenia kapłańskie. W 1927 r. założył pod Warszawą klasztor w Niepokalanowie i wydawnictwo.

Nie przeocz

Podczas II wojny światowej 28 maja 1941 r. trafił do obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Dwa miesiące później, po ucieczce jednego z więźniów, oddał swoje życie za życie Franciszka Gajowniczka, który został wyznaczony do śmierci głodowej. Uratował w ten sposób Gajowniczka, który dzięki przeżył wojnę - zmarł dopiero w 1995 r.

Św. Maksymilian zmarł 14 sierpnia 1941 r., jako ostatni z więźniów zamkniętych w bunkrze głodowym uśmiercony zastrzykiem fenolu.

W 1971 r. papież Paweł VI wyniósł go na ołtarze jako błogosławionego. 10 października 1982 r. papież Jan Paweł II ogłosił go świętym. Św. Maksymilian Maria Kolbe jest jednym z trzech patronów diecezji bielsko-żywieckiej.

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera