Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Król Wacław i polska korona [HISTORIA DZ]

Tomasz Borówka
Król Wacław II
Król Wacław II arc.
Choć zawierając układ w Kłodzku (1137) czescy Przemyślidzi zgadzali się na bezwarunkową przynależność większości Śląska do piastowskiej Polski, pozostali przecież ważnymi tego Śląska sąsiadami i partnerami politycznymi śląskich książąt.

Przykładowo, to właśnie w Pradze znalazł żonę dla swego syna Henryk Brodaty. W ten sposób Henryk Pobożny poślubił córkę Przemysła Ottokara I. Ten ostatni był pierwszym Przemyślidą, który ukoronował się na króla dziedzicznego (1203) - ci z jego przodków, którzy dostąpili królewskiej korony przed nim, nie miało jeszcze prawa by przekazywać ją następcom. Jego wnuka, króla Czech Przemysła Ottokara II, śląscy (oraz polscy) Piastowie wspomagali nieraz w jego walkach z Węgrami (bitwa pod Kressenbrunn 1260) oraz o tron Rzeszy z Albrechtem Habsburgiem (bitwa pod Suchymi Krutami 1278).

HISTORIA ŚLĄSKA NA DZIENNIKZACHODNI.PL - CZYTAJ WIĘCEJ TEKSTÓW

Młody król

Przemysł Ottokar II miał na Śląsk oko, a królem był potężnym. Między innymi, zostawszy opiekunem małoletniego księcia wrocławskiego Henryka Prawego uzależnił go od swej woli na tyle, że spod tej nazbyt już uciążliwej kurateli wyzwoliła księcia dopiero śmierć władcy Czech. Nastąpiła ona w dramatycznych okolicznościach, podczas owej batalii pod Suchymi Krutami.

Dziedzic Przemysła Ottokar II również był małoletni. Na króla Czech ukoronowany został liczący sobie zaledwie siedem wiosen chłopiec, który wstąpił na tron jako Wacław II. Pierwsze lata panowania były takimi jedynie z nazwy. Wpierw sprawował je, jako regent, brandenburski margrabia Otto. Następnie zaś królowa-matka Kunegunda, której związek z rycerzem Zawiszą z Falkensteinu stanowił jeden z największych skandali średniowiecznej Europy. Wacław został królem z prawdziwego zdarzenia dopiero w 1288 r., po śmierci matki. W roku następnym definitywnie pozbył się kurateli Zawiszy. W 1290 r. magnat został ścięty - i to w sposób wyszukanie okrutny, przy pomocy zaostrzonej deski. Wtedy już Wacław II znajdował się pod wpływem byłego śmiertelnego wroga jego ojca, a od niedawna własnego teścia - króla Rudolfa Habsburga.

Ten, obawiając się, by młody król nie poszedł w ślady Przemysła Ottokara II, umiejętnie skierował jego uwagę ku pogrążonej w walkach między dzielnicowymi książętami Polsce. Za namową przebiegłego Habsburga władca Czech stanął do rywalizacji o koronę Bolesława Śmiałego. Za pretekst do wysunięcia pretensji spadkowych po zmarłym w 1288 r. księciu krakowskim Leszku Czarnym posłużył fakt, że Wacław był siostrzeńcem żony tego Piasta. Pretekst może i błahy, ale za Przemyślidą stało jego bogate królestwo. Takiej realnej siły nie mógł mu przeciwstawić żaden z konkurentów do Wawelu - nawet najsilniejszy z nich Henryk Prawy. Ten zresztą rychło a nagle zszedł ze świata, podstępnie otruty przez własnego medyka.

Przez Śląsk na Wawel

Droga do Polski wiodła przez Śląsk, a ściślej Górny Śląsk. Jeszcze za życia Prawego lennikiem Wacława uznał się książę Kazimierz bytomski. Gdy w 1291 r. Czech wyruszył na Kraków, wspomogli go również bracia Kazimierza - Bolko książę opolski i Mieszko książę cieszyński. Wacław łatwo opanował stolicę Polski. Ogłosił się księciem krakowskim oraz sandomierskim. Zhołdował wszystkich górnośląskich książąt. Jego zwierzchność uznać musiał nawet przyparty do muru Władysław Łokietek oraz książęta Kujaw i Mazowsza. Z konkurentów do Wawelu opierał się jedynie wielkopolski Przemysł II.

Ten przeżył wprawdzie chwilę tryumfu, gdy w 1295 r. został koronowany w Gnieźnie na króla Polski (insygnia koronacyjne zdążył sprzątnąć Wacławowi sprzed nosa, tuż nim Czech wkroczył na Wawel). Ale wzlot Przemysła trwał krótko - już po kilku miesiącach zginął on zamordowany. Tym samym konkurencja Wacława praktycznie przestała istnieć. W 1300 r. arcybiskup Jakub Świnka namaścił Czecha na króla Polski i włożył na jego skronie tą samą koronę, którą kilka lat wcześniej koronował Przemysła II. Rok później zwierzchność Wacława uznali książęta dolnośląscy: Wrocławia, Legnicy i Brzegu. By umocnić swoje roszczenia do dziedzictwa po Przemyśle II, Wacław poślubił jego córkę Ryksę (pierwsza żona Wacława, Guta Habsburżanka, zmarła w 1297 r.).

W dalszym okresie panowania uwagę Wacława zaprzątały głównie sprawy poza granicami Polski i Śląska. Jego zabiegi o tron Węgier dla Przemyślidów poróżniły go już nie tylko z Habsburgami. Zyskał wroga w samym papieżu Bonifacym VIII, a do tego i w Karolu Robercie andegaweńskim, który był papieskim kandydatem do węgierskiej korony. Wykorzystał to Łokietek, który mimo chwilowej klęski nie wyrzekł się dążeń do władzy nad całą Polską. Wrogowie Wacława stali się jego przyjaciółmi. Na potknięcie Przemyślidy wyczekiwał również uważający się za sukcesora Przemysła II książę głogowski Henryk III.

Wszyscy oni rychło doczekali się czegoś więcej niż potknięcia Wacława. Zapoczątkowany zamordowaniem Henryka Prawego korowód śmierci władców trwał: w 1305 r. młodego przecież, trzydziestokilkuletniego zaledwie króla Czech i Polski zabiła tajemnicza choroba...



*Operacja przeszczepu twarzy: Poznaj pacjenta i autorów sukcesu [ZDJĘCIA + OPINIE + KOMENTARZE]
*MISS ŚLĄSKA I ZAGŁĘBIA 2013: TEGO NIE ZOBACZYCIE W TELEWIZJI
*Maluch z Allegro: Fabrycznie nowy Fiat 126 z 1979 r. i wielki skandal
*Dni Miast 2013 [PROGRAM IMPREZ]: Chorzów, Będzin, Ruda, Sosnowiec, Wodzisław i inne!

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!