Ze względu na falę upałów, Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek apeluje do pracodawców o skrócenie czasu pracy pracownikom. Szczególnie tym, którzy pracują więcej niż 8 godzin. Czy pracodawcy posłuchają apelu?

Główny Inspektor Pracy apeluje do pracodawców o skrócenie czasu pracy

W związku z falą upałów, z jaką mamy do czynienia od kilku dni w Polsce. Główny Inspektor Pracy postanowił wydać apel do pracodawców. Wiesław Łyszczek prosi w nim o skrócenie czasu pracy, w szczególności pracownikom, których dzienny wymiar czasu pracy przekracza 8 godzin.

Upał w pracy. 6 praw, które przysługują pracownikom

Główny Inspektor Pracy przypomina również o obowiązku zapewnienia przez pracodawcę nieodpłatnych zimnych napojów, gdy temperatura w pomieszczeniach pracy przekracza 28 stopni Celsjusza, a na otwartej przestrzeni 25 stopni Celcjusza. - Napoje powinny być dostępne stale, w ilości zaspokajającej potrzeby zatrudnionych - pisze Główny Inspektorat Pracy.

W apelu można przeczytać także, że "Przy pracach brudzących wykonywanych na otwartej przestrzeni, bez dostępu do wody bieżącej, pracodawca zobowiązany jest zapewnić do celów higienicznych co najmniej 90 litrów wody dziennie na każdego pracownika".

Fala upałów w Polsce

Od końca lipca w Polsce mamy afrykańskie upały. Temperatura na termometrach nie spada poniżej 30 stopni Celsjusza. Wysokim temperaturom mogą towarzyszyć popołudniowe burze z gradem i nawałnice oraz porywisty wiatr. Na krótkotrwałe ochłodzenie można liczyć 6 sierpnia, jednak potem znowu powrócą wysokie temperatury. Nie powinny być jednak tak uciążliwe, jak te z przełomu lipca i sierpnia.

Pogoda na sierpień 2018: mniej burz i deszczu, coraz więcej łagodnego słońca

Upał w Polsce 2018: Pierwsze dni sierpnia PROGNOZA Afrykańskie upały w Polsce, burze i ulewy. Ostrzeżenie IMGW

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Zobacz najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w programie TyDZień