Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krwiodawcy to ludzie o wielkich sercach

Redakcja
Mikołaj Suchan
Lek. med. Urszula Sierantowicz i dr n. med. Stanisław Dyląg, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach rozmawiali z internautami na czacie w naszej redakcji.

Lek. med. Urszula Sierantowicz i dr n. med. Stanisław Dyląg odpowiadali na pytania i wątpliwości Czytelników związane z krwiodawstwem. Oto zapis czatu

Ile oddaje się jednorazowo krwi? (adki)
Jednorazowo można oddać w Polsce 450 mililitrów krwi.

Jak często można oddawać krew? (morga)
Co 8 tygodni, zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Mężczyzna może maksymalnie oddać krew 6 razy w roku, a kobieta 4 razy.

Kiedyś byłem w wojsku i tam oddawaliśmy krew, ale później okazało się, że mam grupę A1Rh minus, którą nie mogę oddawać do ratowania, bo ona się nie nadaje, tzn. jej czynniki są do wyrobu leków. Czy to prawda? (robert_4)
Człowiek, który posiada taką grupę krwi może być krwiodawcą. Jeżeli w osoczu ma pan zawarte przeciwciała, to jest to przeciwskazaniem. Natomiast w celu udzielenia jednoznacznej odpowiedzi zapraszamy do naszych placówek.

Czy to prawda, że za oddanie krwi rzadkiej grupy można otrzymać pieniądze? (jola35)
W Polsce ponad 99 proc. krwi pobierana jest od dawców honorowych. Tylko niektórzy krwiodawcy otrzymują rekompensatę finansową (o rzadkim fenotypie), której wysokość jest ustalana przez ministra zdrowia.
Czy to prawda, że dziecko nie zawsze dziedziczy grupę krwi po rodzicach? (fionka)
Dziecko dziedziczy grupę krwi po rodzicach.

Czy mając astmę, mogę zostać honorowym dawcą krwi? (PKP)
Niestety, astma jest przeciwskazaniem do honorowego oddawania krwi.

Czy prawdą jest, że jak się raz odda krew, to potem trzeba cały czas ją oddawać, nawet wbrew swojej woli? (madzia_1)
To całkowita nieprawda! Nie ma żadnej zależności pomiędzy jednokrotnym a wielokrotnym oddaniem krwi. Organizm ludzki nie uzależnia się od oddawania krwi.

Dlaczego nie mogą oddać krwi osoby, które przebywały w okresie od 1.01.1980 do 31.12.1996 przez ponad 6 miesięcy w Wlk. Brytanii, Francji i Irlandii. (Maja_24)
Jest to związane z zapobieganiem przed ewentualnym przeniesieniem choroby Creutzvelda-Jacoba.

Czy oddając krew w stacji krwiodawstwa można się czymś zarazić? (! _mnie_21gda)
Odpowiadamy nie, dlatego, że cała Polska służba krwi pracuje na sprzęcie jednorazowym, a wykwalifikowany personel przestrzega ściśle określonych procedur, które chronią krwiodawcę (a także osobę, która tę krew może później otrzymać).

Panie profesorze jak można uzupełnić niedobór krwi w organizmie? Czy jedzenie dużej ilości warzyw i owoców, np. picie soku z buraka i pomidora i jedzenie tych warzyw może spowodować, że będziemy mieć krew lepszej jakości? (Moderator)
Chcąc uzupełnić poziom czerwonych krwinek (hemoglobiny) wskazana jest dieta bogata w żelazo. Zwłaszcza czerwone mięso, zielone warzywa: szpinak, brokuły, kapusta, sałata. Natomiast po oddaniu krwi, w celu uzupełnienia objętości krwi w organizmie, wskazane jest picie dużej ilości płynów (bez używek).
Chciałam kiedyś oddać krew, na co pani pielęgniarka powiedziała, że mam za cienkie żyły i nie mogę. Czy jest to możliwe i co muszę zrobić, aby w przyszłości móc oddawać krew. (Rozwazna_i_romantyczna19)
Młode osoby, zwłaszcza kobiety, mogą mieć układ żylny, który nie pozwala na oddanie 450 mililitrów krwi. W miarę upływu lat, na skutek wykonywania prac fizycznych, naczynia żylne mogą ulec lepszemu wykształceniu się i oddanie krwi jest wówczas możliwe. Serdecznie zapraszamy panią do naszego ambulansu lub do naszych placówek w celu dokonania oceny naczyń.

Czy to prawda, że chorzy na cukrzycę nie mogą oddawać krwi? (Malwina)
Niestety, chorzy na cukrzycę nie mogą być dawcami krwi.

Czy można oddawać krew, jeśli przyjmuje się tabletki hormonalne? Albo inne leki? Jeśli nie można, to po jakim czasie od odstawienia można oddawać krew? (Ona_na_poziomie)
Krew można oddawać podczas zażywania leków na nadciśnienie, a także tabletek antykoncepcyjnych i leków stosowanych w hormonalnej terapii zastępczej. Dozwolone jest tez używanie witamin. W przypadku innych leków ostateczną decyzję podejmuje lekarz w czasie kwalifikowania kandydata na krwiodawcę.

Po oddaniu krwi trzeba pić dużo płynów, aby uzupełnić krew. Czy może pan powiedzieć, jakie to muszą być płyny i w jakich ilościach? Czy może to być np. wino czerwone, czy tylko woda mineralna, a może jakieś soki? (pozjadalem_wszystkie_rozumy)
Można pić wodę, soki owocowe, warzywne, herbatę w łącznej ilości do jednego litra, a lampka czerwonego wina (jedna) też nie zaszkodzi.

Czy gdy oddamy krew i na jej miejsce "wytworzy" się nowa, jest ona jakościowo lepsza? Gdy oddajemy ją regularnie, czy taka "całkowita wymiana" pozytywnie na nas wpływa? (Zaczep_mnie_ON)
Niezależnie od tego, czy oddajemy krew, czy nie - przez cały czas w naszym organizmie zachodzi produkcja nowych krwinek. Krwioupust mobilizuje organizm do produkcji krwinek i uzupełnienia powstałego niedoboru.
Dlaczego honorowy dawca dostaje tak mało za krew, a stacje odsprzedają krew za wyższą cenę? (wolny_B-stok)
Na całym świecie (podobnie i w Polsce) krew jest bezcenna - nikt za nią nie płaci. Szpitale ponoszą jedynie opłatę (jest ustalana corocznie przez ministra zdrowia w drodze osobnego rozporządzenia) obejmujacą, m.in. koszty testów, pojemników, etatów, utrzymania budynków, ambulansów itp. Jesteśmy organizacją non-profit.

Czy to prawda, że osoby palące papierosy i pijące alkohol oraz otyłe mają gorszą jakość krwi i mają jej mniej? (pozjadalem_wszystkie_rozumy)
Styl życia wpływa na nasze zdrowie, a tym samym na jakość krwi. Jeżeli te nałogi poważnie rzutują na stan zdrowia, to wtedy ostateczna decyzja należy do lekarza, który kwalifikuje kandydata na dawcę i ocenia, czy ta osoba może oddać krew.

Dziękujemy za udział w czacie. (Moderator)
Dziękujemy serdecznie krwiodawcom, oraz internautom za zainteresowanie a jednocześnie zapraszamy wszystkich chętnych do oddania krwi do naszych placówek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!