MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kryminaliści boją się koronawirusa. W czasie pandemii przestępczość w województwie śląskim spadła o połowę

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik
Pixabay
W czasie pierwszych kilkunasty dni od wprowadzenia w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego, przestępczość w województwie śląskim spadła o połowę. Jeżeli chodzi o działkę narkotykową, to nawet o 70 proc. - Rzeczywiście odnotowaliśmy spadek różnego rodzaju zdarzeń kryminalnych - mówi podinsp. Aleksandra Nowara. Wszystko wskazuje na to, że również przestępcy zastosowali się do zaleceń Ministerstwa Zdrowia i zostali w domach.

Pandemia koronawirusa boleśnie odbiła się na kondycji wielu branż. Spadły obroty w handlu, nad sporą częścią zakładów usługowych wisi widmo upadłości, poważnie ucierpiał również transport. A co z działką kryminalną?

Najwidoczniej blady strach przed zachorowaniem na COVID-19 padł również na przestępców, którzy zastosowali się do zaleceń Ministerstwa Zdrowia i zostali w domach, a co za tym idzie - statystyki przestępczości w województwie śląskim znacząco spadły.

Rzeczywiście odnotowaliśmy spadek różnego rodzaju zdarzeń kryminalnych, co może świadczyć o tym, że przestępcy również zastosowali się do wytycznych i zostali w domach - mówi podinsp. Aleksandra Nowara z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Przeanalizowaliśmy dane kryminalne Śląskiej Policji od 14 do 30 marca. Dlaczego wzięliśmy pod uwagę akurat ten okres? Ponieważ wieczorem 13 marca premier Mateusz Morawiecki wprowadził na terenie Polski stan zagrożenia epidemicznego, który w kolejnych dniach był sukcesywnie zaostrzany, więc realnie w nowych, ekstraordynaryjnych warunkach przyszło działać przestępcom właśnie od 14 marca.

Po porównaniu policyjnych statystyk z lat 2019-2020 okazało się, że podczas pandemii koronawirusa przestępczość w województwie śląskim spadła o 50 proc.

Odnotowano najmniej przestępstw narkotykowych od lat. Zmalała liczba rozbojów i kradzieży

Największy spadek w ilości przestępstw Śląska Policja odnotowała na polu narkotykowym. Od 14 do 30 marca w całym województwie śląskim doszło do 59 zdarzeń tego typu. W roku 2019 było ich 197, a w 2018 niewiele mniej, bo 191. To oznacza, że liczba przestępstw narkotykowym we wskazanym okresie spadła w tym roku o 70,1 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Zdecydowanie mniej było również rozbojów. Policja odnotowała ich zaledwie 14, a to spadek o 62,2 proc. Wyraźnie zmalała liczba bójek i pobić (Spadek o 52,4 proc.), a także kradzieży (Spadek o 51,6 proc.).

Opuszczony areszt śledczy w Zabrzu i napisy na ścianach celZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Napisy i rysunki na ścianach aresztu w Zabrzu robią wrażenie...

- Obserwujemy szczególnie spadek liczby przestępstw, które są dla społeczeństwa najbardziej dotkliwe, takich jak rozboje, pobicia czy kradzieże, a także handel narkotykami - potwierdza podinsp. Aleksandra Nowara.

Malejącej liczbie kradzieży sprzyja m.in. ograniczenie liczby pasażerów w komunikacji miejskiej oraz zamknięcie zatłoczonych centrów handlowych, co związało ręce kieszonkowcom.

Nie przegap

Choć ludzie przebywają w domach, to wiele jest wciąż kradzieży z włamaniem. Dlaczego?

Choć większość czasu spędzamy w domach, stosując się do zakazu wychodzenia na zewnątrz, to paradoksalnie najmniejszy spadek przestępczości policja odnotowała w przypadku kradzieży z włamaniem. Tych od 14 do 30 marca w województwie śląskim było 207. To jedynie o 14,1 proc. mniej, niż rok wcześniej.

Musimy wziąć pod uwagę, że są to włamania różnego rodzaju. Sprawcy tego typu przestępstw mogą w tym czasie mogą okradać lokale usługowe lub zamknięte zakłady pracy - wyjaśnia podinsp. Aleksandra Nowara.

Jak spadła liczba przestępstw w województwie śląskim podczas pandemii koronawirusa?

Rozboje
2019 - 31
2020 - 14
Spadek o 62,2 proc.

Bójki i pobicia
2019 - 21
2020 - 10
Spadek o 52,4 proc.

Zobacz koniecznie

Kradzieże z włamaniem
2019 - 241
2020 - 207
Spadek o 14,1 proc.

Kradzieże
2019 - 487
2020 - 236
Spadek o 51,6 proc.

Przestępstwa narkotykowe
2019 - 197
2020 - 59
Spadek o 70,1 proc.

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Dziennika Zachodniego i bądź na bieżąco!

Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni