„W piątek, 3 grudnia premier Mateusz Morawiecki odbędzie rozmowę telefoniczną z premierem Norwegii Jonasem Gahrem Støre. Tematem rozmowy będzie sytuacja na wschodniej granicy Unii Europejskiej oraz sytuacja na Ukrainie. To kolejna rozmowa szefa polskiego rządu z europejskimi przywódcami dotycząca kryzysu wywołanego przez reżim białoruski. Działania te mają na celu koordynację reakcji państw europejskich i członków NATO na działania hybrydowe Białorusi. Premier Mateusz Morawiecki spotkał się już m.in. z przywódcami: Litwy, Łotwy, Estonii, Czech, Słowacji, Węgier, Słowenii, Chorwacji, Wielkiej Brytanii, Niemiec i prezydentem Francji. Premierzy poruszą również kwestie bilateralne – w tym związane z wymianą handlową, inwestycjami i obecnością firm norweskich w Polsce” - informuje CIR.
W komunikacie zaznaczono, że zdecydowane poparcie dla Polski w związku z działaniami na polsko-białoruskiej granicy UE wyraziła minister spraw zagranicznych Norwegii Anniken Huitfeldt. - W pełni solidaryzujemy się z Polską, Litwą i UE w ich wysiłkach, by uporać się z kryzysem, jaki białoruskie władze wywołały na zewnętrznych granicach UE – mówiła, cytowana przez CIR.
Centrum wskazuje, że piątkowa rozmowa z szefem norweskiego rządu jest kontynuacją spotkań i rozmów premiera Mateusza Morawieckiego ze światowymi liderami w ostatnim czasie. Do tej pory premier spotkał się już m.in. z przywódcami: Litwy, Łotwy, Estonii, Czech, Słowacji, Węgier, Słowenii, Chorwacji, Wielkiej Brytanii, Niemiec i prezydentem Francji. Przywódcy rozmawiali o aktualnej sytuacji na polsko-białoruskiej granicy Unii Europejskiej oraz wspólnych działaniach.
Morawiecki rozmawiał również z premierami Iraku i Regionalnego Rządu Kurdystanu m.in. o migrantach wykorzystywanych przez reżim białoruski. Dotychczasowe akcje dyplomatyczne podjęte przez Polskę zostały zwieńczone sukcesem – już dzisiaj dociera dużo mniej migrantów do Białorusi. Szef polskiego rządu spotkał się również w ostatnim czasie z Avril Haines, dyrektor Wywiadu Narodowego USA. Uzgodnili, że niezbędna jest bliska współpraca w zakresie bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO.
Kryzys na granicy polsko-białoruskiej
Od kilku tygodni zwiększa się liczba nielegalnych uchodźców – głównie z Afganistanu, Iraku czy Syrii – którzy chcą przekroczyć granicę Białorusi z państwami Unii Europejskiej: Litwą, Łotwą oraz Polską.
Polskie oraz litewskie władze wskazały, że białoruski prezydent Alaksandr Łukaszenka wykorzystuje migrantów do wzmagania presji na Unii Europejskiej w celu wycofania nałożonych na Białoruś sankcji.
Aby uniemożliwić migrantom nielegalne przekroczenie granicy, pilnuje jej Straż Graniczna, policja i wojsko.
Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?