Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kryzys w szpitalach wojewódzkich w Częstochowie zakończony. Lekarze podpisali porozumienie

Adam Świerczyński
Szpital w Częstochowie
Szpital w Częstochowie ARC
Lekarze ze szpitali wojewódzkich na Parkitce oraz na Tysiącleciu doszli do porozumienia z dyrekcją i mają wycofać swoje wypowiedzenia umów o pracę.

Przypomnijmy 140 lekarzy ze szpitali na Parkitce i Tysiącleciu, które tworzą Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. NMP w
Częstochowie z dniem 1 stycznia 2014 miało odejść z pracy. Medycy stanowiący połowę kadry placówki, złożyli wypowiedzenia w proteście wobec braku właściwego serwisowania sprzętu medycznego oraz często niewystarczającej ilości leków.

Ponadto lekarze zażądali zmian personalnych na dwóch ważnych stanowiskach, wicedyrektora ds. medycznych i wicedyrektora ds. ekonomicznych. Najczęściej formułowany wobec dyrektorów zarzut to niewłaściwe gospodarowanie lekami, w zakresie
sposobu ich zamawiania, jak i rozdzielania na poszczególne oddziały.

Jak wczoraj poinformowała Beata Marciniak, rzecznik szpitala - 29 listopada dyrekcja placówki przyjęła postulaty protestujących, dzięki czemu udało się podpisać porozumienie.

- Porozumienie zawarto dla dobra pacjenta i lekarzy, tak by od 1 stycznia 2014 roku, częstochowianie mieli gdzie się leczyć i medycy gdzie pracować - mówi wicemarszałek Mariusz Kleszczewski. - To wspólna wola dyrekcji, samorządu i lekarzy. Znaleźliśmy rozwiązania wszystkich spraw dla dobra pacjenta regionu częstochowskiego - mówi Marciniak.

Jak poinformowano zintensyfikowano działanie Komitetu terapeutycznego, który decyduje o liście zakupywanych leków. Dodatkowo wprowadzono nowoczesny system składania zamówień oraz rozpisywania leków na pacjentów oraz bieżącej kontroli apteki (podgląd stanów magazynowych oddziałów).

Rozpoczęto także systematyczne serwisowanie sprzętu medycznego. Dodatkowo, niebawem dojdzie do zmiany na stanowisku wicedyrektora ds. ekonomicznych, a Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, będący właścicielem częstochowskiego szpitala, rozpisał konkurs na wicedyrektora ds. medycznych.

- Opinia środowiska lekarzy przy obsadzaniu najważniejszych stanowisk jest oczywiście dla dyrekcji szpitala istotna. Jednak podkreślam, że nie jest to jedyny czynnik. W tym wypadku, także w wyniku splotu innych okoliczności, decyzje w sferze personalnej są zgodne z postulatami części lekarzy - wyjaśnia Jarosław Madowicz, dyrektor szpitala.

- Jestem otwarty na dialog, zawsze biorę pod uwagę poważne, merytoryczne argumenty. Jednak z całą mocą przypominam, że lekarze odpowiadają za leczenie a dyrekcja, za zarządzanie - dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!