Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krzyż przy kopalni Wujek do renowacji. Zostanie oczyszczony i odnowiony. Wróci na swoje miejsce przed 40. rocznicą pacyfikacji Wujka

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Krzyż przy kopalni Wujek został już oddany do renowacji.
Krzyż przy kopalni Wujek został już oddany do renowacji. mat.prasowe
Wiszący od trzydziestu lat w ramionach betonowego Krzyża Pomnika Dziewięciu Górników z "Wujka" drewniany krzyż został zdemontowany. Opiekujące się pomnikiem Śląskie Centrum Wolności i Solidarności otrzymało pieniądze na jego renowację. Krzyż zostanie odnowiony. Na swoje miejsce wróci jeszcze przed 40. rocznicą pacyfikacji kopalni.

Krzyż przy kopalni Wujek do renowacji. Zostanie oczyszczony i odnowiony. Wróci na swoje miejsce przed 40. rocznicą pacyfikacji Wujka

Symbol kopalni Wujek, betonowy Krzyża Pomnika Dziewięciu Górników z "Wujka" oraz wiszący na nim mniejszy, drewniany krzyż został zdemontowany. Opiekujące się pomnikiem Śląskie Centrum Wolności i Solidarności otrzymało od Samorząd Województwa Śląskiego pieniądze na jego renowację.

Krzyż zostanie między innymi oczyszczony i zaimpregnowany. Pracom naprawczym zostanie również poddana cała stalowa konstrukcja pomnika oraz mur ceglasty mur stanowiący tło całej konstrukcji. Koszt prac pochłonie ponad 140 tysięcy złotych.

Renowacja krzyża oraz pomnika potrwa kilka miesięcy. Termin ukończenia prac naprawczych zakłada, że krzyż powróci na swoje miejsce jeszcze przed 40. rocznicą pacyfikacji strajku w katowickiej kopalni.

Zobacz koniecznie

Krzyż i pomnik przy kopalni Wujek symbolem wydarzeń z 1981 roku

Pomnik-Krzyż przy kopalni Wujek stoją od 1991 roku. Monument został odsłonięty podczas uroczystości obchodów 10. rocznicy pacyfikacji strajku w kopalni. O jego powstanie zabiegał powstały w 1989 roku Społeczny Komitet Budowy Pomnika Ku Czci Górników Kopalni Węgla Kamiennego Wujek w Katowicach Poległych 16.12.1981.

Po niespełna roku od zawiązania się komitetu rozstrzygnięto konkurs na powstanie pomnika. Zadecydowano, że spośród dwunastu zgłoszonych prac na realizację najbardziej zasługuje projekt autorstwa Aliny Borowczak-Grzybowskiej i Andrzeja Grzybowskiego.

Dominantą pomnika jest 33-metrowy stalowy krzyż. W skrzyżowaniu jego ramion umieszczono drewniany krzyż, którym górnicy pierwotnie upamiętnili śmierć swoich kolegów, stawiając go przy murze kopalni. U stóp stalowego krzyża znajduje się dziewięć symbolicznych krzyży-zniczy, ku czci dziewięciu poległych w strajku górników.

Musisz to wiedzieć

Nie przeocz

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera