Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krzyżtopór. Odwiedź nieukończony zamek. Nocą można tu spotkać ducha Białej Damy

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Zamek Krzyżtopór - spotkaj ducha Białej Damy... jeżeli masz odwagę. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zamek Krzyżtopór - spotkaj ducha Białej Damy... jeżeli masz odwagę. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Paweł Kurczonek / Polska Press
Zamek Krzyżtopór to jedno z bardziej pechowych miejsc w Polsce. Jego fundator, wojewoda Krzysztof Ossoliński, zmarł zaledwie rok po wstrzymaniu budowy, której nigdy nie dokończono. W trakcie potopu szwedzkiego zamek został zajęty przez wroga, a w XVIII wieku spaliły go wojska rosyjskie. Zapraszamy na spacer po jednej z największych budowli w XVII-wiecznej Europie.

Zamek Krzyżtopór – nawet w ruinie robi wrażenie

Do miejscowości Ujazd, w której znajdują się ruiny Zamku Krzyżtopór, z centrum aglomeracji śląskiej mamy ok. 200 km. Z tego powodu odwiedziny na zamku raczej nie będą wycieczką na jeden dzień. Tym niemniej warto poświęcić czas na dojazd, by zobaczyć na własne oczy potężną budowlę wybudowaną na planie pięciokąta.

Zamek Krzyżtopór ma kubaturę 70 tys. m3, a jego powierzchnia zajmuje 1,3 ha. Łączna długość murów wynosi 600 m, a ich powierzchnia – ponad 3,7 tys. m kw. Jeżeli te liczby nie oddają dostatecznie rozmiarów świętokrzyskiego obiektu warto dodać, że do jego budowy zużyto 11 tys. ton piaskowca kwarcytowego, 300 m3 piaskowca kunowskiego i 200 tys. cegieł, do łączenia których wykorzystano nietypową zaprawę.

- Dla uzyskania wodoodpornej zaprawy dodano ponoć do wapna białka z miliona jaj kurzych – informują władze obiektu.

Tajemniczą i na pierwszy rzut oka dziwną nazwę zamku wyjaśniają językoznawcy. Dowiadujemy się, że krzyż był symbolem wiary i polityki wojewody, a topór – herbem Ossolińskich. Oba te symbole można znaleźć na bramie wjazdowej do pałacu. Jak informują dostępne źródła, fundator obiektu nazywał go mianem Krzysztofory, co prawdopodobnie ma związek z jego imieniem. Krzysztof to po grecku Christophoros.

Zobacz także

Fanom polskiej muzyki Krzyżtopór jest znany z okładki płyty „Zemsta Nietoperzy” grupy Dżem. Pierwsze wydania albumu opatrzone zostały zdjęciem przedstawiającym środkową część ruin z przelatującymi nad nią ptakami.

Zamek Krzyżtopór jest otwarty przez cały rok

Obiekt oferuje kilka różnych tras zwiedzania. Można go również odwiedzić nocą. Jeden z wariantów oferuje w cenie biletu zwiedzanie z pochodniami i pokazy pojedynków członków Bractwa Rycerskiego. Strzeżcie się jednak! Nocą wśród zamkowych murów przechadza się Biała Dama. Kto odważy się stanąć z duchem twarzą w twarz?

Aktualnych informacji na temat cen biletów oraz godzin otwarcia należy szukać na stronie internetowej krzyztopor.org.pl.

Do dziś zachowało się aż 90 proc. murów zamku, z tego powodu od dawna planowana jest odbudowa całego kompleksu. Gdy to się stanie, malownicze ruiny, choć odzyskają dawny blask, z pewnością stracą nieco swojego niebywałego uroku i aury niesamowitości. Dlatego warto odwiedzić Zamek Krzyżtopór jeszcze teraz, zanim prace restauracyjne faktycznie zostaną podjęte.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera