Ks. Grzesiak o zniesieniu celibatu: Celibat ma być wyborem, nie przymusem

Ks. Wojciech Grzesiak
Kas. Wojciech Grzesiak
Kas. Wojciech Grzesiak ARc Dziennik Zachodni
Jak rozwiązać problem homoseksualizmu i pedofilii księży? Znieść celibat. I to jak najszybciej! Tak uważa ks. Wojciech Grzesiak, kapelan z Jastrzębia-Zdroju. CZYTAJCIE WYWIAD Z ks. Wojciechem Grzesiakiem rozmawia Katarzyna Spyrka z Dzienika Zachodniego.

Ks. Wojciech Grzesiak nie chce być drugim ks. Wojciechem Lemańskim. Ale zdaje sobie sprawę, że za ten wywiad i takie poglądy mogą go czekać przykre konsekwencje. Mimo wszystko zgodził się porozmawiać z Dziennikiem Zachodnim i przedstawić swoje zdanie na temat zniesienia celibatu.

"Moim skromnym zdaniem wiele tragedii pedofilskich, homoseksualnych zachowań kapłanów rozwiązałby "rozwiązanie" obowiązku zachowania celibatu. Przykładny ksiądz, ojciec i mąż... Czy może być coś bardziej chrześcijańskiego"? - ten wpis w internecie wywołał burzę. Podtrzymuje ksiądz te słowa?
Kościół to miejsce, w którym jest możliwa dyskusja i uważam, że najgorszą rzeczą w Kościele jest właśnie niedopuszczanie do dyskusji. A jeśli ktoś taką dyskusję rozpoczyna, to nie znaczy, że od razu coś będzie zmieniał. Znamy przecież sprawę synodu rzymskiego o rodzinie, gdzie kardynał Schonborn czy Kasper (to przecież wielcy ludzie Kościoła), rozpoczęli oficjalną dyskusję na temat homoseksualistów i związków niesakramentalnych. I jeśli kardynał Schonborn mówi o jakimś otwarciu Kościoła na homoseksualistów, to nie znaczy, że sam od razu nim jest. Tak samo, jak księża, którzy podejmują dyskusję o celibacie, nie zmieniają przecież stanu faktycznego.

Ale to od razu budzi podejrzenia. Skoro ksiądz mówi o tym, że duchowni mogliby mieć rodzinę, to rodzi się pytanie, czy ksiądz sobie wyobraża mieć rodzinę i sprawować jednocześnie obowiązki księdza?
Z Rzymem związani są grekokatolicy. Miałem na roku dwóch grekokatolików, którzy z nami skończyli 6-letnie seminarium, pojechali na Ukrainę i do Austrii, założyli rodzinę i są księżmi obrządku wschodniego. [Kliknij i posłuchaj] Nawet jak się uczyłem w seminarium to powtarzano mi, że sakrament kapłaństwa i małżeństwa się nie wyklucza. My jesteśmy nauczeni, że należy wybrać, albo kapłaństwo albo małżeństwo. Musimy wziąć pod uwagę, że celibat wprowadzono w XII wieku (w Polsce obowiązuje od 1197 roku). Jedenaście wieków temu nie było celibatu.


*Kto wygrał wybory w Twoim mieście? ZOBACZ WYNIKI WYBORÓW 2014
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku
*Zielony młody jęczmień najlepszy na odchudzanie. Jak przyrządzić? [WIDEO]
*Górnik Zabrze na dnie. Komu zależy na upadku klubu? Socios Górnik chce go ratować

Wideo

Komentarze 48

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
13 lutego 2015, 07:54, GR:

W kwestii celibatu najczęściej czytamy: Prawo Kościoła wyraża życzenie, które jest wcześniejsze niż decyzja człowieka, który decyduje się zostać kapłanem ... Logiczne, ktoś kto się decyduje, to wie na co się decyduje i ślubując celibat nie może nawet sam przed sobą udawać ,że na to się zgodził i do tego się zobowiązał , a jeśli łamie zasady to świadomie w ukryciu, lub tłumaczy to tylko ludzka słabość. Jednak powstaje pytanie, czy Kościół ma prawo wyrażać swoje życzenie zachowania celibatu i ustanawiać Prawo Kościelne sprzeczne z Prawem Bożym zapisanym w PŚ ? Czy Kościół to tylko Papież - BARDZIEJ nieomylny NIŻ PŚ ? Co zwojuje generał bez armii, a co może zrobić armia bez generała ?Załóżmy, że Papież jest nieomylny, a Pismo Święte powstałe o wiele wcześniej niż Prawo Kościoła – jest przyjęte przecież jako natchnione – więc z uznaniem w całości powinno być W PEŁNI respektowane, a słowa zawarte w księgach NT - a w szczególności jeśli są NAPISANE PROSTYM JĘZYKIEM BEZ UŻYCIA ARTYSTYCZNYCH ŚRODKÓW WYRAZU - czymś nadrzędnie obowiązującym. Chyba Kościół idąc w zaparte, ludziom światłym i oczytanym pragnie wmówić, że mają zwidy i pewne słowa zawarte w PŚ choć istnieją od wieków, to nie istnieją i dlatego nie obowiązują. Są wersety PEWNE, kilkuzdaniowe, mające odpowiedniki w innych miejscach. Trwają dyskusje, czy zdjąć celibat - choć w świetle PŚ nie powinno go w ogóle być ! Natomiast powinny rozpocząć się dyskusje wyższej wagi. Jak zwykły ksiądz, który ma obecnie obowiązek zachowania celibatu - chcący zostać biskupem - jak jest i w jakim stopniu w stanie spełnić powinność zawartą w PŚ uznanym przez nieomylnego Papieża jako za natchnione przez samego Boga ? OD KIEDY PAPIEŻ ZACZNIE NAKAZYWAĆ (DLA KAŻDEGO KSIĘDZA PRZECIEŻ mającego ŻYć W CELIBACIE) PRZED NADANIEM TYTUŁU BISKUPA - PRAKTYCZNE ZREALIZOWANIE POWINNOŚCI WYNIKAJĄCEJ ZE SŁÓW PISMA ŚW. i uzna tą powinność także za Prawo Kościoła a nie TYLKO NATCHNIONE PRAWO BOŻE ? KONKRETNIE 1 List do Tymoteusza - ZAWIERA NIE TYLE WSKAZANIE, CZY ZALECENIE, A WRĘCZ - POWINNOŚĆ !!! , KTÓRA POWINNA BYĆ SPEŁNIONA !!! TO NIE PRZYPADKOWY ZWROT, GDYŻ JEST SZEROKO OMÓWIONY W 1 LIŚCIE DO TYMOTEUSZA. ZASTANÓWMY SIĘ CO OZNACZA ZDANIE : ,, Biskup więc POWINIEN BYĆ nienaganny, MĄŻ JEDNEJ ŻONY, trzeźwy, rozsądny, przyzwoity, gościnny, sposobny do nauczania,"(1 List do Tymoteusza 3:2.) MOŻE NIEKTÓRZY KSIĘŻA POPRZEZ NIESTOSOWANIE SIĘ DO ŚLIBU CELIBATU, TAK NA PRAWDĘ SĄ CORAZ BLIŻEJ SPEŁNIENIA WYMOGU, KTÓRY PIOWINNI SPEŁNIAĆ PRZY ŚLUBOWANIU POSŁUGI BISKUPSTWA? MOŻE PRZYSIĘGAJĄ TYLKO USTAMI A W SERCU MAJĄ WERSET Z PŚ ????? MOŻE OFIARNIE ZNOSZĄ PUBLICZNE NAPIĘTNOWANIE A W CICHOŚCI SERCA SĄ WIERNI NAUCE PŚ A W PRZYSZŁOŚCI BĘDĄ PIERWSZYMI W KOLEJCE PO TYTUŁY BISKUPA, KIEDY JUŻ:

KOŚCIÓŁ NAJPIERW ZNIESIE CELIBAT

NASTĘPNIE DLA KANDYDATÓW NA BISKUPÓW

WPROWADZI WYMÓG POSIADANIA TYLKO JEDNEJ ŻONY

A POTEM - DODATKOWO JESZCZE WYMÓG POSIADANIA DZIECI

W myśl słów Św. Pawła::

,,Biskup więc POWINIEN BYĆ nienaganny, MĄŻ JEDNEJ ŻONY, trzeźwy, rozsądny, przyzwoity, gościnny, sposobny do nauczania, nie przebierający miary w piciu wina, nieskłonny do bicia, ale opanowany, niekłótliwy, niechciwy na grosz, DOBRZE RZĄDZACY WŁASNYM DOMEM, TRZYMAJĄCY DZIECI W ULEGŁOŚCI, Z CAŁĄ GODNOŚCIĄ. JEŚLI KTOŚ BOWIEM NIE UMIE STANĄĆ NA CZELE WŁASNEGO DOMU, JAKŻEŻ BĘDZIE SIĘ TROSZCZYŁ O KOŚCIÓŁ BOŻY ? (1 List do Tymoteusza 3:2-5)

DIAKONI NIECH BĘDĄ MĘŻAMI JEDNEJ ŻONY, RZĄDZĄCY DOBRZE DZIEĆMI I WŁASNYMI DOMAMI (1 List do Tymoteusza 3:12)

Za słowami Pś - kochani księża - nie przysięgajcie jeśli nie musicie, nie przysięgajcie tylko dlatego, że ktoś sobie tego życzy, skoro jest możliwość to kożystajcie z tego, bo to uchroni was przez wyrzutami sumienia, niech wasze tak będzie tak , a nie byędzie nie !!!

Jestes pokebany ks musi zyc w celibacie

G
Gość
21 lipca 2019, 08:36, M:

Zniesc celibat natychmiast, Bog nie wymagal celibatu!!

Jestes [wulgaryzm]ana ksiodz musi byc wierny bogu i zyc w celibacie

G
Gość

Po[wulgaryzm] ksiodz ksieza musza zyc w celibacie ja sobie nie wyobrazam zeby ks mial zone i dzieci to jest chore

M
M

Zniesc celibat natychmiast, Bog nie wymagal celibatu!!

m
maniek

Takimi komentarzami właśnie niszczy się porządnych ludzi. Zastanów się nad tym, co napisałeś, matole!!!

G
Gość

Kościół to miejsce, ... , w którym ktoś jest, lub nie jest (z własnego wyboru).
Kościół (każdy) to społeczność ludzka, to fakt.
Kościół to zamierzony cel, to fakt.
Kościoł to podjęte zadanie, z własnej woli.
Tak więc, wola "tak", wola "nie", z własnej woli ! Czym więcej tego świadomych, tym lepiej !

G
Gość

Kościół to miejsce, ... , w którym ktoś jest, lub nie jest (z własnego wyboru).
Kościół (każdy) to społeczność ludzka, to fakt.
Kościół to zamierzony cel, to fakt.
Kościoł to podjęte zadanie, z własnej woli.
Tak więc, wola "tak", wola "nie", z własnej woli ! Czym więcej tego świadomych, tym lepiej !

T
Tyta

no u wos w POP sandmanku takich problymow niy bylo.

f
franciszek

zacznijcie, kochani czytać Pismo Święte - tam nie ma nic o celibacie, to wymysł kościoła rzymskiego, nie - katolickiego, a katolicki znaczy powszechny

G
GR

W kwestii celibatu najczęściej czytamy: Prawo Kościoła wyraża życzenie, które jest wcześniejsze niż decyzja człowieka, który decyduje się zostać kapłanem ... Logiczne, ktoś kto się decyduje, to wie na co się decyduje i ślubując celibat nie może nawet sam przed sobą udawać ,że na to się zgodził i do tego się zobowiązał , a jeśli łamie zasady to świadomie w ukryciu, lub tłumaczy to tylko ludzka słabość. Jednak powstaje pytanie, czy Kościół ma prawo wyrażać swoje życzenie zachowania celibatu i ustanawiać Prawo Kościelne sprzeczne z Prawem Bożym zapisanym w PŚ ? Czy Kościół to tylko Papież - BARDZIEJ nieomylny NIŻ PŚ ? Co zwojuje generał bez armii, a co może zrobić armia bez generała ?Załóżmy, że Papież jest nieomylny, a Pismo Święte powstałe o wiele wcześniej niż Prawo Kościoła – jest przyjęte przecież jako natchnione – więc z uznaniem w całości powinno być W PEŁNI respektowane, a słowa zawarte w księgach NT - a w szczególności jeśli są NAPISANE PROSTYM JĘZYKIEM BEZ UŻYCIA ARTYSTYCZNYCH ŚRODKÓW WYRAZU - czymś nadrzędnie obowiązującym. Chyba Kościół idąc w zaparte, ludziom światłym i oczytanym pragnie wmówić, że mają zwidy i pewne słowa zawarte w PŚ choć istnieją od wieków, to nie istnieją i dlatego nie obowiązują. Są wersety PEWNE, kilkuzdaniowe, mające odpowiedniki w innych miejscach. Trwają dyskusje, czy zdjąć celibat - choć w świetle PŚ nie powinno go w ogóle być ! Natomiast powinny rozpocząć się dyskusje wyższej wagi. Jak zwykły ksiądz, który ma obecnie obowiązek zachowania celibatu - chcący zostać biskupem - jak jest i w jakim stopniu w stanie spełnić powinność zawartą w PŚ uznanym przez nieomylnego Papieża jako za natchnione przez samego Boga ? OD KIEDY PAPIEŻ ZACZNIE NAKAZYWAĆ (DLA KAŻDEGO KSIĘDZA PRZECIEŻ mającego ŻYć W CELIBACIE) PRZED NADANIEM TYTUŁU BISKUPA - PRAKTYCZNE ZREALIZOWANIE POWINNOŚCI WYNIKAJĄCEJ ZE SŁÓW PISMA ŚW. i uzna tą powinność także za Prawo Kościoła a nie TYLKO NATCHNIONE PRAWO BOŻE ? KONKRETNIE 1 List do Tymoteusza - ZAWIERA NIE TYLE WSKAZANIE, CZY ZALECENIE, A WRĘCZ - POWINNOŚĆ !!! , KTÓRA POWINNA BYĆ SPEŁNIONA !!! TO NIE PRZYPADKOWY ZWROT, GDYŻ JEST SZEROKO OMÓWIONY W 1 LIŚCIE DO TYMOTEUSZA. ZASTANÓWMY SIĘ CO OZNACZA ZDANIE : ,, Biskup więc POWINIEN BYĆ nienaganny, MĄŻ JEDNEJ ŻONY, trzeźwy, rozsądny, przyzwoity, gościnny, sposobny do nauczania,"(1 List do Tymoteusza 3:2.) MOŻE NIEKTÓRZY KSIĘŻA POPRZEZ NIESTOSOWANIE SIĘ DO ŚLIBU CELIBATU, TAK NA PRAWDĘ SĄ CORAZ BLIŻEJ SPEŁNIENIA WYMOGU, KTÓRY PIOWINNI SPEŁNIAĆ PRZY ŚLUBOWANIU POSŁUGI BISKUPSTWA? MOŻE PRZYSIĘGAJĄ TYLKO USTAMI A W SERCU MAJĄ WERSET Z PŚ ????? MOŻE OFIARNIE ZNOSZĄ PUBLICZNE NAPIĘTNOWANIE A W CICHOŚCI SERCA SĄ WIERNI NAUCE PŚ A W PRZYSZŁOŚCI BĘDĄ PIERWSZYMI W KOLEJCE PO TYTUŁY BISKUPA, KIEDY JUŻ:

KOŚCIÓŁ NAJPIERW ZNIESIE CELIBAT
NASTĘPNIE DLA KANDYDATÓW NA BISKUPÓW
WPROWADZI WYMÓG POSIADANIA TYLKO JEDNEJ ŻONY
A POTEM - DODATKOWO JESZCZE WYMÓG POSIADANIA DZIECI

W myśl słów Św. Pawła::

,,Biskup więc POWINIEN BYĆ nienaganny, MĄŻ JEDNEJ ŻONY, trzeźwy, rozsądny, przyzwoity, gościnny, sposobny do nauczania, nie przebierający miary w piciu wina, nieskłonny do bicia, ale opanowany, niekłótliwy, niechciwy na grosz, DOBRZE RZĄDZACY WŁASNYM DOMEM, TRZYMAJĄCY DZIECI W ULEGŁOŚCI, Z CAŁĄ GODNOŚCIĄ. JEŚLI KTOŚ BOWIEM NIE UMIE STANĄĆ NA CZELE WŁASNEGO DOMU, JAKŻEŻ BĘDZIE SIĘ TROSZCZYŁ O KOŚCIÓŁ BOŻY ? (1 List do Tymoteusza 3:2-5)

DIAKONI NIECH BĘDĄ MĘŻAMI JEDNEJ ŻONY, RZĄDZĄCY DOBRZE DZIEĆMI I WŁASNYMI DOMAMI (1 List do Tymoteusza 3:12)

Za słowami Pś - kochani księża - nie przysięgajcie jeśli nie musicie, nie przysięgajcie tylko dlatego, że ktoś sobie tego życzy, skoro jest możliwość to kożystajcie z tego, bo to uchroni was przez wyrzutami sumienia, niech wasze tak będzie tak , a nie byędzie nie !!!

k
krab

Ewidentnie widać że facetowi się miesza, albo ktoś mu miesza w głowie i spodniach....

r
rh+

Podobno abp. zajął się już niesfornym ksiedzem. Pójdzie z Jastrzębia.

l
lolo

mieli ż0ny

wierzący

Ksiądz nie wiedział idąc do seminarium, że będzie go obowiązywał celibat? Przecież nie było przymusu. Sam ksiądz wybrał! Trzeba się było zastanowić!

l
luba

Przecież wśród pedofilów tatusiowie i w ogóle żonaci. Jeśli homoś lub pedofil został księdzem to i zniesienie celibatu na nic się zda.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3