Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ks. Strzelczyk: Judaszowi brakowało wiary w to, że Bóg może wszystko przebaczyć. Nie poradził sobie

Redakcja
Grzegorz Strzelczyk
Trwa Wielki Tydzień. Rozmawiamy z ks. Grzegorzem Strzelczykiem, prezbiterem Archidiecezji katowickiej, sekretarzem II Synodu katowickiego Kościoła, doktor teologii dogmatycznej

Dziś Wielka Środa. Po ostatniej mszy świętej usuwa się z kościelnych naczyń wodę święconą. Skąd taki zwyczaj?
Woda jest przypomnieniem chrztu świętego. Zatem chodzi o symbol centralnego znaczenia pamiątki zmartwychwstania, najpierw jest męka, czekamy na zmartwychwstanie - źródło życia.

Podczas Liturgii Słowa czytany jest fragment Ewangelii Mateusza o zdradzie Judasza. Judasz był zdrajcą czy bohaterem?
Wiemy tyle, ile jest w Ewangeliach. A one szczególnie Judaszem się nie zajmują. To postać tragiczna, człowiek, który nie potrafił postępować zgodnie z nauczaniem Chrystusa. I nie chodzi tylko o zdradę. Także o nieumiejętność przyjęcia miłosierdzia, brak wiary w to, że Bóg może wszystko przebaczyć. Postać tę często zestawia się ze św. Piotrem, który praktycznie jednocześnie zaparł się swojego nauczyciela, ale jednak potrafił zapłakać nad sobą. Judasz nie poradził sobie z własną winą i targnął się na własne życie.

I wylądował w piekle…
Kościół nigdy nie wskazał, kto jest w piekle. I nigdy tego nie zrobi. Możemy się tylko domyślać kto jest w niebie.

Coraz częściej można spotkać się z opinią, że Judasz był niezbędnym elementem w planie zbawienia i zasługuje na rehabilitację przez Kościół.
Raczej należy o tym myśleć tak, jak o grzechu Adama: "Szczęśliwa wina, skoro ją zgładził tak wielki Odkupiciel". W świetle Ewangelii nie ma podstaw do "rehabilitacji". Judasz nie zrozumiał nauk Jezusa, a jego czyn był jednoznacznie zły.

Czy spojrzenie na historię zbawienia przez osobę, która nie ma osobistego stosunku do wiary, nie pozwala lepiej dostrzec dramatu i ludzkiego wymiaru postaci jaką był Judasz?
Nie, gdyż jest to historia "zbawienia" właśnie. Bez wiary opowiada się inną historię, która zwykle okazuje się być projekcją własnych poglądów. Rozmawiał Paweł Pawlik

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!