Ksiądz Infułat Stanisław Małysiak nie żyje. Pochodził ze...

  Ksiądz Infułat Stanisław Małysiak nie żyje. Pochodził ze Ślemienia

  JM

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Ksiądz Infułat Stanisław Małysiak nie żyje. Pochodził ze Ślemienia
  W wieku 92 lat odszedł do Pana ksiądz Infułat Stanisław Małysiak, partyzant Armi Krajowej, wieloletni przewodniczacy Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Pochodził ze Ślemienia - poinformowała Archidiecezja Krakowska.
  Ksiądz Infułat Stanisław Małysiak nie żyje. Pochodził ze Ślemienia
  Urodził się 5 maja 1925 roku w miejscowości Ślemień, w powiecie żywieckim. Tam rozpoczął naukę w szkole powszechnej, ale podczas wojny, po włączeniu Żywiecczyzny do Rzeszy Niemieckiej, w październiku 1940 roku został wysiedlony wraz z rodzicami i dwojgiem rodzeństwa do Majdana Kasztelańskiego na Zamojszczyźnie. Pracował tam fizycznie w młynie i równocześnie działał w Związku Walki Zbrojnej. Najpierw przydzielony do plutonu Brzeziny uczył się w leśnej szkole partyzanckiej, kształcącej młodych dowódców piechoty, potem w latach 1942-1944 walczył w Armii Krajowej pod pseudonimem Sęp w IX Pułku Legionów Ziemi Zamojskiej pod dowództwem Konrada Bartoszewskiego (ps.
  Wir). Brał udział w wielu akcjach bojowych na terenie Zamojszczyzny, m.in. wielkiej bitwie w Puszczy Solskiej w roku 1944, podczas niemieckiej akcji pacyfikacyjnej pod kryptonimem Sturmwind II. Tegoż roku w czasie jednej z akcji został schwytany przez Niemców i osadzony w obozie przejściowym w Zwierzyńcu. Stamtąd został przewieziony do obozu w Lublinie, skąd udało mu się zbiec.

  Za działalność partyzancką na wniosek swojego dowódcy Konrada Bartoszewskiego został odznaczony Krzyżem Walecznych, który został wręczony ks. Małysiakowi dopiero po przemianach politycznych w naszym kraju w 1989 roku.

  W roku 1944 po ustaniu działań wojennych na terenie Zamojszczyzny ks. Małysiak kontynuował naukę w gimnazjum w Zamościu, ale w 1945 roku unikając w ostatniej chwili aresztowania przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa zbiegł do Krakowa, gdzie ukończył naukę i zdał maturę w roku 1947 w IV Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza. Tegoż roku wstąpił do Seminarium Krakowskiego i rozpoczął studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, które ukończył w 1952 roku i otrzymał święcenia kapłańskie.

  Pierwszą posługę kapłańską pełnił w Niegowici w latach 1952-1957, następnie w okresie 1957-1963 był wikariuszem parafii w Kobierzynie i równocześnie kapelanem szpitala psychiatrycznego. W 1963 roku został przeniesiony do Bazyliki Mariackiej, z którą związany jest do tej pory. Równocześnie od lat pięćdziesiątych pracował w Wydziale Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej, gdzie pełnił kolejne funkcje począwszy od sekretarza do przewodniczącego Wydziału. Podczas wieloletniej pracy kurialnej był bliskim współpracownikiem arcybiskupów krakowskich najpierw Karola Wojtyły, później Franciszka Macharskiego, a także założycielem wydawnictwa św. Stanisława z własnym ośrodkiem poligraficznym. W okresie stanu wojennego był przewodniczącym Arcybiskupiego Komitetu Pomocy Więźniomi i Internowanym.

  W 1990 roku, na wniosek krakowskiego środowiska żołnierzy Armii Krajowej, ks. kardynał Franciszek Macharski mianował ks. Infułata Małysiaka kapelanem organizacji kombatanckich Armii Krajowej.

  W 2002 r. uchwałą Rady Miasta Krakowa został odznaczony Brązowym Medalem Cracoviae Merenti.

  Był Kanonikiem Krakowskiej Kapituły Katedralnej - czytamy na stronie internetowej Archidiecezji Krakowskiej.

  Msza pogrzebowa odbyła się w czwartek w kościele Mariackim. Ks. Stanisław Małysiak został pochowany na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Horoskop miesięczny na styczeń 2019 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na styczeń 2019 wróżki z Katowic

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  Świeć się Energą. Sprawdź, kto wygrał

  Świeć się Energą. Sprawdź, kto wygrał