Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książka „Adżami. Opowieści z Jafy”. Oto historie opowiadane przy kawiarnianym stoliku, egzotyczne, ciekawe i zaskakujące

Monika Krężel
Monika Krężel
Yossi Granovski, „Adżami. Opowieści z Jafy”, Wydawnictwo Filtry, Warszawa 2023, stron 224, przekład: Roman Vater
Yossi Granovski, „Adżami. Opowieści z Jafy”, Wydawnictwo Filtry, Warszawa 2023, stron 224, przekład: Roman Vater Fot. Monika Krężel
Yossi Granovski to izraelski pisarz, który „specjalizuje się” w opowiadaniach mających formę kawiarnianej gawędy. W książce „Adżami. Opowieści z Jafy” opisuje świat, którego już nie ma – arabskiego miasta Jafa, które dzisiaj jest częścią Tel Awiwu, przemytników, handlarzy, sklepikarzy, urzędników i ich mrocznych interesów. Podaje nam historie zwykłych mieszkańców z lat 40. ubiegłego wieku… Opowiadania - dla większości z nas egzotyczne - są pewnego rodzaju furtką pokazującą następstwa społecznych i politycznych wydarzeń mających miejsce w tamtej części świata.

Ahmed, Nasif i Ibrahim – każdy z nich jest bohaterem innego opowiadania w książce „Adżami. Opowieści z Jafy”. Ahmed to przemytnik mający świetne układy z wysokimi urzędnikami, policjantami, dzięki czemu udaje się mu przemycać narkotyki z państwa do państwa. Uwielbia arabskie kawiarnie, popijając kawę gada z właścicielami o życiu i zostawia u nich towar, bo tam jest bezpieczny.

Nasif ma o wiele bardziej skomplikowaną historię. Przybył do Jafy z Libii, jego żona jest Żydówką, a on chrześcijańskim Palestyńczykiem z żydowskim paszportem. To było możliwe w Jafie, gdy miało się kontakty z tajnymi służbami Izraela. Nasif brał udział w fałszowaniu dokumentów, na mocy których udało się ściągnąć z Libii do Izraela setki Żydów. Jego żona Linda przeszła piekło w Bergen-Belsen, a trafiła tam z rodziną z obozu w Libii. Do Niemiec wysłali ich Włosi, choć rodzina miała angielskie paszporty. Od tego momentu Linda miała już pewność, że nie wolno już nikomu wierzyć – ani Anglikom, ani Arabom, a tym bardziej Włochom czy Niemcom.

Jest jeszcze Ibrahim, czarnoskóry muzułmanin z Sudanu, pracownik szpitalnej pralni, który przybył do Jafy w poszukiwaniu lepszego życia. Ten ceniony, obowiązkowy pracownik mieszka w małym mieszkanku z przyjacielem, by wkrótce potem dzielić je z rodziną Żydów pochodzących z Maroka. Nie wierzy w lepsze jutro, nawet w miłość do białej dziewczyny.

Opowiadania Granovskiego toczą się w latach 40. ubiegłego wieku. Dla Palestyńczyków i Żydów wszystko zmieniło się w 1948 roku, gdy na Bliskim Wschodzie powstało państwo Izrael. To w dzielnicy Jafy, Adżami, stłoczono część arabskich mieszkańców, otoczono ją drutem kolczastym, nazywano gettem, a wyjście stamtąd było możliwe tylko dzięki przepustce wydanej przez wojsko. Wkrótce potem Jafa stanie się częścią Tel Awiwu, a Adżami, już na zawsze straci swój egzotyczny charakter. Autor kawiarnianymi opowieściami próbuje oddać charakter tamtych czasów, skupia się na losach pojedynczego człowieka wplecionego w machinę wojny, układów, przesiedleń i przestępstw.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera