Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książka dla starszych dzieci "Jedyna taka Ester". Opowiada o przyjaźni między dziewczynkami, która wcale nie jest taka prosta RECENZJA

Monika Krężel
Monika Krężel
Anton Bergman, "Jedyna taka Ester", Wydawnictwo Widnokrąg, Piaseczno 2020, stron 128, przekład: Marta Wallin
Anton Bergman, "Jedyna taka Ester", Wydawnictwo Widnokrąg, Piaseczno 2020, stron 128, przekład: Marta Wallin Fot. Monika Krężel
Na rynku jest już kolejna książka z serii "Bliskie - dalekie sąsiedztwo". Jest nią pozycja "Jedyna taka Ester", którą można polecić nie tylko dzieciom. Tematem jest przyjaźń między dziewczynkami, a przede wszystkim zwrócenie uwagi na to, że nie powinno się nikogo okłamywać. O przyjaźń trzeba dbać, a wobec swojego przyjaciela trzeba być szczerym i lojalnym.

Ester rozpoczyna naukę w nowej szkole. Od razu zwraca na siebie uwagę, bo jest przebojowa, ma komórkę (której nie wolno przynosić do szkoły), a przede wszystkim na szyi nosi klucz od mieszkania. Oznacza to, że może sama wracać do domu, co jest szczytem marzeń pozostałych dziewczyn w klasie. Ester zaprzyjaźnia się z dziewczynką o imieniu Signe.

Signe nie może uwierzyć w swoje szczęście i nie przeszkadza jej nawet to, że Ester od czasu do czasu krytykuje jej rodzinę czy postępowanie. A gdy Signe dowiaduje się, że mama Ester jest gwiazdą filmowa i mieszka w Nowym Jorku, to już zupełnie chce być taka jak ona. Popołudnia spędza zwykle u Ester w mieszkaniu i wierci dziurę w brzuchu rodzicom, by pozwolili jej choć nosić klucze do mieszkania. Rodzice zgadzają się na klucze, ale nie na to, by Signe wracała sama do domu.

Pewnego dnia dziewczynki spędzając czas w szkolnej świetlicy, gdy Ester proponuje Signe, by wymknęły się do jej domu. Signe się waha, no bo przecież obiecała rodzicom, że nigdy nie wróci sama. Ulega jednak Ester. Tak samo ulega, gdy ta proponuje jej zjedzenie czekolady (a przecież Signe może jeść słodycze tylko w soboty). Najgorsze jest jednak nie to, iż tata odkrywa brak czekolady, ale to, gdy mama Signe zauważa, że z sypialni zginął jej pierścionek.

Nie przeocz

Takich zdarzeń w książce jest o wiele więcej i choć Signe uważa, że nie wszystkie zachowania Ester są właściwe, to nie potrafi się nim przeciwstawić.
Historia dzieje się w Szwecji, ale równie dobrze mogłaby się dziać w Polsce, Francji czy w Niemczech. Oczami Signe obserwujemy szkołę, rodzinę, relacje rówieśnicze i już od pierwszych stron książki widzimy, że coś z Ester jest nie tak. Nie powinna okłamywać przyjaciółki, krytykować jej rodziny, namawiać jej do zachowań, o których wie, że Signe postąpiłaby wbrew sobie i wbrew ustaleniom poczynionym z rodzicami.

Z podobnymi dylematami mierzy się mnóstwo dzieci, ale warto pamiętać, że prawdziwy przyjaciel nie powinien nas okłamywać, ale być szczery i lojalny.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera