Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książka "Gorsza siostra". Saga rodzinna z ważnymi problemami w tle. Od miłości po nienawiść, która wpłynęła na losy bohaterów RECENZJA

Monika Krężel
Monika Krężel
Justyna Bednarek, Jagna Kaczanowska, "Gorsza siostra", Wydawnictwo W.A.B., Warszawa 2020, stron 380
Justyna Bednarek, Jagna Kaczanowska, "Gorsza siostra", Wydawnictwo W.A.B., Warszawa 2020, stron 380 Fot. Monika Krężel
Duet - Justyna Bednarek i Jagna Kaczanowska - znów może się pochwalić wzruszającą książką, która traktuje o bardzo ważnych problemach. Oto "Gorsza siostra", czyli historia rodziny, która zostaje odkryta w najbardziej tragicznym momencie. Młoda kobieta czeka na dawcę szpiku, bo tylko przeszczep może uratować jej życie. Co jednak zrobić, gdy nikt z jej bliskich nie może być dawcą? Ważna książka opowiada o losach rodziny nie tylko współcześnie, ale i przez cały XX wiek. Powieść przyjemnie się czyta, a autorki można pochwalić za ciekawą fabułę.

Bohaterów w tej powieści jest kilku, ale nie poznalibyśmy ich, gdyby nie choroba Idy. Dziewczyna ma 25 lat, męża, trzyletnią córeczkę i leczy się na białaczkę. Choroba postępuje, jedyną możliwością ocalenia życia jest przeszczep. Niestety, nikt z rodziny Idy nie może być dawcą. Jej mama Urszula, pomagająca w opiece nad wnuczką, jest załamana. W rozpaczy szuka pomocy u swojego wujka, benedyktyna w Tyńcu. Ojciec Hieronim zaprasza ją natychmiast do Tyńca, bo być może jest szansa na uratowanie Idy. Zakonnik musi jednak złamać tajemnicę spowiedzi i przysięgę daną jako brat. Okazuje się, że we Francji żyje bliska krewna, która mogłaby być dawczynią...

Opowieść brata Hieronima o losach rodziny zajmuje większą część książki. Dotyczą one lat 1938 - 1968. Babcia Urszuli, Krystyna wychowująca samotnie podczas okupacji jedyną córkę Wandę, postanawia przygarnąć Joasię, dziewczynkę żydowskiego pochodzenia. Piękny gest jest jednak o tyle niezrozumiały, iż Joasia jest owocem związku męża Krystyny i jego kochanki. O dziwo jednak, to Joasię faworyzuje Krystyna, a Wandzie skąpi miłości. I choć Joasia powinna być tą gorszą siostrą, to wcale tak nie jest. Odtrącona, kierująca się nienawiścią Wanda zemści się po latach. Dziewczyna doprowadzi do tego, że Joasia wyjedzie z kraju w 1968 roku na fali antysemickiej nagonki. Wiele lat po tych wydarzeniach Urszula pozna we Francji nie tylko losy przyrodniej siostry matki, ale i... własną siostrę.

Narracja prowadzona jest naprzemiennie - z Warszawy roku 2019 przenosimy się do Krakowa lat przedwojennych i początków wojny, by wrócić do stolicy podczas okupacji i PRL-u.

Nie przeocz

Oprócz portretów socjologicznych, wojennych opowieści mamy też w książce dawkę informacji na temat nowotworów krwi i przeszczepów szpiku. Książka w pewien sposób namawia do tego, by zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku, jest też podziękowaniem dla tych, którzy są już w bazie i mogą pomóc chorym. W tej powieści znajdziemy też sporo ciekawostek, jak choćby taką, iż Polacy są specyficzną grupą, zamkniętą, z domieszkami obcej krwi i rzadkich w Europie czy Stanach Zjednoczonych genów, np. azjatyckich.

Autorkom udało się w powieści połączyć dwa wątki - problemu przeszczepów krwi i siły tkwiącej w rodzinie. Okazuje się, że odnajdywanie korzeni, siostrzanej miłości, może zmienić losy rodzin i wpłynąć na bieg historii. Nie warto jednak kierować się zazdrością , zemstą i nienawiścią, bo one zawsze prowadzą do zguby.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera