Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książka "How To. Jak?", czyli absurdalne naukowe rozwiązania najprostszych codziennych problemów RECENZJA

Monika Krężel
Monika Krężel
Randall Munroe, "How To. Jak?", Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa 2020
Randall Munroe, "How To. Jak?", Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa 2020 FOT. mat. prasowe
W bardzo dowcipny, czasami nawet czarujący sposób Randall Munroe, autor książki "How To. Jak?" pokazuje, w jaki sposób można rozwiązać codzienne problemy. Co ciekawe, można to zrobić posługując się fizyką, chemią i innymi dziedzinami nauk. Rozwiązania mogą się wydawać czasami absurdalne, ale są niezwykle interesujące.

Takiej książki dawno na rynku wydawniczym nie było. Autor Randall Munroe, były pracownik agencji kosmicznej NASA, pokazał w niej, że nauka i kreatywność są w stanie rozwiązać każdy istniejący problem. Jaki? Wystarczy spojrzeć na tytuły poszczególnych rozdziałów. Jak się przedostać na drugi brzeg rzeki? Jak rzucać przedmiotami? Jak grać w futbol? Jak przewidzieć pogodę? Jak grać w berka? Jak wysłać przesyłkę pocztową? Jak zasilić dom w energię elektryczną? Jak naładować telefon (gdy nie możecie znaleźć gniazdka)? Jak zrobić selfie? Jak wygrać wybory? Jak zdążyć na czas?

Szybko możemy się przekonać, że niektóre postawione problemy są naprawdę dziwne (Jak zbudować fosę wypełnioną lawą?). Jednak autor potrafi udowodnić, że każdy problem można interesująco rozwiązać. W rozdziale zatytułowanym: Jak grać na fortepianie? - tak zaczyna swoją opowieść: "Gra na fortepianie nie jest bardzo trudna, w tym sensie, że do wszystkich klawiszy jest łatwy dostęp, a naciskanie ich nie wymaga dużej siły".

Musisz to znać

Zaraz potem mamy sporą dawkę wiedzy. Czy wiedzieliście, że w fortepianie z pełnowymiarową klawiaturą pierwszy klawisz z lewej strony ma częstotliwość podstawową wynoszącą 27 herców (Hz) - co oznacza, że struna wibruje 27 razy na sekundę? Takich ciekawostek jest mnóstwo. Autor wyjaśnia, o jakiej częstotliwości dźwięki są w stanie usłyszeć psy i ile klawiszy musiałaby mieć klawiatura, aby pokryć pełen zakres słyszalności ludzi, psów i nietoperzy.

Mniej więcej taki jest schemat wyjaśniania poszczególnych zagadnień przez autora. Randall Munroe robi to w humorystyczny sposób, a dodatkowo na każdej stronie książki mamy rysunkowe komiksy przygotowane przez samego autora. To pozycja nie tylko dla miłośników fizyki, ale wszystkich tych osób, którym być może z tą dziedziną nauki nie było do tej pory po drodze.

Obejrzyj dokładnie

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera