Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książka „Siła przetrwania. Największe górskie tragedie”. Opowiada o tragicznych zdarzeniach w górach na całym świecie RECENZJA

Monika Krężel
Monika Krężel
Maciej Piera, „Siła przetrwania. Największe górskie tragedie”, Wydawnictwo Pascal, Bielsko-Biała 2021, stron 382.
Maciej Piera, „Siła przetrwania. Największe górskie tragedie”, Wydawnictwo Pascal, Bielsko-Biała 2021, stron 382. Fot. Monika Krężel
Maciej Piera, znany z vloga Szczytomianak, napisał książkę o największych tragediach, które zdarzyły się w górach na całym świecie. Pokazał w niej historie ludzi, którzy cudem uniknęli śmierci, ludzi, którzy na skutek lekkomyślności, fatalnej oceny własnych możliwości i warunków w górach nie ocalili niestety życia. I mamy tu historie tych, którzy nie docenili niszczącej siły gór i przecenili własne umiejętności.

W książce „Siła przetrwania. Największe górskie tragedie” znajdziemy historie znane nielicznym, autor przywołuje tu m.in. tragedie z rejonów, które nie kojarzą się raczej nawet znawcom gór z jakąś szczególną eksploracją.

Jak to się stało, że na terenie największego Parku Narodowego Cairngorms w Wielkiej Brytanii umarło z wychłodzenia sześcioro kilkunastoletnich uczestników wycieczki z Edynburga?

Dlaczego dramatem zakończyła się wyprawa niemieckich himalaistów w 1934 r. na Nanga Parbat? Jak doszło do katastrofy lawinowej w Tatrach, w której zginęło kilkunastu uczestników kursu narciarskiego?
To tylko kilka historii, które opowiada Maciej Piera w swojej książce.

Zobacz koniecznie

Liczy się jednak to, jak opowiada! Niezwykle staranna kwerenda, opis wydarzeń godzina po godzinie, a często – minuta po minucie, cytaty z opowiadań ocalonych, bardzo szeroki kontekst wydarzeń – już dawno na rynku książek górskich nie mieliśmy tak rzetelnie przygotowanej pozycji.

Od tej książki trudno się oderwać. Autor pisze z pasją i niezwykłym zaangażowaniem. Co niezwykle cenne, zna się na rzeczy, do tego lekkość pióra i umiejętność budowania napięcia sprawiają, że po lekturze obrazy tragedii wrażliwemu czytelnikowi przesuwają się przed oczami.

Nie przeocz

Piera stawia pytania – dlaczego? Co zawiodło? Sprzęt, przygotowanie górskie, chęć realizacji swoich marzeń za każdą cenę, nawet cenę życia? Czy zwykły przypadek, tak jak zejście lawiny w Malowicy w Bułgarii, która zabiła 11 członków obozu wspinaczkowego z Sofii? Niezależnie od odpowiedzi widać w tej książce – i to jest jej największy atut – szacunek autora wobec gór i szacunek wobec tych, którzy związali z nimi swoje życie. Polecam!

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera