Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książki z cyklu „Sherlock Holmes” dla dzieci. Oto kultowa seria opowieści o najsłynniejszym detektywie świata dla najmłodszych RECENZJA

Monika Krężel
Monika Krężel
Sir Arthur Conan Doyle, „Sherlock Holmes. Studium w szkarłacie”, Wydawnictwo Tandem, 2020, stron 216Sir Arthur Conan Doyle, „Sherlock Holmes. Znak czterech”, Wydawnictwo Tandem, 2020, stron 266
Sir Arthur Conan Doyle, „Sherlock Holmes. Studium w szkarłacie”, Wydawnictwo Tandem, 2020, stron 216Sir Arthur Conan Doyle, „Sherlock Holmes. Znak czterech”, Wydawnictwo Tandem, 2020, stron 266 Fot. Monika Krężel
Zanim Twoje dziecko sięgnie po kryminały takich autorów, jak Jo Nesbo, Raymond Chandler czy Henning Mankell, polecamy serię kryminałów o Sherlocku Holmesie zaadaptowaną specjalnie dla najmłodszych. Warto wraz z genialnym detektywem rozwiązywać zagadki kryminalne - Sherlockowi wystarczy do tego jego niesamowity umysł. Nic dziwnego, że przestępcy nie mają z nim żadnych szans.

Pierwsza książka z kolekcji „Klasyka dla dzieci” o Sherlocku Holmesie nosi tytuł „Sherlock Holmes. Studium w szkarłacie”. Poznajemy w nim Sherlocka, który pracuje w laboratorium chemicznym w londyńskim szpitalu, ale jego prawdziwą pasją jest rozwiązywanie zagadek kryminalnych. Jest w tym tak dobry, że co i rusz o pomoc proszą go miejscowi policjanci. I choć pod sukcesami podpisują się różni inspektorzy policji, Sherlockowi w ogóle to nie przeszkadza.

Pewnego dnia detektywa poznaje doktor John Watson, lekarz, który właśnie wrócił ranny z wojny w Afganistanie i żyje skromnie ze swojej renty. Obaj panowie – dla obniżenia kosztów - postanawiają razem wynająć mieszkanie. Gdy Watson dowie się, że jego przyjaciel rozwiązuje zagadki kryminalne, zamierza zostać jego kronikarzem. Pierwsza sprawa jest intrygująca – w jednym z opuszczonych domów zostają znalezione zwłoki amerykańskiego obywatela. Na ścianie ktoś napisał słowo „Zemsta”. Poproszony o pomoc w rozwiązaniu zagadki Holmes jak zwykle robi to z ochotą. Wkrótce okaże się, że historia ma swój początek w pewnym planie zemsty…

Nie przeocz

Druga książka z tej kolekcji ma tytuł „Sherlock Holmes. Znak czterech”. Tym razem do domu Sherlocka i Watsona przychodzi z prośbą o pomoc młoda kobieta. Jak się okazuje, panna Mary Morstan co roku, od czasu śmierci jej ojca, dostaje identyczny prezent. Jest nim piękna perła. Mary ma nadzieję, że świetny detektyw pomoże jej dowiedzieć się, kto jest nadawcą tej przesyłki. Oczywiście sprawa wcale nie będzie prosta, Sherlock musi dodatkowo rozszyfrować, co oznacza tajemniczy „znak czterech”.

Zobacz koniecznie

Choć historie pokazane w książkach dzieją się w latach 80. XIX wieku, nie będzie to żadną przeszkodą dla najmłodszych pasjonatów zagadek kryminalnych. Wręcz przeciwnie, dowiedzą się, jak wyglądało ich rozwiązywanie ponad 100 lat temu i jak można było dużo odkryć kierując się metodą dedukcji. Sherlock Holmes ma tak rozwinięty zmysł obserwacji i tak brawurowo łączy fakty, że obserwując człowieka idącego ulicą potrafi określić, jak ten ma zawód.

Książki zostały dostosowane do możliwości najmłodszych. Mają dużą czcionkę, część pojęć została dodatkowo wyjaśniona. Przede wszystkim jednak w tej serii jest wszystko logicznie poukładane, a akcja trzyma w napięciu do ostatniej strony, co powinno spodobać się najmłodszym miłośnikom kryminałów. Przewidziana jest dla dzieci w wieku 9+.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Danuta Stenka jest za stara do roli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera