Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Księga dziecka" - kolejne wydanie kompendium wiedzy dla rodziców

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
W "Księdze dziecka" William i Martha Sears, lekarz i pielęgniarka, rodzice ośmiorga dzieci, autorzy ponad 20 książek, dzielą się swoimi doświadczeniami zdobytymi w trakcie niemal 40 lat praktyki zawodowej i rodzicielskiej, aby przekazać kompleksowe informacje na temat wszystkich kwestii związanych z opieką i pielęgnacją niemowląt. Niedawno do księgarń trafiło kolejne wydanie książki, tym razem w twardej oprawie.

Jeszcze przed urodzinami dziecka przejrzałem sporo książek dotyczących rodzicielstwa, rozwoju noworodka i opieki nad nim, ale żadna z pozycji nie zadowalała mnie w pełni, najbliżej ideału okazała się być "Księga dziecka", autorstwa amerykańskiego małżeństwa lekarzy. Książka przekonała nas jako rodziców przede wszystkim obszernymi opisami wielu problemów na jakie napotykają młodzi rodzice. Wszak to kompendium wiedzy liczy sobie 800 stron. Przeczytanie całości to spore wyzwanie, ale można przecież czytać etapami wraz z rozwojem dziecka lub szukać po spisie treści i indeksie nurtujących nas zagadnień.

William i Martha Sears, lekarz i pielęgniarka, rodzice ośmiorga dzieci, autorzy ponad 20 książek, dzielą się swoimi doświadczeniami zdobytymi w trakcie niemal 40 lat praktyki zawodowej i rodzicielskiej, aby przekazać kompleksowe informacje na temat wszystkich kwestii związanych z opieką i pielęgnacją niemowląt. W pracach nad książką wzięli udział także ich dwaj synowie, Robert Sears i James Sears, również lekarze pediatrzy.

Książka została podzielona na pięć części, z których świeżo upieczeni rodzice dowiedzą się, jak opiekować się noworodkiem i niemowlakiem, jak je karmić, jak uśpić, czy jak pogodzić pracę z rodzicielstwem. Z poradnika dowiemy się też wiele na temat rozwoju i zachowaniu małego dziecka oraz bezpieczeństwu i zdrowiu. Choć pierwsza edycja "Księgi dziecka" ukazała się w 1993 roku, to kolejne wydania były aktualizowane i poprawiane zgodnie z obecnym stanem wiedzy w pediatrii.

Oprócz cennej zawartości merytorycznej, która nie raz przydała się mojej rodzinie, autorzy prezentują wiele przykładów z własnego życia, nie są to tylko suche fakty, widać, że ci amerykańscy lekarze i jednocześnie rodzice sami mieli wątpliwości, co do interpretacji pewnych zachowań dziecka, czy tego, jak postępować. Autorzy pokazują najlepsze ich zdaniem drogi rozwoju dla dziecka, ale nie narzucają ich bezwzględnie. Z książki rodzicielstwo wyłania się jako swego rodzaju misja pełna licznych pułapek, ślepych zaułków, ale i pięknych chwil, które zapamiętamy do końca życia. "Księga dziecka" promuje rodzicielstwo bliskości, bezpieczne współspanie z dzieckiem i oczywiście korzyści zarówno dla dziecka, jak i mamy wynikające z karmienia piersią. Znajdziemy tutaj też liczne wskazówki, jak radzić sobie z przewijaniem dziecka, jak dbać o kikut pępowinowy, co robić w razie pierwszych infekcji, czy jak powinien wyglądać prawidłowy rozwój dziecka w kolejnych tygodniach i miesiącach po porodzie.

Poradnik nie jest odpowiedzią na wszystkie pytania, a sami autorzy często przypominają, o tym, że w razie wątpliwości trzeba się skonsultować z pediatrą, jednak to najbardziej obszerny i potwierdzony wieloletnim doświadczeniem i wiedzą medyczną poradnik na naszym rynku.

Nie przegapcie

Zobaczcie koniecznie

W PUNKT ODC. 6: Zagłębie Sosnowiec spadło z Ekstraklasy

Kopalnia Zofiówka rok po katastrofie. Zobaczcie

r="true">

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo