Kto i jak używa Bitcoina? Kim są osoby operujące najpopularniejszą kryptowalutą?

Materiał informacyjny Plus500
Bitcoin z każdym rokiem zyskuje na popularności, a liczba osób odkrywających zalety tej kryptowaluty stale rośnie. Mało kto jednak wie, jak prezentuje się ogólny profil użytkowników BTC. Kim są ludzie obracający Bitcoinem? Czym się zajmują i do czego używają wirtualnych monet?

Z racji tego, że Bitcoin jest walutą zdecentralizowaną, sieci opierające się na transakcjach w tego rodzaju wirtualnych monetach nie dostarczają zbyt wielu informacji o swoich użytkownikach. Pewne jest natomiast, że ich liczba stale rośnie. Widać to zarówno po tym, ile osób posiada portfele BTC, a także po ilości przeprowadzanych transakcji z udziałem tej kryptowaluty. O jej rosnącej popularności świadczy także fakt, że liczba usług, za które możemy zapłacić wirtualną walutą systematycznie się powiększa. Wiele wskazuje na to, że przy obecnym rozwoju Bitcoina może stać się on w niedalekiej przyszłości tak samo akceptowalnym i używanym środkiem płatności, co tradycyjne pieniądze. Nie brakuje jednak osób uważających, że Bitcoin nie jest dla nich, wskazując na jego nowoczesną formę, wysoką cenę, czy też wciąż niestabilną sytuacją, a co się z tym wiąże - niepewną przyszłość. Kto zatem na chwilę obecną najczęściej korzysta z Bitcoina i w jaki sposób?

Wiek użytkowników Bitcoina

Jedne z pierwszych prób zbadania ogólnego profilu użytkowników Bitcoina pochodzą z 2014 roku. Zdania tego podjęci się naukowcy z University of Illinois w Urbanie i Champaign, którzy zbierali informacje o osobach używających BTC przez ankietę rozsyłaną za pomocą social mediów oraz kilku popularnych stron internetowych. Badanie to zostało jednak szybko przerwane, ponieważ uzyskane dane wydawały się niepełne. Na ich podstawie można było stwierdzić, że większość posiadaczy Bitcoina ma około 33 lat i pochodzi ze Stanów Zjednoczonych.

Szczątkowe dane pozyskane przez amerykańskich naukowców dowiodły jednak, że BTC nie musi być uznawany za walutę tylko dla młodych. Okazało się bowiem, że 25-latkowie mają o połowię mniej Bitcoinów niż osoby o 10 lat od nich starsze. Druga z kolei grupa była w posiadaniu o ½ BTC mniej od użytkowników z grupy wiekowej 45+.

A jak to wygląda w Polsce?

W 2018 roku aż 10% Polaków deklarowało, że jest w posiadaniu Bitcoinów. Co trzecia osoba natomiast wierzyła, że BTC stanie się w przyszłości walutą, za którą bez problemu zapłacimy za zakupy w markecie czy kawę w kawiarni. Trudno jednak potwierdzić, czy tego typu deklaracje pokrywają się z prawdą. Inne sondaże dowodzą, że Polacy są bardzo nieufni co do inwestowania w ryzykowne aktywa, a za takie mimo wszystko należy uznać Bitcoina. Według ekspertów bliższe prawdy są szacunki wskazujące, że w posiadaniu BTC jest około 600 tysięcy Polaków.

Kobiety czy mężczyźni?

Do najlepiej przeprowadzonych badań dotyczących demografii użytkowników Bitcoina zalicza się raport „Who Really Uses Bitcoin?” przygotowany przez serwis CoinDesk. Na jego podstawie widać, że zdecydowana większość osób korzystających z BTC mieści się w przedziale wiekowym 25-35 lat. Ponad 90% wszystkich respondentów stanowili mężczyźni. Jeśli na podstawie tego raportu należałoby stworzyć ogólny zarys profilu użytkownika Bitcoina, to byłby to dobrze obeznany z nowoczesnymi technologiami młody mężczyzna pochodzący ze Stanów Zjednoczonych, który rynkiem Bitcoin zainteresował się w okolicach 2013 roku. Warto jednak zaznaczyć, że jest to tylko opis oparty jedynie na cząstkowych danych statystycznych, które na dodatek nie należą do najświeższych.

Do czego używany jest Bitcoin?

Wiele osób nie będących w posiadaniu BTC może zastanawiać się, po co w zasadzie korzystać z tej kryptowaluty. W Polsce służy ona przede wszystkim jako instrument inwestycyjny. Traderzy wykorzystują ją do pomnażania swojego kapitału, kupując po niższej cenie, a sprzedając po wyższej. Część z nich korzysta także z kontraktów różnicy kursowej opartej o Bitcoina właśnie. Niektórzy nabywają także BTC jako sposób (dość ryzykowany) na zabezpieczenie swojej gotówki. Niewiele jest natomiast w naszym kraju wydobywców kryptowaluty.

Zgoła inaczej sytuacja przedstawia się np. w Stanach Zjednoczonych, gdzie Bitcoin nie tylko jest aktywem inwestycyjnym, ale coraz więcej firm decyduje się na wprowadzenie akceptacji płatności właśnie w tej walucie. Już teraz znaleźć można chociażby hotele, w których za nocleg zapłacić można w BTC. W Polsce tego rodzaju zakupy są jeszcze rzadkością. Naturalnie więc liczba osób w USA wykorzystująca Bitcoina np. w celach zakupowych jest zdecydowanie wyższa, choć trudno znaleźć dokładne liczby prezentujące ten stan rzeczy.

Dodaj ogłoszenie