MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kto może kupić działkę ROD? Czy można mieć dwie? To warto wiedzieć, gdy chcesz mieć oazę z własnym warzywnikiem

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Krajowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców przypomina, że nie prowadzi wykazu wolnych działek. Takich informacji można szukać w regionalnych zarządach.
Krajowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców przypomina, że nie prowadzi wykazu wolnych działek. Takich informacji można szukać w regionalnych zarządach. Agata Wodzień-Nowak
Zakup działki ROD to tak naprawdę jej dzierżawa, jednak zawarcie umowy wymaga naszej wizyty u notariusza. Krajowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców wyjaśnia, kto może kupić działkę ROD, czy cudzoziemcy też mogą wydzierżawić taki teren i podpowiada, jak poradzić sobie z formalnościami. Największe zainteresowanie zakupem działek ROD mieliśmy na początku pandemii, a ceny szybko urosły. Chęć nabycia rodzinnego ogródka wciąż wyraża wielu mieszkańców miast, co potwierdzają pośrednicy i nie ma tu znaczenia pora roku.

Spis treści

Kawałek "własnej" ziemi, zielona oaza niedaleko domu i możliwość uprawy własnych warzyw to kusząca perspektywa. Działki ROD w ostatnich 2 latach znacznie podrożały, a zainteresowanie - zwłaszcza w pierwszym roku pandemii, gdy wskazana była izolacja - szalenie wzrosło. Wraz z nim w górę poszybowały ceny działek.

- W ostatnim czasie Jednostka Krajowa PZD oraz biura Okręgowych Zarządów PZD odnotowują gwałtowny wzrost zapotrzebowania na działki w ROD. Gros pytań podczas uruchomionych na okres epidemii dyżurów telefonicznych dotyczy właśnie możliwości nabycia działki. Otrzymujemy również wiele e-maili w tej sprawie - wskazywał w czasie pandemii na swojej stronie zarząd PZD.

Jak "kupić" działkę ROD? Najważniejsze zasady PZD

 • Po pierwsze - działki nie kupujemy, nabywamy prawo użytkowania. Nabywca staje się właścicielem posadzonych roślin, tzw. naniesień i obiektów na działce, natomiast w stosunku do samego gruntu uzyskuje jedynie prawo do dzierżawy.
 • Po drugie - przy ustanowieniu prawa do działki uwzględnianie jest miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o działkę. Ustawową funkcją działki i ROD jest zaspokajanie potrzeb wypoczynkowych, rekreacyjnych i socjalnych członków społeczności lokalnych. Nie ma możliwości nabycia prawa do działki z daleka od miejsca zamieszkania czy wręcz na drugim końcu Polski.
 • I po trzecie - każdy działkowiec ma prawo do jednej działki.

Gdzie znaleźć wolną działkę ROD? Można próbować w miejscowym zarządzie

Działkę w ROD możemy nabyć na 2 sposoby: nabycie działki od zarządu Ogrodu - zawarcie umowy dzierżawy działkowej z zarządem ROD lub nabycie działki od działkowca – podpisanie umowy przeniesienia prawa do działki z działkowcem. Ta druga opcja jest znacznie popularniejsza.

Aby "kupić" działkę od zarządu danego ogrodu, w pierwszej kolejności powinniśmy znaleźć wolną działkę w ROD.

Informacji powinniśmy szukać w zarządzie danego Ogrodu. Zwykle kontakt do zarządu ROD wywieszony jest na tablicach informacyjnych w ogrodzie lub na stronach internetowych. Można zwrócić się do właściwego miejscowo okręgu, który oprócz danych kontaktowych do zarządów ROD na obszarze swojego działania może posiadać również informację o wolnych działkach. Dane teleadresowe Okręgów PZD znajdziemy na stronie: http://pzd.pl/oz-pzd.html.

Warto wiedzieć, że jeśli zarząd ROD nie dysponuje wolną działką, a prowadzi listę oczekujących na działkę, warto się na nią wpisać, zostawiając do siebie kontakt, podpowiada PZD.

Druga możliwość to nabycie działki ROD od działkowca. Wówczas następuje podpisanie umowy przeniesienia prawa do działki z działkowcem. Takie oferty znajdziemy na internetowych platformach ogłoszeniowych.

Formalności podczas zakupu rodzinnego ogródka działkowego

Podpisy pod umową przeniesienia prawa do działki muszą być poświadczone notarialnie. Umowa powinna być sporządzona w trzech egzemplarzach – jeden dla zarządu ROD i po jednym dla zbywającego i nabywcy. Samo podpisanie umowy nie świadczy o jej skuteczności. Zbywający działkę musi złożyć do zarządu ROD wniosek o zatwierdzenie umowy, załączając jeden jej egzemplarz.

Ważne! Zarząd ROD ma 2 miesiące na zatwierdzenie takiej umowy. Do tego czasu to zbywający prawo do działki (a nie nabywca) jest w dalszym ciągu pełnoprawnym użytkownikiem działki z przysługującymi z tego tytułu prawami jak i ciążącymi obowiązkami. Bezskuteczny upływ tego terminu jest jednoznaczny z zatwierdzeniem przeniesienia praw do działki. Odmowa wymaga jednak uzasadnienia na piśmie. A każda ze stron umowy może na drodze sądowej podważyć zasadność takiej decyzji.

Wzory dokumentów (umów, wniosków) znajdziemy na stronie: http://pzd.pl/wzory-dokumentow.html

Kto może kupić działkę ROD? Czy cudzoziemiec też ma takie prawo?

Ustawa o ROD nie różnicuje sytuacji prawnej przyszłych działkowców ze względu na ich pochodzenie czy też obywatelstwo. Każdy musi spełniać określone kryteria wynikające z ustawy o ROD. Zarząd Rodzinnych Ogródków Działkowych ma prawo odmówić zatwierdzenia przeniesienia prawa do działki, czy też podpisania umowy dzierżawy działkowej z „ważnych powodów”, zgodnie z art. 41 ust. 4 ustawy o ROD.

Owe "ważne powody" nie zostały wprost zdefiniowane w ustawie o ROD. Możemy je jednak odnaleźć w poszczególnych przepisach ustawy o ROD. Wśród nich PZD wyróżnia:

 • brak ukończenia 18 lat,
 • zamieszkiwanie w takiej odległości od działki rodzinnej, która uniemożliwia prawidłowe z niej korzystanie.

Ustawa z 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych mówi o tym, że ustanowienie prawa do działki następuje na podstawie umowy dzierżawy działkowej, która musi być zawarta na piśmie.

Umowa jest zawierana pomiędzy stowarzyszeniem ogrodowym a pełnoletnią osobą fizyczną. Umowa może być również zawarta z małżonkiem działkowca, jeżeli żąda ustanowienia prawa do działki wspólnie ze swoim współmałżonkiem. Umowa nie może być zawarta w celu ustanowienia prawa do więcej niż jednej działki.

Art. 35. wspomnianej ustawy mówi o tym, że prawo do działki wygasa z chwilą:

 • rozwiązania umowy za zgodą obu stron albo upływu terminu wypowiedzenia;
 • śmierci działkowca, o ile ustawa nie stanowi inaczej;
 • likwidacji ROD lub jego części, na której znajduje się działka;
 • w innych przypadkach przewidzianych w ustawie.

Dalej Polski Związek Działkowców wyjaśnia na swojej stronie, że zarządowi ogrodu będzie również przysługiwało prawo do odmowy podpisania umowy dzierżawy działkowej, czy też zatwierdzenia przeniesienia prawa do działki, jeśli okoliczności sprawy będą wskazywały wysokie prawdopodobieństwo, że działka będzie wykorzystywana w sposób niezgodny z prawem i przepisami związkowymi, tj. do zamieszkania lub/i prowadzenia działalności gospodarczej.

Warto przywołać jeszcze stanowisko KZ PZD (ówczesnego Prezydium KR PZD) z 19.07.2017 r. w sprawie cudzoziemców w rodzinnych ogrodach działkowych. Mówi o tym, że Zarząd ROD może oczekiwać przedłożenia (okazania) przez cudzoziemca dokumentu poświadczającego tytuł prawny do lokalu mieszkalnego w Polsce (np. umowę najmu, akt własności mieszkania/domu na terytorium RP, dokumentu poświadczającego zameldowanie na terytorium RP. Tak samo, jak w przypadku oceny miejsca zamieszkania polskich obywateli.

Prezydium Krajowej rady PZD stoi na stanowisku, że organy PZD, realizując cele rodzinnych ogrodów działkowych, stosują się do zasady niedyskryminacji ze względu na obywatelstwo.

Zatem cudzoziemcy mogą kupić działkę ROD.

Opłaty dla nowych działkowców

Każdy nowy działkowiec poza wynagrodzeniem za samą działkę, zobowiązany jest uiścić 2 podwyższone opłaty ogrodowe:

 • podwyższoną opłatę ogrodowa przeznaczoną na inwestycje, remonty i bieżącą konserwację infrastruktury ogrodowej, której wysokość ustala Zarząd ROD,
 • podwyższoną opłatę ogrodową przeznaczoną na zarządzanie ROD, której wysokość uchwala Okręgowa Rada PZD

Pierwsza z opłat nie może przekroczyć wartości infrastruktury ogrodowej przypadającej na jedną działkę w ROD, natomiast druga nie może przekroczyć 25% minimalnego wynagrodzenia.

Obowiązkiem każdego działkowca jest także uczestniczenie w pokrywaniu kosztów funkcjonowania ROD poprzez wnoszenie opłat ogrodowych uchwalanych corocznie przez walne zebranie w ROD. Jeśli zbywający działkę nie uregulował ich w roku przeniesienia prawa do działki, nowy działkowiec musi je uiścić w roku nabycia działki. Osobno oczywiście zapłacimy na zużytą wodę i prąd.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kto może kupić działkę ROD? Czy można mieć dwie? To warto wiedzieć, gdy chcesz mieć oazę z własnym warzywnikiem - Strefa Agro

Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni