MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kto może otrzymać rentę rodzinną? [EKSPERT PODPOWIADA]

Joanna Biniecka, rzecznik oddziału ZUS w Sosnowcu
arc.
Mojej sąsiadce niedawno zmarł mąż. Kobieta została z dwójką dzieci, w tym jednym już kończącym studia. Sąsiadka będzie się starała o przyznanie renty rodzinnej, ale nie wiadomo, czy jej rodzina spełnia wymagane warunki. Jakie są zasady, żeby otrzymać rentę rodzinną? Pyta Czytelniczka z Będzina.

Aby otrzymać prawo do renty rodzinnej, należy spełnić warunki, które dotyczą zarówno stanu prawnego osoby zmarłej, jak i osób, które pozostawiła. I tak renta rodzinna może być przyznana członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała:

1. ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy,
2. spełniała warunki wymagane do uzyskania prawa do jednego z tych świadczeń,
3. pobierała zasiłek lub świadczenie przedemerytalne.

Do renty rodzinnej mają prawo dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i przysposobione - do ukończenia 16. roku życia lub 25. roku życia, jeśli się uczą. Dziecku, które ukończyło 25 lat na ostatnim roku studiów, prawo do renty przedłuża się do zakończenia tego roku. Do renty rodzinnej mają prawo także dzieci bez względu na wiek, jeśli stały się całkowicie niezdolne do pracy przed 16. rokiem życia lub w czasie nauki do ukończenia 25. roku życia.

Renta rodzinna przysługuje wdowie, jeśli w chwili śmierci męża ukończyła 50 lat lub była niezdolna do pracy. Są jeszcze inne grupy osób (m.in. wnuki, rodzeństwo, dzieci przysposobione), które po spełnieniu wymaganych warunków otrzymają prawo do renty rodzinnej.

Wysokość renty rodzinnej to 85 proc. świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu dla jednej osoby uprawnionej, 90 proc. tego świadczenia dla dwóch osób uprawnionych i 95 proc. tegoż świadczenia dla trzech i więcej uprawnionych. Renta rodzinna jest jedynym świadczeniem z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przeznaczonym dla osób, które straciły najbliższych. (MOKR)


*Próbny sprawdzian szóstoklasistów 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
*Horoskop 2014: Karty tarota ostrzegają [PRZEPOWIEDNIE NA 2014]
*Tabliczka mnożenia do wydrukowania [WZORY TABLICZEK MNOŻENIA]
*Urlop macierzyński 2014 [ZASADY I TERMINY: URLOP RODZICIELSKI]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni