Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto może pozyskać owoce zgłoszone przez rolników do wycofania z rynku?

AGW
pixabay.com
Niedawno informowaliśmy o powiadomieniach, które składali gospodarze. Limit na jabłka i gruszki został wyczerpany w ciągu jednego dnia. Kto skorzysta z tych owoców?

ARiMR prowadzi „Dalsze wsparcie kryzysowe producentów owoców”. Jedna z Czytelniczek zapytała czy może pozyskać zgłoszone jabłka i gruszki dla swojego przedszkola. Zwróciliśmy się z tym pytaniem do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która wyjaśnia, że odbiorcą produktu wycofanego z rynku może być podmiot wpisany do:

  • Rejestru uznanych organizacji charytatywnych i uprawnionych innych jednostek organizacyjnych lub osób fizycznych, dostępnych na stronie internetowej Agencji, przy czym w przypadku uznanej organizacji charytatywnej, z uwagi na treść § 8 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów musi posiadać ona status organizacji pożytku publicznego w rozumieniu ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie;
  • Rejestru wytwórców biogazu rolniczego, prowadzonego przez Dyrektora Generalnego KOWR (dostępnego pod adresem www.kowr.gov.pl ).

Dalej Agencja tłumaczy, kto może zostać uczestnikiem takiego działania. Do Rejestru uznanych organizacji charytatywnych i uprawnionych innych jednostek organizacyjnych lub osób fizycznych wpisywane są jednostki biorące udział w mechanizmie „Administrowanie rozdysponowywaniem owoców i warzyw nieprzeznaczonych do sprzedaży”. W ramach mechanizmu mogą uczestniczyć:

1. Jednostki organizacyjne uznane za organizacje charytatywne, które zobowiązane są wykorzystywać otrzymane w ramach bezpłatnej dystrybucji produkty w swojej działalności służącej pomocy osobom, których prawo do otrzymywania pomocy społecznej jest uznane w prawie krajowym, w szczególności w związku z tym, że osoby te nie posiadają środków utrzymania. W prawodawstwie polskim podstawowym aktem prawnym regulującym kwestie dotyczące beneficjentów pomocy społecznej jest ustawa z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2017 r. poz. 1769, ze zm.). Wszyscy odbiorcy produktów muszą posiadać odpowiednie dokumenty świadczące o ich statusie, jako osób uprawnionych do otrzymania pomocy społecznej.

Przeczytaj też: Szkolenie dla rolników z wypełniania wniosków o dopłaty 2018 przez internet [online]

2. Jednostki organizacyjne lub osoby fizyczne wyznaczone do otrzymania od organizacji producentów i ich zrzeszeń bezpłatnych owoców i warzyw nieprzeznaczonych do sprzedaży, którymi mogą być: zakłady karne, szkoły, placówki, o których mowa w art. 22 przedmiotowego rozporządzenia (dzieci uczęszczające regularnie do żłobków, przedszkoli lub szkół podstawowych lub średnich), obozy wypoczynkowe dla dzieci, szpitale lub domy spokojnej starości, które podejmują wszelkie niezbędne kroki dla zapewnienia, aby dystrybuowane w ten sposób ilości produktów stanowiły uzupełnienie ilości normalnie kupowanych przez placówki tego rodzaju. Zgodnie z przepisami UE owoce lub warzywa otrzymane w ramach bezpłatnej dystrybucji od producentów nie mogą zastąpić ilości normalnie kupowanych przez jednostkę, która te produkty otrzymała. Mogą być jedynie uzupełnieniem tych ilości.

Co zrobić, żeby dołączyć do takiej listy? Powinniśmy złożyć kompletnie wypełniony Wniosek o uznanie organizacji charytatywnej (W-1/462) lub Wniosek o przyznanie uprawnienia innej jednostce organizacyjnej lub osobie fizycznej (W-2/462). Po wypełnieniu zgodnie z instrukcją na stronie ARiMR (zakładka: Zadania Przekazane z ARR > zakładka Administrowanie rozdysponowaniem owoców i warzyw nieprzeznaczonych do sprzedaży), dostarczamy dokumenty na adres ul. Poleczki 33, 02-822 Warszawa do Departamentu Rynków Rolnych ARiMR.

Źródło: Biuro Prasowe ARiMR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kto może pozyskać owoce zgłoszone przez rolników do wycofania z rynku? - Gazeta Pomorska