MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kto szybko wydaje, ten więcej dostanie

Michał Wroński
Marzena Bugała
Remonty szkół, przedszkoli, dróg, sieci wodno-kanalizacyjnych i placówek kulturalnych - o dofinansowanie takich właśnie inwestycji unijnymi dotacjami najczęściej zabiegają samorządy województwa śląskiego.

W ciągu dwóch lat obowiązywania Regionalnego Programu Operacyjnego przedstawiciele naszych gmin i powiatów zdobyli 745 milionów złotych. Skuteczniejsi byli tylko samorządowcy z Małopolski - tak wynika z rankingu, jaki przedstawiło Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

Regionalne Programy Operacyjne to jeden z kanałów finansowania przez Unię Europejską inwestycji na terenie nowych państw Wspólnoty. Dzielone przez urzędy marszałkowskie pieniądze wspierają między innymi działania na rzecz poprawy edukacji, ochrony środowiska, infrastruktury drogowej czy informatycznej, bądź rewitalizacji terenów zdegradowanych. Do końca 2013 roku samorządy z naszego regionu mogą pozyskać na ten cel ponad 1,7 miliarda euro. Apetyty są ogromne. Tylko do tej pory samorządowcy złożyli niemal 2200 wniosków (nie licząc tych, które odpadły przy wstępnej ocenie formalnej) na łączną kwotę 4,621 miliarda złotych. To rekord w skali kraju. Dla porównania, samorządy Mazowsza złożyły niemal 500 wniosków mniej (chciały jednak przeszło 7,7 miliarda złotych). Duża liczba złożonych wniosków oznacza większą konkurencję w walce o unijne pieniądze.

- Selekcja jest naprawdę bardzo ostra. Wygrywają najlepsi z najlepszych, a na listy rezerwowe trafia mnóstwo świetnych projektów - przyznaje Małgorzata Staś, dyrektor Wydziału Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach.

Potwierdza to statystyka. Spośród złożonych przez samorządy wniosków Śląski Urząd Marszałkowski uznał za warte dofinansowanie jedynie 117. Umowy w sprawie wsparcia tych inwestycji kwotą 745 milionów złotych już zostały podpisane. Kolejnych 167 umów jest w trakcie przygotowywania.

- Kwoty dofinansowania wahają się od kilkuset tysięcy do nawet kilkunastu milionów euro - mówi dyrektor Staś.
Bezdyskusyjnym liderem w szybkim rozdziale środków z RPO jest woj. małopolskie. Tamtejsze samorządy zdążyły już pozyskać niemal 1,3 miliarda złotych na dofinansowanie 307 inwestycji (trzecie miejsce w stawce zajmuje województwo warmińsko - mazurskie, gdzie rozdzielono 614 milionów złotych). Miejsce w rankingu ma nie tylko wymiar prestiżowo-informacyjny. Regiony, które w tym i przyszłym roku najsprawniej poradzą sobie z rozdziałem unijnych funduszy dostaną dodatkowe premie.

- Do podziału jest 512 milionów euro z Krajowej Rezerwy Wykonania, aczkolwiek nie zostało jeszcze ostatecznie ustalone, jakimi kwotami premiowane będą poszczególne miejsca w rankingu. Z całą pewnością natomiast dodatkowe fundusze otrzymają województwa, zajmujące miejsca w pierwszej piątce tej klasyfikacji - zapowiada Leszek Bigos z biura prasowego Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

Jakie mamy szanse na utrzymanie swojej obecnej lokaty i zdobycie dodatkowych pieniędzy z RPO? W ciągu dwóch pierwszych lat funkcjonowania programu długa lista koniecznych do spełnienia formalności i wolne tempo prowadzenia konkursów napsuły sporo krwi urzędnikom z lokalnych magistratów. Nie kryli, że z ich punktu widzenia pieniądze przekazywane są stanowczo zbyt wolno. Kilka tygodni temu wreszcie doczekali się uproszczenia procedur oceniania wniosków (skrócono m.in. czas i tryb ich oceny) oraz liberalizacji wymagań, dotyczących finansowego zabezpieczenia inwestycji.

- Upraszczanie procedur będziemy kontynuować - deklaruje Małgorzata Staś.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni