Które miejsca w regionie są najbardziej filmowe? Rybnik, Cieszyn, a może Katowice? Trwa głosowanie na Śląską Lokację Filmową 2020

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Które miejsca w regionie są najbardziej filmowe?Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Które miejsca w regionie są najbardziej filmowe?Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Obraz Juanita Mulder z Pixabay
Pałac Dietla w Sosnowcu, Nikiszowiec w Katowicach, kampus studencki w Rybniku, Muzeum Hutnictwa Cynku Walcownia w Katowicach i Miasto Cieszyn znalazły się w finale plebiscytu na Śląską Lokację Filmową 2020.

Wybór najlepszej Śląskiej Lokacji Filmowej to pomysł Instytucji Filmowej Silesia Film oraz Silesia Film Commission. Chodzi o to, by wyłonić miejsca, które już były lub są chętnie wybierane przez filmowców, jak i te, które mają potencjał, aby takimi się stać.

Pomysłodawcy wskazują na przykłady mniej znanych miejsca, które po ulokowaniu w nich akcji filmu, urastały do rangi kultowych i rozpoznawalnych nie tylko wśród fanów kina.

– Przykładem tego zjawiska może być jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w znanym serialu „Breaking Bad”, niewielka restauracja Los Pollos Hermanos. W rzeczywistości punkt nazywa się Twisters i znajduje się w Nowym Meksyku w USA. Dziś dziesiątki fanów serialu chcą zjeść tam posiłek, a miejsce cieszy się dużą popularnością – wskazują.

W województwie śląskim również można znaleźć takie miejsca i choć nie dzieje się to na tak dużą skalę, to wzrost zainteresowania nimi jest zauważalny. Wystarczy wymienić Amfiteatr Buk w Rudach Raciborskich, którym zainteresowali się prywatni inwestorzy po tym, jak stał się planem zdjęciowym w nominowanym do Oscara obrazie Pawła Pawlikowskiego „Zimna wojna”.

Które miejsca w regionie są najbardziej filmowe?

Na wzrost popularności na pewno może liczyć także Zamek w Ogrodzieńcu po wizycie twórców produkowanego dla Netflixa serialu „Wiedźmin”.

W plebiscycie na Śląską Lokację Filmową 2020 spośród ponad trzydziestu zgłoszonych obiektów i lokalizacji z dziesięciu miejscowości województwa śląskiego, komisja konkursowa, biorąc pod uwagę m.in. unikatowość i wyjątkowe walory filmowe zgłoszonych propozycji, wybrała pięć finałowych lokacji, które ubiegają się o tytuł „Śląskiej Lokacji Filmowej 2020”.

Są to Pałac Dietla – w Sosnowcu (kręcono tu m.in. „Między ustami a brzegiem pucharu”), osiedle Nikiszowiec w Katowicach (m.in. „Sól ziemi czarnej”, „Grzeszny żywot Franciszka Buły”), Zespół Szkół Wyższych w Rybniku (serial „Diagnoza”) Muzeum Hutnictwa Cynku - Walcownia w Katowicach – Szopienicach oraz Miasto Cieszyn („Wszystkie kobiety Mateusza”, „Yuma”, „Legiony”).

Finałowe głosowanie rozpoczęło się w sobotę 18 lipca i potrwa do 18 sierpnia. Codziennie z jednego adresu IP komputera można oddać jeden głos.

Nie przeocz

Zwycięzca Plebiscytu otrzyma tytuł Śląskiej Lokacji Filmowej 2020, a przygotowany przez Silesia Film spot promujący zwycięską lokację będzie można oglądać przez dwa tygodnie przed seansami filmowymi w katowickim Kinie Kosmos.

Finaliści plebiscytu „Śląska Lokacja Filmowa 2020”:

  • Pałac Dietla – położony w Sosnowcu neobarokowy pałac to jedna z najpiękniejszych budowli rezydencjonalnych nie tylko na terenie Zagłębia Dąbrowskiego, ale i całego Górnego Śląska. Wnętrza takie jak sala balowa, jadalnia, łazienka czy pokój fajkowy zachowały oryginalne wyposażenie i wystrój, które nadają im szczególnie wartościowy, unikatowy charakter.
  • Nikiszowiec – katowickie osiedle robotnicze powstałe na początku XX wieku przy kopalni „Giesche” (obecnie niefunkcjonująca już Kopalnia Węgla Kamiennego „Wieczorek”). Dzięki wyjątkowemu układowi urbanistycznemu, charakterystycznej zabudowie z surowej czerwonej cegły i niezwykle malowniczemu wyglądowi zatrzymanej w czasie enklawy, Nikiszowiec przyciągnął już na Śląsk wiele ekip filmowych.
  • Zespół Szkół Wyższych w Rybniku – kampus studencki powstały na terenie 4,5-hektarowego kompleksu poszpitalnego przy ulicy Rudzkiej. Tworzą go zamiejscowe ośrodki największych śląskich uczelni, a przestrzeń jest połączeniem nowoczesnej infrastruktury z zabytkową architekturą.
  • Muzeum Hutnictwa Cynku - Walcownia – wybudowana w 1904 roku w Katowicach – Szopienicach walcownia to zabytek wpisany w industrialne dziedzictwo regionu i współtworzący jego potęgę przemysłową. W hali głównej walcowni znajdują się liczne urządzenia objęte ochroną konserwatorską.
  • Miasto Cieszyn – jedno z najstarszych miast w woj. śląskim, którego pierwsze ślady sięgają VI-V w. p. n. e. Starówka otoczona kamienicami w barokowo-klasycystycznym stylu, przepiękna „Cieszyńska Wenecja”, Rynek, Plac Św. Krzyża wraz z klimatycznymi uliczkami i bujną zielenią tworzą wspaniały plener – jedno z najbardziej malowniczych miejsc w regionie.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

Jakub Kochanowski - Orlen

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie