Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Które miejsca w regionie są najbardziej filmowe? Rybnik, Cieszyn, a może Katowice? Trwa głosowanie na Śląską Lokację Filmową 2020

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Które miejsca w regionie są najbardziej filmowe?Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Które miejsca w regionie są najbardziej filmowe?Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Obraz Juanita Mulder z Pixabay
Pałac Dietla w Sosnowcu, Nikiszowiec w Katowicach, kampus studencki w Rybniku, Muzeum Hutnictwa Cynku Walcownia w Katowicach i Miasto Cieszyn znalazły się w finale plebiscytu na Śląską Lokację Filmową 2020.

Wybór najlepszej Śląskiej Lokacji Filmowej to pomysł Instytucji Filmowej Silesia Film oraz Silesia Film Commission. Chodzi o to, by wyłonić miejsca, które już były lub są chętnie wybierane przez filmowców, jak i te, które mają potencjał, aby takimi się stać.

Pomysłodawcy wskazują na przykłady mniej znanych miejsca, które po ulokowaniu w nich akcji filmu, urastały do rangi kultowych i rozpoznawalnych nie tylko wśród fanów kina.

– Przykładem tego zjawiska może być jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w znanym serialu „Breaking Bad”, niewielka restauracja Los Pollos Hermanos. W rzeczywistości punkt nazywa się Twisters i znajduje się w Nowym Meksyku w USA. Dziś dziesiątki fanów serialu chcą zjeść tam posiłek, a miejsce cieszy się dużą popularnością – wskazują.

W województwie śląskim również można znaleźć takie miejsca i choć nie dzieje się to na tak dużą skalę, to wzrost zainteresowania nimi jest zauważalny. Wystarczy wymienić Amfiteatr Buk w Rudach Raciborskich, którym zainteresowali się prywatni inwestorzy po tym, jak stał się planem zdjęciowym w nominowanym do Oscara obrazie Pawła Pawlikowskiego „Zimna wojna”.

Które miejsca w regionie są najbardziej filmowe?

Na wzrost popularności na pewno może liczyć także Zamek w Ogrodzieńcu po wizycie twórców produkowanego dla Netflixa serialu „Wiedźmin”.

W plebiscycie na Śląską Lokację Filmową 2020 spośród ponad trzydziestu zgłoszonych obiektów i lokalizacji z dziesięciu miejscowości województwa śląskiego, komisja konkursowa, biorąc pod uwagę m.in. unikatowość i wyjątkowe walory filmowe zgłoszonych propozycji, wybrała pięć finałowych lokacji, które ubiegają się o tytuł „Śląskiej Lokacji Filmowej 2020”.

Są to Pałac Dietla – w Sosnowcu (kręcono tu m.in. „Między ustami a brzegiem pucharu”), osiedle Nikiszowiec w Katowicach (m.in. „Sól ziemi czarnej”, „Grzeszny żywot Franciszka Buły”), Zespół Szkół Wyższych w Rybniku (serial „Diagnoza”) Muzeum Hutnictwa Cynku - Walcownia w Katowicach – Szopienicach oraz Miasto Cieszyn („Wszystkie kobiety Mateusza”, „Yuma”, „Legiony”).

Finałowe głosowanie rozpoczęło się w sobotę 18 lipca i potrwa do 18 sierpnia. Codziennie z jednego adresu IP komputera można oddać jeden głos.

Nie przeocz

Zwycięzca Plebiscytu otrzyma tytuł Śląskiej Lokacji Filmowej 2020, a przygotowany przez Silesia Film spot promujący zwycięską lokację będzie można oglądać przez dwa tygodnie przed seansami filmowymi w katowickim Kinie Kosmos.

Finaliści plebiscytu „Śląska Lokacja Filmowa 2020”:

  • Pałac Dietla – położony w Sosnowcu neobarokowy pałac to jedna z najpiękniejszych budowli rezydencjonalnych nie tylko na terenie Zagłębia Dąbrowskiego, ale i całego Górnego Śląska. Wnętrza takie jak sala balowa, jadalnia, łazienka czy pokój fajkowy zachowały oryginalne wyposażenie i wystrój, które nadają im szczególnie wartościowy, unikatowy charakter.
  • Nikiszowiec – katowickie osiedle robotnicze powstałe na początku XX wieku przy kopalni „Giesche” (obecnie niefunkcjonująca już Kopalnia Węgla Kamiennego „Wieczorek”). Dzięki wyjątkowemu układowi urbanistycznemu, charakterystycznej zabudowie z surowej czerwonej cegły i niezwykle malowniczemu wyglądowi zatrzymanej w czasie enklawy, Nikiszowiec przyciągnął już na Śląsk wiele ekip filmowych.
  • Zespół Szkół Wyższych w Rybniku – kampus studencki powstały na terenie 4,5-hektarowego kompleksu poszpitalnego przy ulicy Rudzkiej. Tworzą go zamiejscowe ośrodki największych śląskich uczelni, a przestrzeń jest połączeniem nowoczesnej infrastruktury z zabytkową architekturą.
  • Muzeum Hutnictwa Cynku - Walcownia – wybudowana w 1904 roku w Katowicach – Szopienicach walcownia to zabytek wpisany w industrialne dziedzictwo regionu i współtworzący jego potęgę przemysłową. W hali głównej walcowni znajdują się liczne urządzenia objęte ochroną konserwatorską.
  • Miasto Cieszyn – jedno z najstarszych miast w woj. śląskim, którego pierwsze ślady sięgają VI-V w. p. n. e. Starówka otoczona kamienicami w barokowo-klasycystycznym stylu, przepiękna „Cieszyńska Wenecja”, Rynek, Plac Św. Krzyża wraz z klimatycznymi uliczkami i bujną zielenią tworzą wspaniały plener – jedno z najbardziej malowniczych miejsc w regionie.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera