Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kuchnia pięciu smaków i przemian. Dieta nie tylko dla zdrowia, ale i urody

Paulina Piotrowska
Dietę Pięciu Przemian wymyślili Chińczycy 3 tysiące lat temu. Opiera się na twierdzeniu, że człowiek jest częścią natury i podlega jej prawom. A skoro w naturze następują po sobie kolejne pory roku: wiosna, lato, późne lato, jesień, zima, a potem znowu wiosna, to powinniśmy tę kolejność przemian stosować w swoim życiu i gotowaniu. Porom roku odpowiadają kolejno żywioły (tzw. przemiany): Drewno, Ogień, Ziemia, Metal, Woda, a żywiołom - smaki: kwaśny, gorzki, słodki, ostry i słony.

KWAŚNY SMAK mają np.:
kefir, jogurt, biały ser, mąka, drób, kwaśne owoce, pomidory, białe wino.

GORZKI:
orzechy włoskie, czerwone wino, kawa, herbata, kasza gryczana, papryka słodka, tymianek, bazylia.

SŁODKI:
groch, ziemniaki, marchew, słodkie owoce, orzechy laskowe, miód, jaja.

OSTRY:
ryż, cebula, czosnek, kalafior.

SŁONY:
ryby morskie, sól, wieprzowina, sery pleśniowe, wędliny, zimna woda.

PRODUKTY ZAKAZANE w Diecie Pięciu Przemian to:
cukier, słodkie mleko, tłuszcze zwierzęce, wędzone mięso, duże ilości produktów z grupy smaku kwaśnego.

PRODUKTY ZALECANE to:
ciepła woda, słodkie owoce, marchew, dynia, chude mięso i ryby, ziarna słonecznika, groch, oliwa z oliwek, zielona herbata.
Tajemnica gotowania według Kuchni Pięciu Przemian polega na tym, że produkty odpowiadające poszczególnym smakom i żywiołom powinny trafić do garnka w kolejności, jaką wyznacza koło pięciu przemian. Tworzy się w ten sposób potrawy znakomicie zharmonizowane pod względem energetycznym, a przez to smaczniejsze, zdrowsze i na dodatek poprawiające samopoczucie.
10 ważnych zasad w Diecie Pięciu Przemian

1. Jedz trzy ciepłe posiłki dziennie.
2. Mięso spożywaj tylko 1-2 razy w tygodniu.
3. W ciągu dnia jedz coraz mniejsze posiłki - w myśl zasady: "Śniadanie jedz jak cesarz, obiad jak król, a kolację jak żebrak".
4. Zrezygnuj z wędlin - poza mięsem zawierają niezdrowe dodatki (stabilizatory, konserwanty). Poza tym zakwaszają organizm (czujemy się wtedy ospali, pogarsza się zapach z ust).
5. Nie jedz ryb hodowlanych (np. panga) - hodowcy często faszerują je szkodliwymi dla ludzi antybiotykami. Znacznie lepsze są ryby morskie (np. dorsz, makrela).
6. Ogranicz białko - jest ono przeznaczone głównie dla niemowląt. Dorosłym do prawidłowego funkcjonowania potrzebne są prawie wyłącznie węglowodany pochodzenia roślinnego.
7. Każdego dnia ok. 90 proc. pokarmów powinno być pochodzenia roślinnego - zboża, warzywa, owoce, orzechy, nasiona.
8. Wykreśl z menu cukier. To samo zrób z produktami przetworzonymi (białe pieczywo, zupki w proszku, fast foody).
9. Przestań liczyć kalorie - ta dieta jest dla ciebie, a nie ty dla niej. Dlatego raz na jakiś czas możesz sobie pozwolić na "ucztę" z tłustym mięsem i kalorycznym deserem. Pamiętaj tylko, by wyjątek nie stał się regułą.
10. Choć starożytna, chińska metoda odżywiania zakłada spożywanie trzech ciepłych posiłków dziennie i wykluczenie z jadłospisu krowiego mleka, to swobodnie możemy przyrządzać potrawy takie, jak zimne sałatki czy mizeria, jeśli tylko pamiętać będziemy o poszanowaniu dla podstawowej zasady obowiązującej w Kuchni Pięciu Przemian, a więc o obecności wszystkich żywiołów w daniu.

Przepis na owsiankę
Każdy z nas powinien spożywać trzy ciepłe posiłki dziennie i zawsze pamiętać o treściwym, pożywnym śniadaniu. Bez niego nie powinniśmy nigdy wychodzić z domu. Do spełnienia obu tych wytycznych idealnie nadaje się popularna głównie w Szkocji, ale coraz chętniej spożywana o poranku także w Polsce owsianka.
Danie to jest nie tylko pożywne i dające poczucie sytości na kilka godzin. Gwarantuje nam także rozgrzanie organizmu, co wyzwala energię, by dynamicznie rozpocząć kolejny dzień i dostarcza wielu wartościowych składników, które pomogą nam walczyć ze stresem i niesprzyjającymi warunkami, jakie mogą na nas czekać po wyjściu z domu.
Do wykonania potrawy według pięciu przemian potrzebować będziemy:
kwaśnego jabłka,
4 łyżek wrzącej wody,
2 fig,
4 łyżek płatków owsianych górskich,
2 łyżeczek wody mineralnej,
kilku kropli soku z cytryny, trzech wędzonych śliwek i garści migdałów.
Jabłko ścieramy na tarce i umieszczamy w naczyniu, zalewamy je wrzącą wodą, wkrawamy figi i dodajemy płatki owsiane. Kiedy napęcznieją, dolewamy wodę mineralną oraz świeżo wyciśnięty sok z cytryny.
Następnie dodajemy pokrojone śliwki i całe migdały. Mieszamy.

Przepis na napój imbirowy
Do przyrządzenia napoju potrzebować będziemy:
jednej dużej cytryny,
litra wrzącej wody,
dwóch łyżek cukru trzcinowego,
sporego kawałka świeżego korzenia imbiru,
dwóch łyżek zimnej wody.

Z cytryny wyciskamy sok, wlewamy go do naczynia, zalewamy wrzącą wodą, dodajemy cukier, obrany i starty na tarce imbir oraz zimną wodę i podgotowujemy przez dwie-trzy minuty.

Imbir znany jest ze swojego pikantnego smaku i specyficznego, lekko cytrusowego aromatu. Doskonale sprawdza się jako dodatek do dań mięsnych, ciast, herbat oraz innych napojów.

Spożywanie imbiru usprawnia przemianę materii, pomaga organizmowi pozbyć się toksyn, podnosi temperaturę ciała oraz podnosi zdolności intelektualne i koncentrację.

Korzenia tego śmiało używać możemy także w kuchni pięciu przemian, pamiętając jednak oczywiście o zasadach, jakich przestrzegać musimy podczas przygotowywania potraw.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!