MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kulczyk wybuduje dwie kopalnie na Śląsku

Aleksander Król
wikimedia commons
Jeden z najbogatszych Polaków, Jan Kulczyk, wybuduje na Śląsku dwie kopalnie! Wydobywany pod Orzeszem węgiel będzie wykorzystywany w elektrowni miliardera. To nie blef. Rewelacje o planach budowy całkiem nowych kopalni potwierdził nam Jerzy Markowski, były wiceminister przemysłu i handlu, gospodarki, a dziś prezes spółki Śląski Węgiel Żory-Suszec, należącej do grupy Kulczyka.

- W Ministerstwie Środowiska złożyliśmy już dwa wnioski o koncesje. Jeden na poszukiwanie złóż w obszarze Orzesza, a drugi na wydobycie węgla za tzw. Rowem Bełckim - zdradza nam Jerzy Markowski.

Dodaje, że Janowi Kulczykowi zależy na węglu z Orzesza, bo na potrzeby elektrowni w Rajkowach koło Pelpina na Pomorzu potrzebuje 5-6 mln ton rocznie.

- Szacujemy, że w jednej z kopalń w rejonie Orzesza wydobycie sięgałoby 3-4 milionów rocznie, przez 60 lat. W tym okresie zatrudnionych byłoby w niej 2000 osób - mówi Markowski.

To dobra wiadomość nie tylko dla Orzesza, ale i całego Śląska, bo Kulczyk na swoje inwestycje zamierza wydać tu setki milionów euro.

- Biorąc pod uwagę doświadczenia z Budryka, na uruchomienie tylko jednej kopalni od zera trzeba wydać około 250 do 350 milionów euro - mówi Jerzy Markowski. Póki co, trudno mówić o terminie rozpoczęcia wydobycia. - Wszystko zależy od tego, jak szybko uzyskamy koncesje - dodaje.

Nie jest tajemnicą, że w rejonie Orzesza jest dosyć ciasno - na terenie gminy eksploatację prowadzi już KWK Krupiński (należący do Jastrzębskiej Spółki Węglowej) i KWK Bolesław Śmiały (Kompania Węglowa), a na skrawek" Orzesza koncesję otrzymała Karbonia, która uruchamia kopalnię Dębieńsko.

- Nie jesteśmy dla nikogo konkurencją. Węgiel koksujący nas nie interesuje, tylko energetyczny - dodaje Markowski.
Spółki węglowe deklarują, że nie obawiają się konkurencji Kulczyka. - W Polsce jest jeszcze do zagospodarowania 15 milionów ton węgla - tyle importujemy z zagranicy. Otwarcie nowych kopalni zrobi branży jeszcze lepiej. Powstaną nowe firmy okołogórnicze, nowe miejsca pracy. Dziś w kompanii mamy 26 tysięcy podań o pracę - zauważa Zbigniew Madej, rzecznik Kompani Węglowej w Katowicach.

Madej dodaje, że plany Kulczyka są podobne do tych, jakie ma kompania.

- Tyle, że my zamierzamy budować elektrownię, bo mamy węgiel, a pan Kulczyk na odwrót - poszukuje węgla dla swojej elektrowni - dodaje Zbigniew Madej.

Więcej kopalń

Na Śląsku nowe kopalnie powstają w kilku miejscach:

Jastrzębie-Zdrój - trwa budowa całkiem nowego zakładu z nowym szybem o nazwie 1 Bzie, który przedłuży żywotność kopalni Zofiówka o kilkadziesiąt lat. Obecnie trwa głębienie szybu, ma być gotowy za dwa lata. To inwestycja Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Czerwionka-Leszczyny
- trwa odbudowa Dębieńska, kopalni zamkniętej w 2000 r. Fedrunek węgla ruszy w 2017. Inwestycją zajmuje się New World Resources.

Kopalnie to szansa dla całego Orzesza

Andrzej Szafraniec, burmistrz Orzesza:
Kondycja Orzesza nie jest dobra, a wiadomo, że gminy, które mają na swoim terenie kopalnie lepiej się rozwijają, bo dostają odpowiednie daniny. Dlatego plany budowy nowych kopalni bardzo nam się podobają. Ale są też minusy, na przykład szkody górnicze. Poza tym nie wszyscy chcą też oglądać szyby kopalniane ze swoich okien. A ostatnio osiedlają się u nas mieszkańcy Katowic, Rudy Śląskiej, bo u nas jest spokojnie.

* CZYTAJ KONIECZNIE:

*ZOBACZ LISTĘ ZAWODÓW DO DEREGULACJI
*Hans Kloss powrócił FILM, ZDJĘCIA, RECENZJE, czyli HISTORIA PRAWDZIWA

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni