MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kultowa żyrafa w Parku Śląskim odzyska dawny blask. Wreszcie udało się rozstrzygnąć przetarg na jej remont. Zrealizuje go firma z Krakowa

OPRAC.:
Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
PAP
PAP
Park Śląski do remontu żyrafy przymierzał się kilkukrotnie. Poprzednie przetargi były jednak unieważniane.
Park Śląski do remontu żyrafy przymierzał się kilkukrotnie. Poprzednie przetargi były jednak unieważniane. arc. DZ
Niespełna 400 tysięcy złotych kosztować będzie remont żyrafy znajdującej się w Parku Śląskim niedaleko wejścia do śląskiego zoo. Kilkunastometrowa rzeźba od ubiegłego roku nie ma głowy. Jej stan był na tyle zły, że zagrażał odwiedzającym park. Ponownie na karku żyrafy znajdzie się ona najprawdopodobniej w przyszłym roku. Gdy zostanie podpisana umowa na remont, jego wykonawca, którym została krakowska firma Art Forum będzie miała 11 miesięcy na jego przeprowadzenie.

Kultowa żyrafa w Parku Śląskim odzyska blask. Rozstrzygnięto przetarg na jej remont

Porzekadło mawia, że do trzech, lecz w tym przypadku śmiało można je nieco zmodyfikować i powiedzieć, że do czterech razy sztuka. Właśnie za czwartym razem udało się bowiem rozstrzygnąć przetarg dotyczący remontu w Parku Śląskim. Renowację ma przejść znajdująca się w nim kultowa żyrafa, znajdująca się tuż przed wejściem do śląskiego zoo.

Odpowiedzialna za przeprowadzenie remontu będzie firma Art Forum z Krakowa. To ona została zwycięzcą przetargu na remont żyrafy. Wiadomo, że jego koszt wyniesie niecałe 400 tysięcy - dokładnie 399 tys. 750 złotych. - To dokładnie taka kwota, jaką Park Śląski zamierzał przeznaczyć na remont - przekazuje Polska Agencja Prasowa.

Remont żyrafy ukończony ma być w przyszłym roku

Jak na razie nie wiadomo, kiedy rozpoczną się prace remontowe przy żyrafie. Umowa pomiędzy Parkiem Śląskim a firmą Art Forum nie została jeszcze podpisana. Z wymogów inwestora, czyli parku wiadomo jednak jakie wymagania zostaną postawione przed wykonawcą.

- Od momentu podpisania umowy wykonawca będzie miał około jedenastu miesięcy na wykonanie prac projektowych i uzyskanie niezbędnych ekspertyz, a także przeprowadzenie prac budowlanych i konserwatorskich - podaje ich szczegóły, PAP.

Po remoncie, żyrafa odzyska głowę

Wyremontowanie rzeźby w Parku Śląskim sprawi, że ponownie będzie można ją oglądać w pełnej okazałości. Od ubiegłego roku, nie ma ona bowiem głowy. Usunięto ją ze względu na jej zły stan. Był on na tyle fatalny, że sprawiał realne zagrożenie dla osób, które przechadzały się parkiem w pobliżu rzeźby zwierzęcia.

- Tak zwana głowa została zdjęta ze względu na to, że poluzowały się jej mocowania. Podjęliśmy taką decyzję, żeby nie uszkodzić "Żyrafy" i zapewnić bezpieczeństwo gościom Parku Śląskiego - wskazuje Aneta Miler, rzecznik prasowa Parku Śląskiego, dodając, że ma ona być jednym z pierwszych elementów rzeźby poddanych remontowi.

Dlaczego unieważniane były poprzednie przetargi na remont żyrafy?

Przypomnijmy, że przetarg na remont żyrafy ogłaszany był wspomniane cztery razy. Park Śląski chęć naprawy wyrażał ogłaszając kolejne postępowania przetargowe od początku 2024 roku. Nie miał jednak szczęścia co do nich. Pierwszy i drugi przetarg unieważniono, ponieważ wszystkie złożone w nim oferty wartością przewyższały kwotę, jaką gotowy był wydać na remont, Park Śląski.

W trzecim przetargu wreszcie znalazła się firma, której oferta mieściła się w finansowych ramach parku. Było to przedsiębiorstwo Art Forum. Nie zostało ono jednak zwycięzcą przetargu. Wszystko z powodu względów formalnych, które zdyskwalifikowało ofertę krakowskiej firmy.

Najbliższy remont żyrafy będzie trzecim od 2000 roku. Po pierwszym żyrafa, która w Parku Śląskim stoi od ponad siedmiu dekad, została pomalowana w żyrafie kolory. W drugim natomiast, który miał miejsce w 2011 roku, przywrócono jej pierwotne barwy. Po kilkunastu latach od tego remontu okazało się, że żyrafa wymaga kolejnej renowacji, którą już w najbliższym czasie ma zacząć przechodzić.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni