Kultowe Bielskie Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej rozwinęło się dzięki Funduszom Europejskim

Materiał informacyjny Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej
Bielskie Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej
Bielskie Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej
Udostępnij:
Bielskie Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej działa już od 30 lat, w tym czasie wypracowało swoją znakomitą renomę, przygotowując koncerty gwiazd różnych gatunków muzycznych z całego świata oraz kilka festiwali o znaczeniu daleko wykraczającym poza Bielsko-Białą, region, a nawet granice kraju. Ponadto zapewnia mieszkańcom regionu bogatą ofertę zajęć tematycznych, które skierowane są zarówno do dzieci, dorosłych, jak i seniorów. Poznaj, szeroką ofertę kulturalno-edukacyjną Centrum Kultury w Bielsku - Białej i jego dalsze plany rozwoju.

Nowoczesna przebudowa Domu Muzyki w Bielsku-Białej

Bielskie Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej ze środków Funduszu Europejskiego otrzymało blisko 14 mln 300 tys. dotacji, które przeznaczono na wyremontowanie i doposażenie Domu Muzyki w Bielsku-Białej oraz przywrócenie dawnej świetności Domowi Kultury.

Uzyskane środki umożliwiły przeprowadzenie remontu Domu Muzyki, w którym to od ponad 100 lat odbywały się koncerty, cieszące się ogromną popularnością wśród mieszkańców regionu. Dom Muzyki w Bielsku-Białej to XIX wieczny budynek, który nie tylko jest pięknym zabytkiem, ale również, dzięki wyremontowaniu, stał się jedną z najnowocześniejszych sal koncertowych w Polsce. Budynek wyposażono w wysokiej jakości sprzęt dźwiękowy oraz nowoczesne oświetlenie. Dodatkowo generalny remont przeszły organy, które od lat stanowią największą dumę bielskiego Domu Muzyki. Prowadzona modernizacja pozwoli na zwiększenie popularności kultury wysokiej wśród mieszkańców regionu oraz wspomoże kulturalny rozwój miasta.

Modernizacja Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz

Środki z Funduszu Europejskiego nie tylko pozwoliły na kompleksową modernizację Domu Muzyki, ale również pomogły w odnowieniu Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz. Budynek przez ostatnie lata był wyłączony z eksploatacji, ze względu na swój XIX wieczny, mało przystający do współczesnych wymagań, układ funkcjonalno-przestrzenny. Dom Kultury nie tylko gruntownie zmodernizowano, ale także przemianowano na Dom Tańca. Remont pozwolił na wygospodarowanie odpowiedniej przestrzeni na próby zespołów tanecznych przy Bielskim Centrum Kultury, magazyn strojów oraz biura i szatnie. W budynku będzie rozwijać się działalność taneczna bielskich zespołów, a także będą prowadzone zajęcia wokalno-estradowe i taneczne dla mieszkańców. Renowacja umożliwiła również wybudowanie sali do zajęć baletowych. Dzięki temu mieszkańcy Bielska-Białej, zyskają dostęp do szerokiej oferty zajęć taneczno-muzycznych.

Działania atrakcyjne dla lokalnej społeczności

Centrum Kultury w Bielsku-Białej oferuje mieszkańcom regionu szeroką ofertę kulturalno-edukacyjną. Centrum odpowiada za organizację koncertów i wydarzeń, które cieszą się ogromną popularnością nie tylko wśród lokalnej społeczności, ale również znane są publiczności całego kraju. Jednym z wydarzeń, które przyciąga widzów z całej Polski i stanowi wspaniałą promocję miasta jest Jazzowa Jesień. Ponadto organizowane są koncerty znanych na całą Polskę gwiazd, takich jak: Król, Organek, Wojtek Mazolewski Quintet, czy Sanah.

Centrum Kultury oferuje również szeroką ofertę zajęć artystyczno-edukacyjnych dla mieszkańców, wśród których można znaleźć: zajęcia taneczne dla dzieci, młodzieży i seniorów, zajęcia chóralne, swoje miejsce ma tutaj również Bielska Orkiestra Kameralna i Bielska Orkiestra Dęta. Na uwagę zasługują również Chustotańce, czyli zajęcia taneczne dla mam z najmłodszymi dziećmi.

Działania podejmowane przez Bielskie Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej adresowane są do wszystkich grup wiekowych. Poszczególne wydarzenia skupiają wokół siebie określoną grupę odbiorców. Wśród dzieci dużą popularnością cieszą się cykliczne koncerty z serii „Poranek muzyczny dla dzieci – Superwirtuozi”, jak również zajęcia taneczne prowadzone w Domu Tańca w ramach zespołu „Jarzębinki”. Pamiętając o panujących trendach, BCK oferuje cykl koncertów z serii „Inne brzmienie miasta”, adresowanych do młodzieży i tzw. dorosłej publiczności, na które zapraszani są znani i różnorodni artyści. Niezmiennym zainteresowaniem i popularnością wśród osób starszych cieszą się koncerty muzyki klasycznej, balety, operetkiopisuje Małgorzata Chełchowska-Rak, dyrektorka Bielskiego Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej

Dotychczasowe inwestycje z Programu Infrastruktura i Środowisko

Modernizacja Domu Muzyki oraz Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz możliwa była, dzięki unijnemu dofinansowaniu z Programu Infrastruktura i Środowisko. Oba budynki przebudowano i unowocześniono, aby zapewnić mieszkańcom łatwy dostęp do kultury wysokiej. Ponadto modernizacja pozwoliła na poszerzenie oferty kulturalnej poprzez pojawienie się nowych możliwości, takich jak prowadzenie zajęć baletowych, czy rozwinięcie oferty zajęć taneczno-estradowych. Rozszerzono również ofertę wydarzeń i koncertów. Remont sali koncertowej pozwolił na powiększenie obszaru widowni, tym samym więcej osób może uczestniczyć w wydarzeniach artystycznych, organizowanych przez Bielskie Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej.

Odrestaurowanie i unowocześnienie obiektów pozwoliło na zwiększenie liczby odbiorców wydarzeń oferowanych przez BCK, jak i ich dostępności dla osób o specjalnych potrzebach. Przyczyniło się również do stworzenia nowych sal do zajęć tanecznych i wokalnych, co umożliwiło rozszerzenie działalności i zwiększenie częstotliwości zajęć istniejących już zespołów i chórów oraz wprowadzenie nowych form zajęć tanecznych dla seniorów czy młodych mam z dziećmi, które cieszą się niesłabnącym i dużym zainteresowaniem - objaśnia Małgorzata Chełchowska-Rak, dyrektorka Bielskiego Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej

Inwestycje z Programu Infrastruktura i Środowisko wpłynęły również na rozwój całego regionu, poprzez zwiększenie liczby osób przyjeżdżających do Bielska-Białej i wybierających tę lokalizację jako miejsce pobytu dłuższego, niż jednodniowy. Wpływa to także na zwiększenie zainteresowania lokalnymi usługami gastronomicznymi, turystycznymi czy noclegami.

Bielskie Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej

Przyszłość i dalsze plany rozwoju Bielskiego Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej

Uzyskane dotychczas pieniądze pozwoliły na szereg modernizacji oraz poszerzenie oferty edukacyjno-kulturalnej Bielskiego Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej. Jednak to nie koniec zmian, jakie planowane są w ramach rozwoju oferty kulturalnej.

Bielskie Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej oferuje bogaty i różnorodny repertuar. Szanując dotychczasowy dorobek BCK, podejmowane działania skierowane będą na odświeżenie formuł istniejących Festiwali oraz kreację nowych wydarzeń kulturalnych, jak choćby Festiwal łączący modę i sztukę, planowane są również produkcje własne BCK z udziałem naszych orkiestr i chórów - informuje Małgorzata Chełchowska-Rak, dyrektorka Bielskiego Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej

Rozwój Bielskiego Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej przyczyni się do kulturalnego ożywienia regionu, a także zwiększy możliwości mieszkańców na realizowanie swoich pasji i zainteresowań oraz korzystnie wpłynie na potencjał kulturalny i inwestycyjny regionu.

Fundusze Europejskie wspierają rozwój lokalnych centrów kultury

Nowatorskie centra kultury powstały w 11 miastach Polski, w tym w Bielsku-Białej. Dzięki uzyskanym unijnymi środkom z Programu Infrastruktura i Środowisko ośrodki przeszły modernizację i rozwinęły swoją ofertę kulturalną. Wartość inwestycji w centra kultury w tych lokalizacjach to ponad 226 mln złotych, z czego ponad 138 mln złotych to pieniądze pochodzące z Programu Infrastruktura i Środowisko.

Centra kultury, które powstały z pomocą Funduszy Europejskich (POIiŚ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni