Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kultowe katowickie osiedla mieszkaniowe. Ich popularność nie maleje. Jak wyglądały w latach 70. Zobaczcie zdjęcia archiwalne

Karina Trojok
Karina Trojok
Aleksandra Szatan
Aleksandra Szatan
Osiedle PaderewskiegoZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Osiedle PaderewskiegoZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Archiwum DZ
Niskie, ciasne, często mało funkcjonalne. Słychać niemal każde słowo sąsiadów. Ale mają też sporo zalet. Blisko do szkoły, sklepu, tramwaju... W blokach z betonu mieszkamy już ponad pół wieku. W latach 70. i 80. ubiegłego wieku w blokach wybudowano 1,5 miliona mieszkań. Nadal cieszą się dużą popularnością wśród nabywców. Jak popularne katowickie osiedla wyglądały w latach 70.? Polecamy galerię zdjęć.

Katowickie osiedle Walentego Roździeńskiego projektu Henryka Buszki, Aleksandra Franty i Tadeusza Szewczyka, nazywane potocznie Gwiazdami, wybudowano w latach 1970−1978 na terenach należących wcześniej do kopalni "Katowice".
Osiedle Gwiazdy składa się z siedmiu wieżowców mieszkalnych o podstawie ośmioramiennej gwiazdy, wysokości 81 metrów i 27 kondygnacji.

Kliknij poniżej i zobacz zdjęcia

Kukurydze w Katowicach to jedne z najbardziej okazałych budowli. Mają charakterystyczny kształt kolby kukurydzy, bo balkony mieszkań mają kolisty kształt. Zbudowane są na identycznym planie co Gwiazdy, różnią je tylko balkony. Osiedle zaprojektowali architekci Henryk Buszko i Aleksander Franta.

Osiedle Paderewskiego w Katowicach to bardzo okazałe blokowisko. Decyzja o budowie słynnej "Paderewy", jednego z największych osiedli w Katowicach zapadła w 1965 roku. Budowę rozpoczęto w 1970 i zakończono dekadę później.

Musisz to wiedzieć

Zobacz i zapamiętaj

Na Koszutce w latach 70. funkcjonowało już osiedle Marchlewskiego, zaś na Wełnowcu powstawały bloki przy ul. Szczecińskiej.

Budowę osiedla Tysiąclecia rozpoczęto w 1961 roku, a nazwa osiedla związana jest z obchodami Tysiąclecia Państwa Polskiego. Osiedle zaprojektowane zostało przez architektów: Henryka Buszkę, Aleksandra Frantę, Mariana Dziewońskiego i Tadeusza Szewczyka. Ostatnie bloki z PRL powstały w latach 80. Od kilku lat na Tysiącleciu przybywa nowych budynków.

To jest zabawne

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera