Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kulturalna parapetówka w Pałacu Kultury Zagłębia. W sobotę wielkie zwiedzanie [ZDJĘCIA]

Piotr Sobierajski
Pałac Kultury Zagłębia
Pałac Kultury Zagłębia arc.
Odliczamy dni do otwarcia wyremontowanego Pałacu Kultury Zagłębia. Już w najbliższy piątek koncert, a w sobotę wielkie zwiedzanie.

Na ten dzień mieszkańcy Dąbrowy Górniczej czekali 3,5 roku. Tyle czasu na cztery spusty zamknięta była największa instytucja kultury i sztuki w Zagłębiu -Pałac Kultury Zagłębia. Pierwszy generalny remont w 56-letniej historii tego zabytku właśnie się zakończył, a wszyscy chętni jego efekty będą mogli zobaczyć w najbliższą sobotę 11 października od godziny 15.

Gra i koncert na ścianie

Będzie to inauguracja z pompą, czyli… parapetówka pełna kultury. Zobaczycie m.in. odnowione marmury i sztukaterie w holach, wyjątkowe wnętrza sali ślubów, nowe pracownie na poddaszu, studio nagrań.

- Pałac jest całkiem nowy, ale każdy, kto widział już po remoncie jego wnętrza ze zdziwieniem stwierdza, że nic się w nim nie zmieniło. I o to właśnie chodziło. To efekt dobrej pracy, która polegała na odtworzeniu tego, co w budynku charakterystyczne i niepowtarzalne - podkreśla Małgorzata Majewska, dyrektor PKZ-u. Na sobotę w Pałacu zaplanowana została gra miejska, związana z historią tego miejsca, w której mogą wziąć udział dwuosobowe zespoły. Do 9 października zgłoszenia należy wysyłać na adres: gramiejskapkz @gmail.com. Po godz. 18.00 rozpocznie się pokaz tańca ze światłem - grupy Azislight oraz koncert na... ścianie. W poniedziałek 13 października o 18.00 będzie natomiast otwarty dla wszystkich koncert. Zagra Sojka Band.

Agora, czyli klub i nauka

Dziś prezentujemy Wam bliżej największą salę w PKZ, czyli Agorę. To składające się z trzech przechodnich sal miejsce już od 1969 r. stało się siedzibą młodzieżowego klubu "Agora". Charakterystyczne są tu ręcznie malowane kafle, pokrywające liczące 300 m kw. ściany. W klubie organizowano m.in. spotkania z olimpijczykami, członkami zespołów muzycznych. Gościli tu Jerzy Stuhr, Magdalena Wójcik i Jerzy Zelnik. To tu odbywały się bale dla samotnych i zakochanych oraz tzw. wieczornice artystyczne. Od 1971 r. uczestnicy zajęć mogli przeszkolić się w zakresie kroju i szycia, ukończyć kurs organizatorów turystyki, a także wziąć udział w lekcjach języków obcych. Od 1982 r. zmieniono profil działalności klubu na edukację artystyczną, prezentację własnej twórczości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!