Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kupcy i kramy znikną z centrum miasta

Piotr Sobierajski
Marian Tubacki często robi zakupy na targowisku przy ulicy Konopnickiej
Marian Tubacki często robi zakupy na targowisku przy ulicy Konopnickiej fot. Piotr Sobierajski
W mieście upada drobny handel, a kupcy wykruszają się jeden po drugim. Jedyne działające jeszcze w śródmieściu targowisko przy ul. Konopnickiej 30, gdzie jeszcze trzy lata temu stało ponad 30 kramów, zostało zlikwidowane. Miasto dało jednak najwytrwalszym kupcom szansę na handel w tym miejscu, pod warunkiem wydzierżawienia przez nich terenu.

- To jest nienormalna sytuacja, żeby wobec kryzysu tak łatwo godzić się na likwidację kolejnych miejsc pracy w mieście. Na przykład w Sosnowcu zrobiono pasaż handlowy w przejściu, a w centrum jest kilka targowisk. Tymczasem u nas nie ma gdzie zrobić drobnych i tanich w miarę zakupów. Wszystko się likwiduje - podkreśla Mariusz Nowacki, mieszkaniec centrum miasta.

Przy ul. Konopnickiej 30 handel miał się dobrze od lat. Stawiano nowe budki. Było ich ponad 50, ale w ciągu ostatnich ośmiu lat zrezygnowało z prowadzenia tu swoich interesów 98 osób. Dziś jest 16 najemców, którzy mają podpisane umowy z miastem na trzy lata. Płacą miesięcznie po ponad 176 zł. To opłata za najem gruntu i za kiosk.

- Kiedyś targowisko tętniło życiem przez cały dzień. Dziś zjadają nas opłaty i sąsiedztwo centrum handlowego - mówią kupcy z ul. Konopnickiej.

Nie wiadomo, jak długo ostatni handlujący utrzymają się w tym miejscu, bo teren ma zostać wykorzystany przez miasto przy planowanej rewitalizacji centrum. Coraz głośniej mówi się także o wykorzystaniu tego miejsca pod parking, bo brakuje miejsc dla aut studentów pobliskiej Wyższej Szkoły Biznesu. Na razie władze miasta zapewniają jednak, że parkingu tam nie będzie.

- Targowisko zostało zlikwidowane ze względu na wysokie koszty jego utrzymania, opłaty za oświetlenie, media- tłumaczy Joanna Wartak, naczelnik wydziału gospodarowania nieruchomościami UM w Dąbrowie Górniczej. - Uznaliśmy, że ci, którzy chcą tutaj dalej handlować, będą mogli to robić, płacąc czynsz dzierżawny. Wolny teren wokół kiosków handlowych jest dla nas rezerwą pod przyszłe projekty, związane z przebudową dworca, linii kolejowej i generalnie zmianą wizerunku centrum - dodaje Henryk Zaguła, zastępca prezydenta Dąbrowy Górniczej.

Mniej szczęścia od kupców z Konopnickiej mieli właściciele 25 boksów w głównym przejściu podziemnym Dąbrowy, którzy po jego remoncie musieli opuścić przejście. W drugiej połowie ubiegłego roku zlikwidowano ich boksy, dlatego nie ma szans, by tam jeszcze handlować.
Miasto zaproponowało, by kupcy sami zaangażowali się w opracowanie projektu i budowę w tym miejscu pasażu handlowego. Na to nie było ich jednak stać.

Próbowali sprzedawać towary w nieco oddalonym od przejścia miejscu, płacili nawet za to mandaty, ale od kiedy w grudniu zeszłego roku pojawiły się w przejściu dwie kamery monitoringu miejskiego po kupcach nie został ślad.

Żaden z nich nie zdecydował się także na przekwalifikowanie lub zaciągnięcie pożyczki w Powiatowym Urzędzie Pracy, na uruchomienie innej działalności. Takie rozwiązanie m.in. zaproponowało im po likwidacji podziemnego pasażu miasto.
Dąbrowa Górnicza

W Sosnowcu największe targowisko w śródmieściu znajdowało się u zbiegu ulic Warszawskiej i 3 Maja. Kiedy teren został przeznaczony pod budowę centrum handlowego kupcy dostali propozycję przeniesienia się do nowego, przygotowanego przez miasto targowiska przy ulicach Teatralneji Naftowej. Większość skorzystała z tej oferty.

- Część kupców została nadal przy centrum handlowym, na uwłaszczonym gruncie. Mamy plany zagospodarowania tego terenu, próbujemy porozumieć się z kupcami i będziemynabywać, po rozsądnej cenie, grunty wraz zestanowiskami handlowymi - mówi Grzegorz Dąbrowski, rzecznik UM.
W śródmieściu funkcjonuje także kilka innych pasaży handlowych, między innymi przy ulicy Dekerta, a także w przejściu podziemnym, prowadzącym do dworca PKP i ulicy Kilińskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami mieszkań w Polsce?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera