Ekologiczna żywność coraz częściej trafia na polskie stoły. Sięgają po nią konsumenci ceniący zdrowy styl życia i jakość produktów.

Jak wynika z badań „Żywność ekologiczna w Polsce 2017”, przeprowadzonych przez IMAS International, 64 proc. konsumentów wydało podczas ostatnich zakupów 20-100 zł na tego typu certyfikowane produkty. Rozwijający się trend żywności bio ma związek z popularnością zdrowego stylu życia, a także podążaniem za wysoką jakością produktów.

Zainteresowanie żywnością ekologiczną wiąże się ze wzrostem świadomości konsumentów w kwestii dbania o swoją sylwetkę, a przede wszystkim zdrowie. Coraz częściej wolimy zapłacić więcej za produkty bio – szczególnie w przypadku warzyw i owoców oraz mięsa- tłumaczy Anna Radowicka, specjalistka ds. żywienia współpracująca z E.Leclerc

Ostrożnie z kupnem biletów lotniczych po kilkanaście złotych - łatwo wpaść w pułapkę i słono za to zapłacić! Kliknij po prostu w ten tekst, a dowiesz się jak tego uniknąć!

Mimo, że polscy konsumenci coraz częściej spoglądają podczas zakupów na półki z napisem bio, nie zawsze wiedzą, jaką żywność można w ten sposób określić. Nazwy bio, eko i organic, oznaczające tę samą kategorię asortymentową, są zastrzeżone przez Unię Europejską. Odnoszą się one do produktów, których składniki przynajmniej w 95 proc. pochodzą z ekologicznej produkcji.

Dzięki spełnieniu tego warunku, na opakowaniu może pojawić się specjalny certyfikat – symbol charakterystycznego zielonego listka z gwiazdkami. Kupując produkt z takim oznaczeniem możemy być pewni, że wytworzono go bez chemicznych środków ochrony roślin i nawozów sztucznych, z troską o środowisko naturalne
i bioróżnorodność.

Co warto wiedzieć o żywności ekologicznej:

  • Do produkcji żywności ekologicznej nie używa się chemicznych środków ochrony roślin i nawozów sztucznych. Żyzność gleby zapewnia natomiast regularnie stosowany płodozmian.
  • Zwierzęta w gospodarstwach ekologicznych mają zapewnione zdrowe warunki hodowli, są karmione paszą ekologiczną z dopuszczalną domieszką pasz konwencjonalnych.
  • Przetworzona żywność ekologiczna nie zawiera sztucznych barwników, aromatów, polepszaczy smaku, konserwantów i nie jest modyfikowana genetycznie.
  • Od 2012 roku pakowana żywność ekologiczna, którą wytworzono w jednym z państw członkowskich UE i która spełnia wymagane normy, musi być oznaczona specjalnym logo.
  • W przypadku ekologicznych produktów niepakowanych i importowanych logo z zielonym listkiem nie obowiązuje. Zapytaj sprzedawcę o sposób produkcji!

Sprawdź nasze inne informacje i porady