Kuratorium śląskie: nauczyciele regionaliści mają misję do spełnienia

Redakcja
Nauczyciele regionaliści mają ważną misję do spełnienia w swoich szkołach i miejscowościach, to oni są ambasadorami regionalizmu - podkreślano podczas Forum Nauczycieli Regionalistów w Katowicach. W forum udział wzięło ok. 150 nauczycieli.

VIII edycja, zorganizowanego w czwartek Forum Nauczycieli Regionalistów przebiegała pod hasłem "Ludzie - Drogowskazy. Henryk Sławik".

Wicekurator oświaty Dariusz Wilczak przypomniał, że nauczyciele interesujący się historią swojego miasta i regionu początkowo na podstawie własnego doświadczenia i wiedzy organizowali zajęcia i spotkania dla uczniów poświęcone historii, tradycjom i lokalnemu dziedzictwu. - Forum powstało po to, żeby im pomóc w wielu aspektach tej pracy, bo mają oni ważną misję do spełnienia, są ambasadorami regionalizmu nie tylko w swoich szkołach - powiedział Wilczak. Dodał, że celem forum jest m.in. dokształcanie nauczycieli.

Nauczyciele-regionaliści podkreślali, że forum dało im wiedzę m.in., gdzie szukać potrzebnych materiałów i pomysłów na lekcje, którymi mogliby zainteresować uczniów. - Jest tak wiele postaci, które miały ogromny wpływ na nasz region i jednocześnie zapomnianych. To dotyczy również patronów szkół, niestety młodzież rzadko zna ich osiągnięcia, dlatego musimy to zmienić - powiedziała Barbara Pomykoł, nauczycielka z Rybnika.

Uczestnicy forum podkreślali, że wiedza przekazywana uczniom przez nauczyciela-regionalistę spełnia również misję wychowawczą, dlatego ważne jest, by prezentować uczniom dokonania takich osób jak m.in. Henryk Sławik. "Naszą misją jest pokazać, że nie ma współczesności bez przeszłości, a pewne wartości są ponadczasowe" - mówili nauczyciele.

Organizatorami ósmego Forum Nauczycieli Regionalistów są m.in. Kuratorium Oświaty w Katowicach, Bractwo Oświatowe Związku Górnośląskiego, katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Sejmik Województwa Śląskiego zdecydował w ubiegłym roku, że rok 2014 będzie w regionie Rokiem Henryka Sławika. Henryk Sławik (1894–1944) brał udział w trzech powstaniach śląskich. W latach międzywojennych był m.in. redaktorem naczelnym katowickiej "Gazety Robotniczej", jednym z liderów antykomunistycznego skrzydła Polskiej Partii Socjalistycznej oraz katowickim radnym. Podczas drugiej wojny światowej wraz z Józefem Antallem seniorem (1896–1974) wspólnie uratowali 5 tys. polskich Żydów, którzy trafili na Węgry. PAP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

z
zużywa się energię
na wynalezienie rzeczy już wynalezionych. Dlaczego regionalizm? Przecież od tego jest historia, proszę uwzględnic w niej historię Śląska, a regionalizm okaże się zbędny. Ta datę podałem będąc pewnym,że będą trudności ze znalezieniem tego wydarzenia w polskich podręcznikach lub książkach historycznych.
Jest to przykład wybiórczości w polskiej wersji historii Śląska.
s
stąd
Regionalizm. Słowo to obejmuje szeroki zakres .
Jeżeli Henryk Sławik pochodził z naszego regionu, i dokonał czegoś ponad możliwości kogoś z nas, to wart jest pokazania. A my jesteśmy dumni że pochodzi z naszego regionu. Więc jak najbardziej jest to regionalizm. I należy to pokazywać innym.
Nie wiem co odegrało się w Rybiku 15 maja 1927 roku.
Niezależnie czy dobre czy złe, nalezało by wiedzieć. To też nauka o regionie . Czyli regionalizm.
Dobre- jako wzorzec celem budowania lepszej przyszłości, złe - podać po to byśmy nie byli znów po szkodzie głupi, i by uchronić od złych zdarzeń.
Wiec dobrze by sie stało by Pan - Pani bez ( gość) fakty te podali.
b
bez
zmian. Chylę glowe przed tym człowiekiem za jego bohaterstwo - ale to nie jest regionalizm. Czy ktokolwiek wie co odegrało się w Rybniku, 15 maja 1927 ?
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie