Kursy autobusów na 1 listopada i organizacja ruchu przy cmentarzach

Jolanta Pierończyk
Dojazd do katowickiego cmentarza od ul. Sienkiewicza jak co roku jest zablokowany
Dojazd do katowickiego cmentarza od ul. Sienkiewicza jak co roku jest zablokowany arc.
Najważniejsze zmiany w komunikacji miejskiej we Wszystkich Świętych. Będą darmowe kursy. Informujemy również o nowej organizacji ruchu przy największych cmentarzach regionu

Szczyt natężenia ruchu samochodowego i pieszego w okolicach cmentarzy coraz bliżej. W wielu miastach regionu zmiany organizacji ruchu obowiązują już dzisiaj, kursują także dodatkowe autobusy. Oto nasz raport o utrudnieniach w pobliżu największych nekropolii.

Katowice i Sosnowiec

Na 1 listopada KZK GOP wprowadził na wszystkich liniach autobusowych i tramwajowych darmowe przejazdy. Pojawi się dziesięć dodatkowych linii: C-1, C-2, C-3 i C-4 w Gliwicach, C-5 i C-8 w Katowicach, C-6 w Sosnowcu i Będzinie, C-7 w Chorzowie i Siemianowicach Śląskich, C-10 w Knurowie, C-11 w Czeladzi. 1 listopada linie nr 39, 52, 59, 146, 155, 160, 194, 194N, 230, 255, 710 i 850 nie będą obsługiwały przystanków autobusowych przy centrach handlowych, a weekendowe linie nocne o numerach 692N, 905N i 906N będą kursowały także w nocy z 31 października na 1 listopada.

Dziś i jutro w Katowicach obowiązują zmiany w organizacji ruchu. Zamknięta jest ul. Sienkiewicza od ulicy Powstańców, zalecany objazd ul. Jagiellońską. Ruch na Plebiscytowej wprawdzie bez zmian, ale 1 listopada zaleca się objazd ul. Wita Stwosza.

Przy najstarszym cmentarzu w Katowicach przy ul. Francuskiej zamknięta będzie ul. Damrota na odcinku od ul. Powstańców do ul. Przemysłowej, ale tylko wówczas, gdy wzrośnie natężenie ruchu pieszego.

W rejonie cmentarza przy ul. Brackiej, zamknięty jest prawy pas - od Chorzowskiej do zjazdu na DTŚ. W Bogucicach na ul. Wróblewskiego jest ruch jednokierunkowy na odcinku od Podhalańskiej do Wrocławskiej. Przy cmentarzu komunalnym przy Murckowskiej wprowadzono zakaz zatrzymywania się od wylotu z A4 do wyjazdu z Porcelanowej.

W Panewnikach zamknięta jest ulica Panewnicka od ul. Medyków do ul. Bronisławy, a ruch jednokierunkowy wprowadzono na ul. Bronisławy od Panew-nickiej do Śląskiej - jeśli wzrośnie natężenie ruchu pieszego. Zamknięta jest także ulica Cmentarna w Szopienicach. Dojazd na cmentarz - ulicą Bagienną.

W Załężu zamknięty jest prawy pas ul. M. Goeppert- Meyer w kierunku ul. Sądowej, na którym będzie można parkować.
1 listopada w Sosnowcu zamknięta będzie jedynie ul. Smutna od skrzyżowania z ul. Mireckiego. Urząd Miejski zwrócił się do właścicieli parkingów przy ul. 11 Listopada (za stacją paliw), Małobądzkiej przy cmentarzu komunalnym w Bę-dzinie, Baczyńskiego przy Media Centrum, Mireckiego na terenie stadionu Czarni Sosnowiec o umożliwienie w dniach 30 października - listopada korzystania z nich wszystkim odwiedzającym pobliskie cmentarze.

Wskazane zostaną miejsca postojowe na parkingach, chodnikach, placach i drogach bocznych.

Rybnik

1 listopada podróżowanie miejskimi autobusami będzie bezpłatne na wszystkich liniach.

Autobusy kursować będą według niedzielnego rozkładu jazdy, a więc na trasę wyruszą autobusy o numerach 1, 3, 4, 5, 6 9, 10, 11, 13, 14, 16, 18, 22, 23, 26, 27, 28, 29, 32, 40, 43, 45, 46, 48, 51, 52. W okolicach rybnickich cmentarzy będą też utworzone tymczasowe przystanki. Jeden z nich to przystanek Rybnik Kotucza Cmentarz, który powstanie na ul. Kotucza przy wejściu głównym od strony ul. Cmentarnej w kierunku Ronda Gliwickiego. W poniedziałek, 31 października i w środę, 2 listopada, zatrzymywać się tam będą linie 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 10, 12, 17, 18, 19, 22, 23, 40, 48, natomiast we wtorek, 1 listopada, linie 1, 3, 4, 5, 6, 9, 10, 18, 22, 23, 40, 48.

Drugi dodatkowy przystanek to Rybnik Boguszowice Stare na Boguszowickiej, w kierunku Ligoty obsługiwany przez linię 46 . Przystanek trzeci to Rybnik Boguszowice Stare na ulicy Gotartowickiej w kierunku Boguszowic, gdzie dojeżdżać będą w poniedziałek 31.10 i środę 2.11 linie 15, 45, 48, 49A, natomiast we Wszystkich Świętych - linie 45 i 48.

Do 2 listopada w okolicy rybnickich cmentarzy obowiązuje zmieniona organizacja ruchu. Na ul. Rudzkiej wprowadzony jest zakaz zatrzymywania się po lewej stronie na odcinku od skrzyżowania z ulicą Kotucza do skrzyżowania z ulicą Janiego, po prawej stronie od skrzyżowania z ulicą Kotucza do wjazdu do domu pogrzebowego.

Na ul. Kotucza jest zakaz zatrzymywania się po obu stronach drogi na odcinku od ronda Wileńskiego do ronda Gliwickiego.

Na ul. Gliwickiej - zakaz zatrzymywania się po obu stronach drogi na odcinku od ronda Gliwickiego do ronda Europejskiego.

Na ul. Janiego obowiązuje zakaz postoju na całej długości, na ulicach Jaskółczej i Szczygłów wprowadzony jest ruch jednokierunkowy od ulicy Janiego do ulicy Rudzkiej.
Parkingi przy głównym wejściu na cmentarz i przy domu pogrzebowym (kaplica cmentarna) przeznaczone są tylko dla osób mających trudności w poruszaniu się, pozostałych uczestników ruchu obowiązują parkingi przy ulicach Rudzkiej, Gliwickiej (przy kąpielisku Ruda), Brudnioka i Janiego oraz Kotucza (przy parku tematycznym). Dla osób korzystających z parkingów przy ulicy Gliwickiej i Janiego wejście na cmentarz od ulicy Jaskółczej.

W Niedobczycach wprowadzony jest ruch jednokierunkowy i zakaz zatrzymywania się na całej długości ulicy Cienistej - wjazd na parkingi przy cmentarzu od ul. Wołodyjowskiego, a wyjazd na ulicę Bolesława Krzywoustego. Na ul. Wołody-jowskiego obowiązuje zakaz zatrzymywania się na odcinku od skrzyżowania z ulicą Leszczyńskiego do ronda Garbocze.

W Boguszowicach Starych przy cmentarzu wprowadzony jest ruch jednokierunkowy na ul. Zadumy od Kłokocińskiej do ulicy Rajskiej i zakaz zatrzymywania się (po prawej stronie).

Bielsko-Biała

W Bielsku-Białej w rejonie cmentarza komunalnego przy ul. Karpackiej będzie zakaz ruchu na ul. Łuczników (z wyjątkiem mieszkańców), na ul. Karpackiej (była ul. Łamana, bez wyjątków), wprowadzono także zakaz zatrzymywania się po prawej stronie Działowej.

Jednokierunkowy ruch okrężny wprowadzony zostanie na parkingach przy cmentarzu (wjazdy na parkingi z ul. Karpackiej wyłącznie na zasadzie skrętu w prawo, od centrum miasta, i od Kamienicy (zakaz skrętu w lewo), nie będzie też możliwy postój na placu przed cmentarzem.

Miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych przewidziane są na górnym parkingu wzdłuż ogrodzenia cmentarza (5 stanowisk), na parkingu przy drodze dojazdowej do budynku administracyjnego Zieleni Miejskiej oraz na dalszym odcinku tej drogi (istniejące miejsca postojowe).

W rejonie cmentarza przy ul. Grunwaldzkiej wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy na ul. Wita Stwosza (od ul. Grunwaldzkiej do ul. Piastowskiej) oraz na ul. Kossaka (od ul. Piastowskiej do ul. Grunwaldz-kiej). Na ul. Wita Stwosza dozwolony będzie prawostronny postój przy krawężnikach (parkowanie równoległe). Na cmentarzu przy ul. Cmentarnej ruch jednokierunkowy będzie obowiązywał na Akademii Umiejętności (od ul. Cmentarnej do ul. Zapolskiej).
W poniedziałek, 31 października, autobusy kursować będą jak w dni robocze. 1 listopada obowiązywać będzie rozkład na niedziele i święta, z wyjątkiem linii nr 7, na której w godz. 8-18 autobusy kursować będą co 15 minut na trasie Wapienica Dzwonkowa - Kamienica oraz linii nr 18, na której w godz. 9.45 -17.10 autobusy kursować będą jak w dni robocze. Ponadto w tych dniach, w miarę zapotrzebowania, uruchomione będą dodatkowe autobusy linii nr 7 kursujące na trasie Piastowska Dworzec - Kamienica - Warszawska Dworzec. Do 4 listopada obowiązywać będzie dodatkowy przystanek: Karpacka Cmentarz w kierunku przystanku Kamienica.

Częstochowa

Zmiany w organizacji ruchu będą obowiązywały 1 listopada w godzinach 6-21.

W okolicy jednego z największych częstochowskich cmentarzy przy ulicy Św. Rocha zamknięty będzie odcinek ul. św. Jadwigi (z wyjątkiem pojazdów Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego i taksówek) od ulicy św. Rocha do ulicy ks. Kubiny. Od strony południowej do cmentarza można będzie dojechać ulicami św. Jadwigi oraz jednokierunkowo ul. Wyszyńskiego, Ewy, ks. Kubiny. Powrót (również jednokierunkowo) - ul. św. Jadwigi.

Ruch jednokierunkowy obowiązywał będzie na ul. Sikorskiego - wjazd od ul. św. Krzysztofa, wyjazd na ul. Bialską.

Parkowanie czasowo będzie możliwe na ulicach św. Krzysztofa, św. Jadwigi między ul. Kubiny i ul. Wyszyńskiego i na istniejących parkingach. Dodatkowo otwarty zostanie duży parking na terenie dawnego boiska KS Kolejarz przy Sikorskiego.

Cmentarz „Kule” przy ulicach Rolniczej i Fieldorfa -„Nila” - wyłączone z ruchu kołowego (z wyjątkiem pojazdów MPK i taksówek) będą odcinki ulic Dekabrystów, Wały Dwer-nickiego, Cmentarnej. Ruch jednokierunkowy na ul. Rolniczej. Ulica Rolnicza będzie drogą jednokierunkową.

Przy cmentarzu Błeszno (ul. Palmowa) będzie całkowicie wyłączona z ruchu. Ruch jednokierunkowy zostanie wprowadzony na ul. Bohaterów Katynia. Ponadto ruch jednokierunkowy obowiązywał będzie na ul. Osikowej (wjazd) oraz ul. Limbowej (wyjazd).

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3