Kuźnia Raciborska: 150 m wału uratuje przed powodzią ZDJĘCIA

  Kuźnia Raciborska: 150 m wału uratuje przed powodzią ZDJĘCIA

  Zdjęcie autora materiału

  Arek Biernat

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Powódź nie będzie grozić mieszkańcom wsi Ruda
  1/6
  przejdź do galerii

  Powódź nie będzie grozić mieszkańcom wsi Ruda ©Dziennik Zachodni

  Kuźnia Raciborska: Woda nie zagrozi mieszkańcom miejscowości Ruda. Wkrótce ruszy budowa brakującego fragmentu wału.
  Na taką wiadomość mieszkańcy sołectwa Ruda w Kuźni Raciborskiej czekali od trzech lat, czyli od momentu, kiedy zakończono budowę 4 km linii wałów wzdłuż Odry. To wówczas okazało się, że została wyrwa. Bo ile wały wzdłuż rzeki po stronie województwa śląskiego były ukończone w Kuźni Raciborskiej, to do pełnego zabezpieczenia sołectwa Ruda brakowało ok. 150 m odcinka wału.

  Problem w tym, że za ten fragment odpowiadało województwo opolskie, któremu nie było śpieszno do tej inwestycji.
  Od tego momentu mieszkańcy i władze miasta ponownie musieli stoczyć nierówną walkę z procedurami i urzędnikami. Wszystko po to, aby mieszkańcy podczas ulewnych deszczów mogli czuć się bezpiecznie i spać spokojnie.

  -Jeździłem gdzie tylko się dało. Spotykałem się z marszałkami województw, wojewodami. Sprawę przybliżałem posłom z naszego regionu. Przygotowywałem setki stron dokumentów. Kilka lat ciężkiej batalii o 150 metrów wału... Można powiedzieć wreszcie nas wysłuchano i podjęto odpowiednie kroki - przyznaje Paweł Macha, burmistrz Kuźni Raciborskiej.

  Sporo czasu, a właściwy wody w Odrze musiało upłynąć, aby ten problem ostatecznie rozwiązać. Najwięcej nerwów kosztowało to jednak mieszkańców wsi Ruda, znajdującej się niedaleko Odry.
  Zobacz galerię
  - Tylko w maju w czasie ulewnych deszczów Odra wylała i zalała 100 hektarów okolicznych pól. Woda niebezpiecznie zbliżała się również do domów. Za każdym większym opadem mieszkańcy mocno się denerwowali. Nikt nie mógł przewidzieć, czy woda nie podejdzie pod domy - tłumaczy Jan Stanek, sołtys wsi Ruda.

  Na szczęście administracyjny koszmar udało się zakończyć.

  - Dotąd woda zalewała głównie pola, ale to też są straty. Zwłaszcza dla rolników. A co jeśli przyszłaby większa fala? Wówczas zniszczone zostałyby domy. Lepiej dmuchać na zimne i być zabezpieczonym - dodaje Paweł Macha.

  Właśnie dobiega końca przetarg ogłoszony przez Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Opolu. Wiadomo, że inwestycja pochłonie od 1,3 do 1,6 mln zł (takiej wysokości złożono oferty, wykonawcę i ostateczną cenę poznamy w najbliższych dniach). Wał o długości 118 m przed wodą ma zabezpieczyć przed powodzią Turze, Budziska, Ruda, Ruda Brzeg, Ruda Dziergowska i Dziergowice. Inwestycja powinna zostać ukończona 30 listopada.

  - Będziemy przyglądać się tej inwestycji. Wszystko musi zostać dopięte na ostatni guzik. Myślę, że kiedy w grudniu wał będzie gotowy, trzeba będzie za tą walkę wznieść toast koniakiem - uśmiecha się sołtys Jan Stanek.

  Tych przestępczyń szuka policja. Poznajecie? Oto nazwiska  BMW=Będziesz Miał Wypadek. Czy to sprawiedliwy osąd? ZOBACZ  KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
  500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE

  KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS

  Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.


  Mistrzowie Handlu woj. śląskiego - finał plebiscytu Dziennika Zachodniego
  Wielka Gala Mistrzów Handlu ZOBACZ ZDJĘCIA


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Kalendarz niedziel handlowych 2018: Sprawdź najbliższy weekend

  Kalendarz niedziel handlowych 2018: Sprawdź najbliższy weekend

  Horoskop miesięczny PAŻDZIERNIK 2018 wróżki z Katowic dla każdego znaku Zodiaku

  Horoskop miesięczny PAŻDZIERNIK 2018 wróżki z Katowic dla każdego znaku Zodiaku

  Te imiona noszą geniusze. Daj dziecku szansę WYKAZ IMION

  Te imiona noszą geniusze. Daj dziecku szansę WYKAZ IMION