MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kuźnia Raciborska: 150 m wału uratuje przed powodzią ZDJĘCIA

Redakcja
Powódź nie będzie grozić mieszkańcom wsi Ruda
Powódź nie będzie grozić mieszkańcom wsi Ruda Dziennik Zachodni
Kuźnia Raciborska: Woda nie zagrozi mieszkańcom miejscowości Ruda. Wkrótce ruszy budowa brakującego fragmentu wału.

Na taką wiadomość mieszkańcy sołectwa Ruda w Kuźni Raciborskiej czekali od trzech lat, czyli od momentu, kiedy zakończono budowę 4 km linii wałów wzdłuż Odry. To wówczas okazało się, że została wyrwa. Bo ile wały wzdłuż rzeki po stronie województwa śląskiego były ukończone w Kuźni Raciborskiej, to do pełnego zabezpieczenia sołectwa Ruda brakowało ok. 150 m odcinka wału.

Problem w tym, że za ten fragment odpowiadało województwo opolskie, któremu nie było śpieszno do tej inwestycji. Od tego momentu mieszkańcy i władze miasta ponownie musieli stoczyć nierówną walkę z procedurami i urzędnikami. Wszystko po to, aby mieszkańcy podczas ulewnych deszczów mogli czuć się bezpiecznie i spać spokojnie.

-Jeździłem gdzie tylko się dało. Spotykałem się z marszałkami województw, wojewodami. Sprawę przybliżałem posłom z naszego regionu. Przygotowywałem setki stron dokumentów. Kilka lat ciężkiej batalii o 150 metrów wału... Można powiedzieć wreszcie nas wysłuchano i podjęto odpowiednie kroki - przyznaje Paweł Macha, burmistrz Kuźni Raciborskiej.

Sporo czasu, a właściwy wody w Odrze musiało upłynąć, aby ten problem ostatecznie rozwiązać. Najwięcej nerwów kosztowało to jednak mieszkańców wsi Ruda, znajdującej się niedaleko Odry.

- Tylko w maju w czasie ulewnych deszczów Odra wylała i zalała 100 hektarów okolicznych pól. Woda niebezpiecznie zbliżała się również do domów. Za każdym większym opadem mieszkańcy mocno się denerwowali. Nikt nie mógł przewidzieć, czy woda nie podejdzie pod domy - tłumaczy Jan Stanek, sołtys wsi Ruda.

Na szczęście administracyjny koszmar udało się zakończyć.

- Dotąd woda zalewała głównie pola, ale to też są straty. Zwłaszcza dla rolników. A co jeśli przyszłaby większa fala? Wówczas zniszczone zostałyby domy. Lepiej dmuchać na zimne i być zabezpieczonym - dodaje Paweł Macha.

Właśnie dobiega końca przetarg ogłoszony przez Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Opolu. Wiadomo, że inwestycja pochłonie od 1,3 do 1,6 mln zł (takiej wysokości złożono oferty, wykonawcę i ostateczną cenę poznamy w najbliższych dniach). Wał o długości 118 m przed wodą ma zabezpieczyć przed powodzią Turze, Budziska, Ruda, Ruda Brzeg, Ruda Dziergowska i Dziergowice. Inwestycja powinna zostać ukończona 30 listopada.

- Będziemy przyglądać się tej inwestycji. Wszystko musi zostać dopięte na ostatni guzik. Myślę, że kiedy w grudniu wał będzie gotowy, trzeba będzie za tą walkę wznieść toast koniakiem - uśmiecha się sołtys Jan Stanek.

Tych przestępczyń szuka policja. Poznajecie? Oto nazwiska

BMW=Będziesz Miał Wypadek. Czy to sprawiedliwy osąd? ZOBACZ

KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE

KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS

Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.

Mistrzowie Handlu woj. śląskiego - finał plebiscytu Dziennika Zachodniego
Wielka Gala Mistrzów Handlu ZOBACZ ZDJĘCIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni