Kuźnia Raciborska - gmina przyjazna turystom

Materiał partnerski
Udostępnij:
Gmina Kuźnia Raciborska liczy 127 km2 i 11,6 tys. mieszkańców. Położona jest w powiecie raciborskim, województwie śląskie. Jest gminą miejsko – wiejską leżącą w Parku Krajobrazowym „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”. W skład gminy wchodzi siedem sołectw: Budziska, Jankowice, Ruda, Ruda Kozielska, Rudy, Siedliska oraz Turze.

Stolica gminy – miasto Kuźnia Raciborska - to lokalny ośrodek administracyjny, oświatowy i przemysłowy, znany przede wszystkim za sprawą Fabryki Obrabiarek „Rafamet” S.A., czołowego polskiego eksportera tych urządzeń. Historia firmy sięga roku 1845, kiedy to Anton Magnus Schoenawa założył Hutę „Hofnungshütte”.Dużą renomą na krajowym i zagranicznym rynku przetwórstwa mięsnego cieszy się rodzinna firma Maxpol. W mieście rozwija się także szereg małych i średnich firm. Tereny leśne w gminie stanowią 70% powierzchni.

Gmina organizuje wiele cieszących się dużym zainteresowaniem cyklicznych imprez skierowanych dla każdej grupy wiekowej, m.in. Bieg Niepodległości, Rajd Rowerowy Szlakiem Pożaru z 1992 r. , Amatorski Rajd Samochodowy, kończący wakacje festyn Pożegnanie Lata oraz… mistrzostwa świata gry w kapsle. Kuźniański Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy od lat organizuje KOWADŁO – Ogólnopolski Przegląd Zespołów Artystycznych. Rokrocznie Turze gości uczestników znanej imprezy wodniackiej na rzece Odrze o nazwie Pływadło - Odra rzeką Integracji Europejskiej. Natomiast rzeka Ruda stanowi dużą atrakcję dla kajakarzy, na której projektowane jest wybudowanie dwóch przystani kajakowych. W Gminie działają dwa Punkty Informacji Turystycznej obsługujące ruch turystyczny.

Atrakcje Gminy Kuźnia Raciborska:

Zabytkowa Stacja Kolei Wąskotorowej w Rudach na terenie, której miłośnicy kolei mogą skorzystać z przewozu turystycznego zarówno parowozem, jak i lokomotywą spalinową na odcinku 6 km z Rud do Stanicy lub z Rud do Paproci. Na terenie Stacji mieści się również Dziecięcy Park Linowy.

Pocysterski Zespół Klasztorno-Pałacowy** z parkiem przypałacowym w Rudach**. W skład zespołu wchodzi kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny wraz z klasztorem, który został założony w 2. połowie XIII w. przez cystersów przybyłych z Jędrzejowa. Po kasacji zakonu w 1810 r. zabudowania klasztorne przejęli książęta raciborscy. Od 1998 roku w klasztorze mieści się Ośrodek Formacyjno-Edukacyjny Diecezji Gliwickiej. W miejscu cysterskich ogrodów, Rodzina książęca założyła ok. 100 hektarowy park w stylu angielskim. Obecnie w Parku przypałacowym znajduje się około 20 drzew stanowiących dzisiaj pomniki przyrody, rośnie tu 70 gatunków egzotycznych drzew i krzewów, między innymi takich jak: klon srebrzysty, różaneczniki fioletowe, modrzewnik chiński czy cyprysik groszkowy a ponadto 46 gatunków rodzimych drzew i krzewów - dęby, buki, jesiony i klony. Co warte podkreślenia, kilkadziesiąt z występujących na terenie parku okazów liczy sobie ponad 150 lat.

NADLEŚNICTWO RUDY RACIBORSKIE. Na jego terenie znajdują się liczne obiekty edukacji leśnej, Leśna Dydaktyczna Ścieżka Rowerowa- składa się z 35 tablic o tematyce przyrodniczo-leśnej, a także historycznej. Biegnie przez główny kompleks leśny Nadleśnictwa dochodząc do granic pożarzyska z 1992 roku. Długość ścieżki to 16 km, „Zielona klasa” usytuowana jest w 2/3 długości ścieżki rowerowej, Ścieżka przyrodniczo-leśna w Leśnictwie Stanica, w sąsiedztwie Starego Opactwa Pocysterskiego w Rudach, Sala multimedialna na terenie Szkółki Kontenerowej w Nędzy, Wieża widokowa na terenie Rezerwatu Przyrody „Łężczok”. Ponadto na terenie Nadleśnictwa znajduje się wiele, bardzo ciekawych miejsc, z których kilka to obszary prawnie chronione jak m. in.: rezerwat „Łężczok” oraz liczne pomniki przyrody oraz pozostałości działalności zakonu Cystersów (stawy łańcuchowe, stare groble, miejsca po wydobywaniu rud żelaza, młyny itp.), kamienie upamiętniające ludzi i wydarzenia, naturalne meandry rzeki Rudy.

Ośrodek Wodno - Wypoczynkowy "WODNIK" w Kuźni Raciborskiej, ma powierzchnię aż 3,5 ha na, którym znajduje się m. in. jezioro z czystą piaszczystą plażą, boisko do siatkówki plażowej, pole namiotowe i parking dla samochodów.

Zaczarowana Chata w Rudach. Jest to Etno Muzeum, w którym przedstawione są dwie wystawy: 1. niezwykła prezentacja opowiadająca o kulturze staropolskiej, bardzo plastyczna nawiązująca do wielu aspektów tradycji, ciekawa dla starszego i młodszego odbiorcy,2. poświęcona kulturze indian obu ameryk, zawierająca bardzo ciekawe eksponaty. Zaczarowana Chata wystawia sztuki teatralne do obejrzenia na miejscu i na zamówienie.

Zagroda Edukacyjna „Kuźnia u Kowola” w Kuźni Raciborskiej. Domeną są zajęcia z dziedziny ekologii, zdrowego trybu życia, teatru, historii i surwiwalu. Zagroda proponuje kilka tematów ścieżek edukacyjnych między innymi: Ekologia w domu i zagrodzie –szkoła młodego ekologa, Kalejdoskop łąki i lasu, czyli co o bioróżnorodności każdy uczeń powinien wiedzieć, Dzień z komandosem, Warsztaty teatralne.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie