Kwalifikacja wojskowa 2016: Wojsko wzywa. Nie zapomnij

  Kwalifikacja wojskowa 2016: Wojsko wzywa. Nie zapomnij

  Katarzyna Domagała-Szymonek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Kwalifikacja wojskowa w Pszczynie. Tegoroczna kwalifikacja wojskowa obejmuje mężczyzn urodzonych w 1997 roku. W Śląskiem to około 22,5 tys. młodych osób.
  1/13
  przejdź do galerii

  Kwalifikacja wojskowa w Pszczynie. Tegoroczna kwalifikacja wojskowa obejmuje mężczyzn urodzonych w 1997 roku. W Śląskiem to około 22,5 tys. młodych osób. Dodatkowo wezwanie przed komisję lekarską otrzymali też panowie urodzeni w latach 1992-1996, jeśli do tej pory nie mieli określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. ©Marzena Bugała/Dziennik Zachodni

  Armia wzywa przed komisje. Kwalifikacja wojskowa 2016 potrwa do 29 kwietnia. W regionie wezwania otrzymało niemal 26 tys. mężczyzn i... kobiet . Kwalifikacji wojskowej nie można unikać. Jest obowiązkowa.
  Kwalifikacja wojskowa 2016 już trwa

  KLIKNIJ I ZOBACZ:
  TERMINY I ZASADY KWALIFIKACJI WOJSKOWEJ 2016


  Kamil Godziek z Wisły Wielkiej wczoraj po południu odebrał książeczkę wojskową. Kategoria "A". Zdrowy. Nadaje się na żołnierza. To oznacza, że ruszyła kwalifikacja wojskowa. Do 29 kwietnia przed komisjami lekarskimi stanie w Śląskiem ponad 25 tys. młodych mężczyzn i kobiet. Jeśli zignorują wezwanie lub nie poinformują, że wskazany termin im nie pasuje, muszą liczyć się z karą grzywny lub przymusowym doprowadzeniem przed komisję przez policję.

  Rocznik 1997  Tegoroczna kwalifikacja wojskowa obejmuje mężczyzn urodzonych w 1997 roku. W Śląskiem to około 22,5 tys. młodych osób. Dodatkowo wezwanie przed komisję lekarską otrzymali też panowie urodzeni w latach 1992-1996, jeśli do tej pory nie mieli określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. To kolejne 2,5 tys. osób. Od kilku lat wojsko upomina się też o kobiety. W tym roku będzie to 608 pań urodzonych w latach 1992-1997.

  - Wezwanie otrzymują jedynie kobiety, które posiadają kwalifikacje przydatne dla wojska - informuje ppłk. Leszek Klag, wojskowy komendant uzupełnień w Tychach. I jak wyjaśnia, chodzi tu o kobiety, które w roku szkolnym 2015-16 kończą naukę w szkołach lub na uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz te, które wybrały kierunki psychologiczne. Kwalifikacja dotyczy też pań, które są studentkami lub absolwentkami tych szkół lub kierunków.

  - Młody człowiek, powinien spokojnie przybyć przed oblicze komisji i załatwić wszystkie formalności natury administracyjnej - powiedział płk. Tomasz Szulejko. - Kwalifikacja wojskowa to znakomita okazja dla wszystkich młodych mężczyzn i kobiet, żeby przekonać się jaką ofertę niesie szkolnictwo wojskowe lub zawodowa armia - dodał.  Do WKU mogą przyjść też osoby pełnoletnie, które chcą dobrowolnie zgłosić się do pełnienia służby wojskowej, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

  Kamil Godziek, 18 latek z Wisły Wielkiej w przyszłym roku skończy technikum górnicze. Badanie lekarskie przeszedł bez zastrzeżeń. Mimo to nie planuje związać przyszłości z polskim wojskiem. - Obecna sytuacja żołnierzy nie wygląda zbyt kolorowo. Nie chodzi mi wyłącznie o wysokość zarobków, ale o sposób zatrudniania - mówi 18-latek. - Z tego co wiem, żołnierze zatrudniani są na kontrakcie. Nikt im nie daje pewności, że zostanie on przedłużony - wyjaśnia.

  Grzywna i policja  Stawienie się przed komisją lekarską jest obowiązkowe. Mimo że siedem lat temu zawieszono obowiązkową służbę wojskową na rzecz armii zawodowej. Zmiana nie spowodowała jednak, że zniknęła obowiązkowa kwalifikacja wojskowa. Jest organizowana po to, by zebrać informacje o stanie zdrowia fizycznego i psychicznego młodych ludzi i sprawdzić czy mają oni predyspozycje do pełnienia służby w wojsku.
  « 2

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (6)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ...

  MICHAŁ (gość)

  Niech się schowają z tym wojskiem, kto chce to idzie a kto nie to nie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  GEJEK

  CZERWONO CZARNE BOKSY (gość)

  POPRAWKA

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  FAJNE POLSKIE CHLOPAKI

  GEJEK (gość)

  DO TYCH DWOCH CHLOPAKOW NA ZDJECIU FAJNE MACIE CIALKA I BOKSERKI TEN W CZERWONYCH BOKSERKACH DUZEGO MASZ CHETNIE BYM SIE NIM ZAJAL USTAMI I WSZEDLBYM W CIEBIE JAK W MASELKO. JESTESCIE SLODCY.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kwalifikacja na szweja

  Wielgopasek (gość)

  Popatrzą w zad i paszcze i tyle styku z monem hehe

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wojsko

  Ja (gość)

  Dobrze. Niech idą. I tak jest za krótko

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hihi

  mistrz (gość)

  8 lot rzadof peło na bykow niy wyrosli, jak rodzina na umofie pełofej
  za co jak wszystko drogie
  terozki za 500 to bydzie chociorz na wuszt i
  na łobiod karminadel
  bravo,,PIS,,
  O MLODYCH TRZA...rozwiń całość

  8 lot rzadof peło na bykow niy wyrosli, jak rodzina na umofie pełofej
  za co jak wszystko drogie
  terozki za 500 to bydzie chociorz na wuszt i
  na łobiod karminadel
  bravo,,PIS,,
  O MLODYCH TRZA DBAC,zeby za granica niy wyjyzdzalizwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo