Kwalifikacja wojskowa w 2021 roku. Kiedy na badania muszą stawić się mężczyźni z rocznika 2020?

Stefan Kowlaski
Marzena Bugała
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
W 2021 na kwalifikację wojskową przez WKU wezwani zostaną mężczyźni urodzeni w 2002 roku oraz ci, którzy z różnych powodów nie mają jeszcze kategorii zdolności do czynnej służby. Komisje lekarskie w województwie śląskim będą prowadziły badania od 9 sierpnia do 19 listopada. Co oznaczają poszczególne kategorie: A, B, C, D oraz E?

Około 400 powiatowych komisji lekarskich w całej Polsce przeprowadzi w 2021 roku kwalifikację wojskową dla mężczyzn, którzy urodzili się w 2002 roku i nie tylko, ponieważ wezmą w niej udział również osoby, które z różnych powodów nie mają jeszcze kategorii zdolności do czynnej służby.

- Celem kwalifikacji wojskowej jest ustalenie zdolności do czynnej służby wojskowej osób podlegających temu obowiązkowi oraz osób zgłaszających się w trybie ochotniczym do pełnienia służby wojskowej, które ukończyły 18 rok życia - wyjaśnia Wojskowa Komenda Uzupełnień.

Nie przeocz

Kiedy odbędzie się kwalifikacja wojskowa w woj. śląskim?

Kwalifikacja wojskowa w 2021 roku będzie się odbywała w dwóch turach. Pierwszą przewidziano od 7 kwietnia do 23 lipca. Drugą, która obejmuje województwo śląskie, od 9 sierpnia do 19 listopada.

- Tegoroczne zmiany w terminach przeprowadzania kwalifikacji wojskowej związane są z panującą pandemią koronawirusa i m.in. tym, że lekarze oraz pozostały personel medyczny odpowiedzialny za organizację kwalifikacji, jest obecnie skierowany do walki z COVID-19 - informuje starostwo powiatowe w Wodzisławiu Śląskim.

Kto musi stawić się na kwalifikację wojskową?

Do kwalifikacji wojskowej w 2021 roku zostaną wezwani:

 • mężczyźni urodzeni w 2002 roku,
 • mężczyźni urodzeni w latach 1997-2001, którzy nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej,
 • osoby urodzone w latach 2000–2001, które wcześniej zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia,
 • kobiety urodzone w latach 1997-2002 posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, a także kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2020/2021 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych albo będące studentkami lub absolwentkami szkół lub kierunków: analityka medyczna, farmacja, lekarski, lekarsko-dentystyczny, pielęgniarstwo, psychologia, ratownictwo medyczne, weterynaria, jeżeli nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej,
 • mogą być wezwane również osoby, które ukończyły 18 rok życia i zgłoszą się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, jeżeli nie posiadają jeszcze określonej zdolności do czynnej służby wojskowej.

Każda osoba, która musi stawić się na kwalifikację wojskową, powinna otrzymać pisemne wezwanie pocztą.

Co zabrać ze sobą na kwalifikację wojskową?

Osoby, które po raz pierwszy zostaną wezwane do kwalifikacji wojskowej powinny zabrać ze sobą:

 • dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość,
 • posiadaną dokumentację medyczną,
 • aktualną fotografię o wymiarach 35 mm x 40 mm (bez nakrycia głowy),
 • dokumenty potwierdzające wykształcenie, posiadane kwalifikacje zawodowe albo zaświadczenie ze szkoły o kontynuowaniu nauki.

Z kolei ci, którzy do kwalifikacji podchodzą po raz kolejny, powinni dodatkowo zabrać ze sobą dokumentację medyczną, dotyczącą zmian w stanie ich zdrowia, w tym wyniki badań specjalistycznych przeprowadzonych w okresie ostatnich 12 lub 24 miesięcy oraz książeczkę wojskową.

Zobacz koniecznie

Jakie są kategorie zdolności do czynnej służby wojskowej?

Po przeprowadzeniu badania lekarskiego, każdy z kandydatów otrzymuje jedną z kategorii:

 • kategoria A - oznacza osobę zdolną do czynnej służby wojskowej,
 • kategoria B - oznacza osobę czasowo niezdolną do czynnej służby wojskowej; można ją otrzymać jeśli jest prawdopodobne, że w ciągu 24 miesięcy stan zdrowia ulegnie poprawie,
 • kategoria D - oznacza osobę niezdolną do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju,
 • kategoria E - oznacza osobę trwale i całkowicie niezdolną do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

Omikron dotarł do Europy

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie