Kwalifikacje ME: Polska - Rumunia 88:81 WYNIK, ZDJĘCIA Polacy pokonali w Gliwicach Rumunów. Jeremy Sochan zaliczył świetny debiut

21.02.2021. Arena Gliwice: Reprezentacja Polski koszykarzy po meczu z Rumunią.
21.02.2021. Arena Gliwice: Reprezentacja Polski koszykarzy po meczu z Rumunią. Facebook/KoszKadra
W niedzielę 21.02.2021 roku w meczu kwalifikacji do EuroBasketu 2022 koszykarzy Polska wygrała w Gliwicach z Rumunią 88:81. To był ostatni mecz kwalifikacji do mistrzostw Europy w grupie A. Polacy już wcześniej mieli zapewniony awans. W niedzielę w kadrze zadebiutował najmłodszy zawodnik w historii, 17-letni Jeremy Sochan. Zdobył 18 punktów!

Ze względu na pandemię koronawirusa mecze kwalifikacji odbywały się w tzw. bańkach, czyli zamkniętych turniejach. W Arenie Gliwicach mecze rozegrano w piątek i niedzielę. Polacy w pierwszym spotkaniu przegrali z mistrzami świata Hiszpanami 88:89, tracąc decydującego kosza z rzutu wolnego na 0,6 sekundy przed końcem. Byli jednak już pewni awansu, bo Izrael wygrał z Rumunią.

Trener Taylor zalecał szanować Rumunię

Reprezentacja Rumunii przystąpiła do meczu z Polską z samymi porażkami na koncie, ale trener Mike Taylor ostrzegał, aby nie lekceważyć tego rywala, co słychać i widać na poniższym filmiku z szatni Biało-Czerwonych.

Najmłodszy debiutant wyszedł w pierwszej piątce

Jeremy Sochan nie musiał długo czekać na debiut, bo znalazł się w wyjściowej piątce. Na początku wynik w polskim zespole ciągnął Michał Michalak (przy stanie 7:3 zdobył wszystkie punkty). Polacy prowadzili później 20:14. Sochan swoje debiutanckie punkty zaliczył rzutami wolnymi na 22:18, następnie popisał się „paką” z faulem – 25:21 (zobacz wideo z tej akcji).

W I kwarcie do gry wprowadzony był też drugi debiutant - Jakub Garbacz, na początku II kwarty trzeci - Igor Milicić junior.

Szalejący Balcerowski i debiutancie punkty Milicicia

Pod koszem szalał Aleksander Balcerowski, popisując się wsadami, a Milić zdobył debiutanckie punkty przy dobitce na 40:28.

Na 1,22 minuty przed końcem II kwarty Polacy prowadzili 50:36, ale się zupełnie rozkojarzyli, raz po raz tracili piłkę, a rywale rzucali jak natchnieni, schodząc do szatni przy wyniku 50:47!

Polacy uciekali, Rumuni nie odpuszczali

Polscy wyszli na drugą połowę bardzo zmobilizowani. Miedzy innymi za sprawą młodego Sochana gospodarze uciekli na 68:50. Rumuni nie odpuszczali i było tylko 71:61. W ostatniej kwarcie gra wyglądała podobnie. Goście bombardowali „trójkami”, Polacy robili błędy i zrobiło się nieciekawie - 81:78 na 2,40 przed końcem! Gospodarze nieco odskoczyli (86:78). Przy stanie 86:81 Rumuni popełnili błędy, Sochan popisał się efektowną czapą i Biało-Czerwoni już kontrolowali sytuację.

Pierwsze miejsce w grupie A zajął Izrael, drugie Hiszpania, trzecie Polska. Ostatnia w tabeli Rumunia nie pojedzie na mistrzostwa Europy.