Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kwas borowy - zastosowanie, cena, gdzie kupić. Tajna broń na wiele problemów

RED.
Kwas borowy jest słabym kwasem, który w przyrodzie występuje jako bardzo rzadki minerał sassolin. Inaczej nazywany jest kwasem bornym. W jakich dziedzinach kwas borowy znajduje zastosowanie?

Kwas borowy to związek chemiczny, który po raz pierwszy został otrzymany przez Wilhelma Homberga. To słaby kwas, który w przyrodzie występuje jako minerał sassolin. Minerał ten należy do wyjątkowo rzadkich. Jego obecność można znaleźć w soli morskiej oraz niektórych roślinach. Kwas borowy zastosowanie znajduje głównie w przemyśle.

Kwas borowy. Gdzie kupić ten preparat?

Kwas borowy można kupić przede wszystkim w aptekach. Zarówno tych stacjonarnych, jak i internetowych. Znaleźć można go również w sklepach z chemią oraz naturalnymi produktami. Kwas borowy kupim także w popularnym serwisie aukcyjnym Allegro. Zazwyczaj sprzedawany jest w postaci proszku. Kwas borowy w aptekach możemy kupić w formie 1-3 procentowego roztworu.

Kwas borowy [CENA, OPAKOWANIA]

Kwas borowy dostaniemy w opakowaniach od 100 gram do nawet 25 kilogramów. Kosztują od około 9 złotych do około 200 złotych. W aptekach można kupić także saszetkę z kwasem borowym, w której znajdziemy 10g lub 30g produktu. Zapłacimy za nią od 4 do 6 złotych.

Zastosowanie kwasu borowego

Kwas borowy ma działanie antyseptyczne, przeciwgrzybiczne, przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, wysuszające, ściągające oraz złuszczające. Jako jeden ze składników ma zastosowanie w leczeniu bakteryjnego zapalenia pochwy oraz ostrych stanów zapalnych błon śluzowych.

Kwas borowy zastosowanie znalazł jako preparat neutralizujący nieprzyjemny zapach stóp. W tym celu stosowany jest w formie talkowej zasypki. Trzeba jednak pamiętać, że zasypki z kwasu borowego nie wolno stosować u dzieci poniżej 3 roku życia.
Kwas borowy przyspiesza gojenie ran i oparzeń. Dobrze działa także przy leczeniu grzybicy stóp oraz paznokci. W tym celu przemywa się je wacikiem nasączonym kwasem w postaci 1-3 proc. roztworu.

Stosowany jest także jako preparat do impregnacji drewna, produkcji szkła i farb, garbarstwa. Jest katalizatorem reakcji chemicznych. Jest również składnikiem nawozów.

Kwas borowy na karaluchy [PRZEPIS]

Kwas borowy zastosowanie znalazł także w zwalczaniu insektów. Można nimi "wypędzić" karaluchy z naszego mieszkania. Wystarczy własnoręcznie przygotować naturalną truciznę z kwasu borowego na karaluchy. Jak ją zrobić? Łyżkę stołową kwasu borowego mieszamy z łyżką cukru pudru. Następnie dodajemy około dwóch łyżek mleka. Mieszamy aż do uzyskania gęstej konsystencji. Z powstałej masy formujemy nieduże kulki o wielkości ziarna ciecierzycy. Zostawiamy je w miejscach, w których najczęściej pojawiają się karaluchy. Kilka kulek warto zostawić także na zewnątrz, aby zapobiec przemieszczaniu się insektów po domu. Kulki z kwasu borowego, mleka i cukru pudru należy trzymać z daleka od dzieci i zwierząt domowych.

Kolejnym zastosowaniem kwasu borowego na karaluchy jest przygotowanie mieszkaniny kwasu, 3 jajka i cukru pudru. Jajka gotujemy na twardo, a następnie oddzielamy białko od żółtka. Żółtko rozgniatamy i dodajemy do niego 375 gram 100 procentowego kwasu borowego. Wszystko mieszamy z cukrem pudrem. Z pasty tworzymy kulki, które zostawiamy w ciemnych i wilgotnych miejscach.

Kwas borowy. Objawy zatrucia

Kwas borowy bardzo szybko wchłania się do tkanek, a jego wydalanie następuje bardzo szybko. Kumuluje się głównie w wątrobie oraz tkance nerwowej. Nadmiar kwasu borowego może prowadzić do uszkodzenia nerek.

Do objawów zatrucia kwasem borowych możemy zaliczyć biegunkę, wymioty, brak łaknienia, krew w stolcu, niewydolność krążenia, łysienie, osutka, drgawki oraz stany splątania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo