Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kwesta na cmentarzu komunalnym w Cieszynie. Datki zostaną przeznaczone na renowację nekropolii

JAK
W dzisiejszej kweście uczestniczyli druhowie z 24. Drużyny Harcerskiej Jodła w Cieszynie
W dzisiejszej kweście uczestniczyli druhowie z 24. Drużyny Harcerskiej Jodła w Cieszynie FOT. JAK
Dzisiaj 1 listopada na cmentarzu komunalnym w Cieszynie prowadzona jest tradycyjna kwesta. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na renowację zabytkowych grobów ludzi zasłużonych dla regionu. Kwestujący zgodnie podkreślali, że w tym roku cieszyniacy są wyjątkowo hojni.

Kwestę na cieszyńskim cmentarzu komunalnym przy ul. Katowickiej zorganizował Społeczny Komitet Odnowy Cmentarzy Cieszyńskich. Datki zbierali m.in. samorządowcy, działacze społeczni, harcerze.

- To już chyba moja 10 kwesta. Kwestuję z najmłodszym synem. Niestety, coraz trudniej o kwestujących, bo to jest poświęcenie czasu, a wiele osób myśli, że my to zbieramy dla siebie. Z drugiej strony cieszę się, że ludzie są wciąż hojni - powiedział DZ pan Gabriel, który zbierał datki z synem Markiem.

Adam Połednik, który kwestuje już od ponad 10 lat, na pytanie, dlaczego to robi, odpowiedział z uśmiechem: - A dlaczego nie? Warto, trzeba. Cała główna aleja została dzięki tym kwestom odnowiona, mnóstw nagrobków zasłużonych ludzi dla Cieszyna - stwierdził pan Adam. Ocenił, że dzisiejsza kwesta idzie bardzo dobrze. - Chyba nawet lepiej niż kiedyś. Po raz pierwszy dostałem 50 złotych, ludzie wrzucają mnóstwo banknotów - stwierdził pan Adam.

W dzisiejszej kweście uczestniczyli także harcerze z 24. Drużyny Harcerskiej Jodła w Cieszynie. Druhowie Janek, Kristopher i Kuba zgodnie podkreślali, że ludzie chętnie wrzucają pieniądze. - Myślimy, że to mundur tak pozytywnie działa na ludzi - ocenił hm. Tomasz Głasek, komendant Hufca Ziemi Cieszyńskiej.

Nie przeocz

- Kwestujemy od lat i można powiedzieć, że cieszyniacy są coraz hojniejsi. To coś niesamowitego - kiedyś pieniądze papierowe wrzucali rzadko, a dzisiaj już kilka razy banknoty 50-złotowe zostały wrzucone do puszki. Nigdy się z tym nie spotkałem. Wiem, że inflacja, dewaluacja, ale hojność jest ogromna - stwierdził z kolei Andrzej Łukaszek, który również kwestował z synem.

Cmentarz komunalny przy cieszyńskiej ulicy Katowickiej został uruchomiony w 1891 roku, kiedy na potrzeby miasta przestał wystarczać cmentarz przy kościele św. Jerzego z 1884 roku. Jest to obecnie największa nekropolia w mieście nad Olzą.

W głównej alei znajduje się Grób Zasłużonych, gdzie pochowani zostali m.in. ks. Józef Londzin - działacz społeczny i polityczny, historyk, burmistrz Cieszyna; Karol Miarka - działacz społeczny na Górnym Śląsku, nauczyciel, pisarz, publicysta i drukarz, inicjator utworzenia oraz organizator wielu polskich organizacji społecznych oraz gospodarczych; pisarz Gustaw Morcinek czy Maria Wardas, powieściopisarka i pilotka.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera