Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kwesty na cmentarzach w Będzinie i Czeladzi wracają po rocznej przerwie. Dzięki wsparciu uratowane zostaną kolejnne, cenne grobowce

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Kwesty na cmentarzach w Będzinie i Czeladzi trwają od lat. W tym roku wrócą, po rocznej przerwieZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Kwesty na cmentarzach w Będzinie i Czeladzi trwają od lat. W tym roku wrócą, po rocznej przerwieZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE TPB, KJ, Sauer, arc
Kilka dni pozostało do Wszystkich Świętych. To także czas kwest, które organizowane są na terenie wielu nekropolii w Zagłębiu, by ratować cenne grobowce. W ubiegłym roku, z powodu problemów z COVID-19, zbiórki zostały ostatecznie odwołane, ale w tym roku tradycja znów będzie kontynuowana. Zbiórka odbędzie się w Będzinie i Czeladzi.


Będą kwestować dwa dni na trzech cmentarzach

- W tym roku kwestujemy przez dwa dni, a więc w sobotę 31 października oraz w niedzielę 1 listopada. W sumie będzie 105 wolontariuszy. Mamy nadzieję, że tym razem wszystko się uda, choć podchodzimy do tego wszystkiego z odrobiną niepewności, bo przecież koronawirus nadal nie odpuszcza. To sprawiło, że dwie osoby już musiały zrezygnować z udziału w kweście, ponieważ zostały objęte kwarantanną. Liczymy jednak, że zbiórka znów zakończy się sukcesem – podkreśla Marcin Lazar, prezes Towarzystwa Przyjaciół Będzina, które od lat organizuje będzińską kwestę.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Kwestowanie w Będzinie planowane jest od godziny 8 do 16 na trzech będzińskich cmentarzach (na Wzgórzu Zamkowym, komunalnym oraz przy ul. Krakowskiej).

Towarzystwo Przyjaciół Będzina, pod patronatem biskupa sosnowieckiego, już od 2004 roku organizuje zbiórki na rzecz ratowania zabytków najstarszej będzińskiej nekropolii na Wzgórzu Zamkowym w Będzinie. Dotychczas udało się zebrać kwotę niemal 330 tysięcy złotych i poddać kompleksowej renowacji 18 zabytkowych grobowców.

Z funduszy zebranych podczas kwesty w 2019 roku udało się odnowić grób socjalistów rozstrzelanych w 1906 roku i pośmiertnie odznaczonych przez prezydenta Ignacego Mościckiego Krzyżami Niepodległości z Mieczami, a także sfinansować wtórne zabiegi konserwatorskie przy grobowcu Jakuba i Katarzyny Chorzelskich.

- W ubiegłym roku pandemia niestety uniemożliwiła nam prowadzenie naszej akcji, jednak mimo tego postanowiliśmy rozpocząć prace konserwatorskie przy kolejnym obiekcie, któremu przeznaczamy tegoroczną zbiórkę – podkreśla Marcin Lazar.

Tym razem TPDG kwestować będzie na rzecz renowacji grobu harcerzy z Ksawery, znajdującego się w dojnej części cmentarza. Wykonany po 1925 roku nagrobek o cechach zabytkowych skrywa doczesne szczątki rodzeństwa Niemców, przedwcześnie zmarłych – Stasi (w wieku 11 lat) i Janka (w wieku 22 lat). Zachowały się medaliony z wizerunkami tych młodych ludzi, których pasją było harcerstwo, dlatego nagrobek wystawiony staraniem rodziców zdobi krzyż z lilią i harcerskim pozdrowieniem Czuwaj! Drugim celem tegorocznej zbiórki jest remont nagrobka harcmistrza, pedagoga, kierownika, a później dyrektora szkoły na Ksawerze – Franciszka Oruby.

Kwesta wraca także do Czeladzi, po raz pierwszy na cmentarzu przy Szybikowej

W tym roku, po rocznej przerwie, będzie można również wspomóc ratowanie cennych nagrobków i grobowców na terenie czeladzkiego cmentarza parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika.

Po raz szósty na cmentarzu przy ul. Nowopogońskiej, piąty raz na komunalnym, natomiast po raz pierwszy – dzięki poparciu tej jakże szlachetnej inicjatywy przez ks. proboszcza Józefa Handerka – na nekropolii przynależnej do parafii pw. Matki Bożej Bolesnej przy ul. Szybikowej zostanie przeprowadzona kwesta na rzecz odnowy zabytkowych nagrobków.

W niedzielę 31 października w godzinach 9 – 15 oraz w poniedziałek 1 listopada w godzinach 8 – 16 przy bramach wejściowych trzech cmentarzy będą widoczni kwestujący (osoby z życia publicznego, radni, działacze społeczni, członkowie lokalnych organizacji, wolontariusze) zaopatrzeni w imienne identyfikatory oraz oznakowane puszki-skarbonki. W sumie datki zbierać będzie prawie 80 wolontariuszy.

Pieniądze z tegorocznej zbiórki zostaną przeznaczone na renowację grobu Walentego i Marcjanny Przybyłków.

- Mocno nadwyrężony przez czas pilnie potrzebuje stosownych zabiegów. Po to, by mógł odzyskać dawne właściwości techniczne, a także dawne walory estetyczne i plastyczne. Wszystkich darczyńców zapewniamy, że każda ofiarowana złotówka była i będzie dobrze wykorzystana – podkreślają organizatorzy czeladzkiej kwesty.

Od 2015 roku Społeczny Komitet Odnowy Czeladzkich Nagrobków Pro Memoria przy zaangażowaniu pracowników Muzeum Saturn, członków ToPo i CiS-u, radnych miejskich i powiatowych, dyrektorów i pracowników instytucji miejskich, działaczy społecznych i harcerzy a także władz miasta z burmistrzem i wiceburmistrzami przeprowadził w sumie pięć zbiórek publicznych, w ramach których łącznie zebranych zostało ponad 44,5 tysiąca złotych.

Pozyskane fundusze umożliwiły przeprowadzenie renowacji m.in. trzech zabytkowych nagrobków: ks. proboszcza Sataleckiego, małżonków Marcjanny i Franciszka Skowrońskich oraz okazałego mauzoleum z kolumnami prokurenta Czesława Pogorzelskiego.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera