Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cieszyn: czy już kwitną magnolie? Cieszyńskie magnolie są najsłynniejsze w Polsce. Wybierz się na szlak magnolii w 2021 roku

Dorota Niećko
Dorota Niećko
Magnolie w Cieszynie w rozkwicie z poprzednich lat
Magnolie w Cieszynie w rozkwicie z poprzednich lat Dorota Niećko
Cieszyn wiosną to najpiękniejsze miasto w Polsce. A to za sprawą magnolii, które tu kwitną. Jest tu nawet Szlak kwitnącej magnolii, muzeum organizuje darmowe spacery dla turystów. Ale w kwietniu 2021, po kilku ciepłych dniach, kiedy kwiaty magnolii zaczęły rozkwitać, nagle przeszedł atak zimy. Co z pięknymi magnoliami z Cieszyna? Zobaczcie, tak wyglądały stare, kwitnące drzewa z 3 Maja czy Sienkiewicza, przy muzeum i spod Zamku Cieszyn w niedzielę 11 kwietnia 2021, tuż przed załamaniem pogody. Mają pąki, niektóre kwitną. Chcecie przejść szlakiem magnolii? Zróbcie to w weekend. Spacer zajmie godzinę. Oto trasa i przystanki.

Magnolie w Cieszynie już zakwitły

Zawsze w kwietniu, w niedzielę, i to już od lat, Muzeum Śląska Cieszyńskiego organizowało darmowy spacer Szlakiem kwitnących magnolii w Cieszynie. To już drugi rok, jak spacer się nie odbędzie. Pierwszy raz wiosną 2020 stało się tak przez wybuch pandemii, a wiosną 2021 jest podobnie. Poza tym w czasie, gdy magnolie już miały pąki i kwiaty, przyszło załamanie pogody. Bo magnolie kwitną w kwietniu i maju, niektóre - w marcu, a niektóre aż do czerwca. Cieszyńskie magnolie są na pocztówkach, obrazach, a nawet w deserze sprzedawanym w muzealnej kawiarni.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Ile w Cieszynie jest magnolii, trudno zliczyć. Są tu i stare, potężne magnolie, i młodziutkie drzewka. Praktycznie nie ma tu domu z ogrodem, w którym nie rosłaby magnolia. Dlatego jest tu unikatowy w Polsce szlak - Szlak kwitnących magnolii.

- Najpiękniejsze magnolie kwitną w Cieszynie i lada moment, jeśli tylko wiosenna aura pozwoli to rozkwitną dla nas swoją feerią barw i rodzajów - napisali na Facebooku przedstawiciele Muzeum Śląska Cieszyńskiego. - Chcemy Państwa zaprosić na wirtualny spacer po magnoliowym szlaku, który udało się zrealizować w 2020 roku. Mam nadzieję, że umili on oczekiwanie na prawdziwe, bezpieczne spacery - czego wszystkim Państwu życzymy.
Bo i w tym roku zorganizowanej wycieczki nie będzie, ale można przecież wybrać się na spacer samemu. Trasę i punkty znajdziecie na końcu tekstu.

- Pod koniec tygodnia ustawimy już przy magnoliach tabliczki z informacjami - wyjaśnia Irena French z Muzeum Śląska Cieszyńskiego, która po śmierci kustosza Mariana Makowskiego oprowadza turystów szlakiem magnolii. Mówi o weekendzie 16 -19 kwietnia 2021. Magnolie w rozkwicie można podziwiać do maja.

Zobacz koniecznie

Spacer zaczynamy od placu Kościelnego, idziemy przez ulicę Sienkiewicza, 3 Maja i Miarki, by później skończyć w Parku Pokoju. Po drodze zatrzymamy się 11 razy przy 11 niezwykłych drzewkach magnolii z różowymi, białymi i kremowymi kwiatami. Trudno oceniać, które drzewo jest najpiękniejsze, ale na pewno wrażenie robią magnolie z Sienkiewicza 6. To dwa drzewa magnolii „Alexandrina" w ogrodzie przy eklektycznej willi.

Jednak od 13 kwietnia, gdy niektóre magnolie już zaczęły rozkwitać, a inne mają pąki, do Cieszyna wróciła zima. Ma trwać do weekendu 16-19 kwietnia 2021. Czy mróz zaszkodzi magnoliom? I tak, i nie.

- Będą kwitły, choć nie będą idealne - wyjaśnia Irena French. - Zewnętrzne płatki zbrązowieją. Już teraz widzę, że niektóre mają brązowe płatki. Bo kilka kwiatów przy naszym muzeum już się otwarło.
Przypomina, że w Cieszynie był plan, by szlak magnolii rozszerzyć także na czeską stronę, ale pandemia na razie te plany powstrzymała.

Magnolie w Cieszynie w rozkwicie z poprzednich lat

Cieszyn: czy już kwitną magnolie? Cieszyńskie magnolie są na...

Skąd magnolie wzięły się w Cieszynie?
Do Cieszyna magnolie trafiły około 1800 roku za sprawą ks. Leopolda Jana Szersznika. Pod koniec XIX w. stały się ozdobą cieszyńskich ogrodów podmiejskich, a upowszechnili je bogaci mieszczanie. Dla nich magnolia było oznaką prestiżu i statusu. Skąd zaś pomysł na szlak magnolii?

- Mój wuj, który wychował się w Cieszynie musiał wyemigrować po wojnie, lecz zawsze kochał swoje miasto, a przede wszystkim znajdujące się w nim magnolie. Rok w rok do końca swojego życia przyjeżdżał w okresie kwitnięcia magnolii do Cieszyna, by przejść się po wszystkich pięknych ogrodach, willach i zobaczyć magnolie. Stąd sam pomysł - tłumaczył co roku turystom Mariusz Makowski, kustosz Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Cieszyńskie magnolie to była jego pasja. Zmarł w 2019.

Nie przeocz

Szlak magnolii w Cieszynie. Trasa i przystanki.

  • Plac Kościelny 8 – magnolia gwiaździsta w ogrodzie przed ewangelickim Kościołem Jezusowym.
  • Plac Kościelny 4 – przed budynkiem parafii ewangelickiej, uwaga, starej magnolii tu nie ma, posadzono nową, jest na razie niewielka
  • ul. Sienkiewicza 6 – dwa drzewa magnolii „Alexandrina” za pięknym kutym ogrodzeniem z inicjałami „A.M.”, przy eklektycznej willi z okrągłą narożną basztą, budowniczego Alfonsa Mattera. W końcu XIX w. zabudował on tą część miasta zwaną Matterówką.
  • ul. Sienkiewicza 12 róg z ul. Miarki – rzadko spotykana magnolia Soulange’a (pośrednia) w ogrodzie przyległym do kamienicy licowanej żółtą glazurą, którą wybudowali na przełomie XIX i XX wieku cieszyńscy fabrykanci mebli Pohlnerowie.
  • ul. 3 Maja 17 – drzewo magnolii gwiaździstej przed modernistyczna willą z lat 1920 zbudowana przez rodzinę Nohelów.
  • ul. 3 Maja 16 – drzewo magnolii „Alexandrina” przed secesyjnym domem należącym do Karla Czepela, w którym na od 1910 r. prowadził prywatną Szkołę Handlową.
  • ul. 3 Maja 13 – młody okaz magnolii „Rustica Rubra” rosnący przy willi z lat 20-tych XX wieku.
  • ul. Miarki 2 – widoczne od ul. 3 Maja drzewko bardzo rzadko spotykanej magnolii Lenné’go na tyłach modernistycznej willi nawiązującej swą architekturą do stylu marynistycznego.
  • ul. 3 Maja 10 – magnolia „Alexandrina” przed reprezentacyjną willą w stylu wiedeńskiej geometrycznej secesji, znanego cieszyńskiego budowniczego Roberta Lewaka. Nad głównym wejściem do willi z do-rycką kolumną inicjały właściciela „R.L.”, nad wejściem bocznym natomiast płaskorzeźba z atrybutami architekta.
  • Park Pokoju – trzy drzewka magnolii „Alexandrina” rosnące przy orkiestronie. Park, w którym w 1779 r. podpisano tzw. Pokój Cieszyński, został w 1931 r. zmodernizowany z okazji przeniesienia do Pałacu hr. Larischów Muzeum Miejskiego. W Muzeum Śląska Cieszyńskiego znajduje się XVII – wieczny, niderlandzki obraz ze szkoły Jana Breughla i Fransa Frankena, przedstawiający Matkę Boską oraz św. Elżbietę z małym Chrystusem i Janem Chrzcicielem w otoczeniu bogatego wieńca kwiatów, wśród których odnaleźć można kwiat magnolii.
  • ul. Regera 6, Café Muzeum - W atmosferze wspaniałego pomieszczenia dawnej pałacowej stajni o nieskazitelnych klasycznych proporcjach, można dzisiaj miło i przyjemnie spędzić czas, racząc się wybornymi deserami magnoliowymi serwowanymi przez kawiarnię.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera