Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

KWK Bobrek-Piekary czekają zmiany [ZDJĘCIA]

Iwona Makarska
Nowy komorowo-filarowy system wydobycia węgla i starania o przedłużenie koncesji na wydobycie w KWK Bobrek-Piekary - to tematy, który były poruszone w czwartek 29 września podczas sesji Rady Miasta w Piekarach Śląskich. Byli na niej obecni przedstawiciele Węglokoksu Kraj oraz Głównego Instytutu Górnictwa.

Koncesja na wydobycie węgla w kopalni Bobrek-Piekary kończy się w przyszłym roku. To oznacza coraz więcej pracy nad nowymi założeniami, według których zakład ma funkcjonować, by była ona przedłużona. Jednym z nich jest nowy system wydobycia: komorowo-filarowy z zastosowaniem obudowy kotwiowej, bezpieczniejszy i mający zmniejszyć koszty produkcji.

Na czym polega system? - Jest to drążenie chodników w warunkach prostopadłych do siebie. Rozcina się pole pokładu chodnikami, tworząc w ten sposób filary. W trakcie wycofywania się z pola, wybiera się część węgla z filarów. Do tego służą specjalne maszyny. Urabiają węgiel i zabezpieczają strop - wyjaśnia dr Andrzej Walentek z Głównego Instytutu Górnictwa.

W złożu „Brzeziny" wydobycie odbywa się systemem ścianowym, natomiast w złożu „Piekary" eksploatacja nie jest prowadzona. Jak informuje Węglokoks Kraj - w 2020 roku wyczerpane zostanie złoże „Brzeziny”. Ruch Piekary zacznie bazować na złożu „Piekary”, w którym wydobycie będzie prowadzone nową metodą w sposób maksymalnie ograniczający jej wpływ na powierzchnię (na dzielnice Szarlej i Brzozowice-Kamień). Ruch Piekary dzięki niej będzie istniał o co najmniej 10 lat dłużej.

Przypomnijmy, że kopalnie Bobrek i Piekary zostały połączone w jeden zakład dwuruchowy 15 grudnia minionego roku. Był to ostatni element działań restrukturyzacyjnych spółki Węglokoks Kraj, nowego właściciela kopalń. Węglokoks Kraj, Wydobycie węgla w 2016 roku prowadzone jest w piekarskiej dzielnicy Brzeziny Śląskie i bytomskiej dzielnicy Karb.

Węglokoks Kraj, Główny Instytut Górnictwa i Joy Global Poland zawarły porozumienie w sprawie wydobywania węgla w kopalni Bobrek-Piekary ruch Piekary systemem komorowo-filarowym w lutym tego roku. - Chcemy zostać w Piekarach. Wszystko to, co zapowiadaliśmy, jest realizowane. Wiadomo, wymaga to jednak czasu - zapewnia Krystian Kozakowski, prezes Węglokoksu Kraj.

- Pracowników Węglokoksu Kraj jest teraz 2776, w tym 576 piekarzan. W Ruchu Piekary pracuje ich 470, a w Ruchu Bobrek 106. Dbamy o to, by kopalnia się rozwijała - dodaje Andrzej Malesza, dyrektor ds. produkcji w Węglokoksie Kraj.

Dr Andrzej Walentek z Głownego Instytutu Górnictwa, podkreśla, jak wielką wartość ma dziś w Polsce węgiel kamienny. - Wegiel kamienny dominuje. Kojarzy się z ciężka pracą górnika pod ziemią, ale i z uszkodzeniami budynków. Trzeba jednak mieć świadomość, że piekarski węgiel to produkt i jakość. Jest o co walczyć - może stać się marką rozpoznawalną w kraju - mówił.

Temat obecnej sytuacji KWK Bobrek-Piekary był omawiany 29 września podczas sesji Rady Miasta w Piekarach Śląskich.

*Drastyczna podwyżka cen wody na Śląsku od stycznia. Ile?
*Najpiękniejszy ogród w woj. śląskim należy Karoliny Drzymały z Lublińca! [ZDJĘCIA]
*Tragiczny wypadek w Koziegłowach. 2 osoby zginęły w zderzeniu fiata z ciężarówką ZDJĘCIA
* Zaginęły: 17-letnia Małgorzata Marzec i 15-letnia Angelika Kaczor. Gdzie są?
*Sprawdzony i prosty przepis na leczo SPRÓBUJ I SIĘ PRZEKONAJ
*W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera