Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

L4 nie zawsze jak tarcza. Może się zdarzyć, że chorujący pracownik straci swoją posadę w firmie

Jadwiga Jenczelewska
Po wielu miesiącach poszukiwań jakiejś sensownej roboty, wreszcie znalazłem pracę - mówi Paweł J. z Chorzowa (imię i nazwisko do wiadomości DZ). - Nie było to wymarzone przeze mnie zajęcie, bo - jako człowiek po maturze - nigdy nie marzyłem o pracy w sortowni. Ale stała pensja co miesiąc, nawet jeśli nie jest wysoka, daje jakieś poczucie stabilizacji - wyjaśnia Czytelnik.

Pech chciał, że nowo zatrudniony pracownik zaczął chorować. - Nie przepracowałem nawet trzech miesięcy, gdy musiałem iść na L4. Jedno zwolnienie lekarskie, potem drugie i kolejne wywoływało grymas niezadowolenia na twarzy mojego szefa - tłumaczy pan Paweł. - Gdy przyniosłem czwarte, zaczął mnie podejrzewać, że symuluję chorobę. Powiedział, że spodziewał się po mnie solidnego wykonywania obowiązków, a nie ciągłej nieobecności. Twierdził, że przy niewielkiej liczbie osób zatrudnionych w jego firmie, moja nieobecność jest szczególnie dokuczliwa. Po tygodniu zwolnił mnie z pracy.
- Proszę mi wyjaśnić, czy miał prawo - pyta teraz zdesperowany Czytelnik z Chorzowa.

Kiedy sąd pracy może Ci pomóc

Pracownicy powinni pa-miętać o jeszcze jednej moż-liwości utraty pracy, mimo że mają ważne zwolnienie chorobowe. Jeżeli firma ogłosi u-padłość lub znajdzie się w stanie likwidacji, zwolnienie lekarskie nie będzie chroniło ich przed wypowiedzeniem.

Nie mówimy tu o sytuac-jach, gdy pracodawca może zwolnić pracownika przeby-wającego na zwolnieniu le-karskim bez wypowiedzenia - z winy pracownika:

  • w przypadku ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych,
  • popełnienia przestępstwa przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę - jeżeli przestępstwo jest oczy-wiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu,
  • zawinionej przez praco-wnika utraty uprawnień ko-niecznych do wykonywania zawodu

.

Co jednak zrobić, gdy pracownik dobrze prosperującej firmy nagle otrzyma wypo-wiedzenie, choć jest na L4? Kodeks Pracy w art. 44 daje mu możliwość złożenia od-wołania do sądu pracy. Jeże-li sąd ustali, że wypowiedzenie umowy o pracę (zawartej na czas nieokreślony) nie jest uzasadnione bądź narusza przepisy o wypowiadaniu u-mów o pracę, wówczas mo-żliwe jest wydanie orzeczenia o bezskuteczności wypowie-dzenia. W przypadku, gdy u-mowa uległa już rozwiązaniu, sąd może zdecydować o przywróceniu pracownika do pra-cy na poprzednich warunkach lub o odszkodowaniu. JJ

Kiedy L4 nie chroni pracownika przed zwolnieniem

Pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim jest z za-sady chroniony przed wypo-wiedzeniem umowy o pracę. Znane są nawet przypadki "u-cieczki" na tzw. chorobowe, gdy w firmie szykuje się reduk-cja etatów. Zakaz wypowiedzenia nie oznacza jednak, że pracodawca nie może rozstać się z chorującym pracownikiem w inny sposób. Prawo przewiduje możliwość rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Z takiej furtki pracodawca mo-że skorzystać w dwóch przypadkach.

Po pierwsze - jeśli niezdolność pracownika do pracy z powodu choroby trwa dłużej niż 3 miesiące (przy założeniu, że sam pracownik był zatrud-niony u tego pracodawcy krócej niż przez 6 miesięcy).

Po drugie, jeśli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące (przy założeniu, że pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co naj-mniej 6 miesięcy lub jeżeli nie-zdolność do pracy była spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową).

- Warto zaznaczyć, że pracodawca nie może rozwiązać umowy o pracę bez wypowie-dzenia, jeżeli nieobecność pracownika spowodowana była sprawowaniem opieki nad dzieckiem. Ochrona pracownika w tym wypadu trwa tak długo, jak pobiera on zasiłek z tego tytułu - wyjaśnia mec. Anna Brykczyńska z Kancelarii Adwokackiej Brykczyńscy i Partnerzy. JJ

Mogą sprawdzić, czy zwolnienie lekarskie jest zasadne

Joanna Biniecka, rzecznik prasowy Oddziału ZUS w Sosnowcu

Warto przypomnieć, że pracownika, który jest na zwolnieniu lekarskim, może odwie-dzić przedstawiciel ZUS-u, aby skontrolować, czy naprawdę jest chory. Kontrola zaświad-czeń lekarskich odbywa się zarówno z inicjatywy pracodawców, jak i ZUS-u.

Jeżeli lekarz orzecznik w wyniku kontroli stwierdzi, że zwolnienie lekarskie jest niezasadne, to osoba kontrolowana jest uznana za zdolną do pra-cy od następnego dnia. O tym informuje się wydział zasiłków ZUS-u lub zakład pracy - w zależności od tego, kto jest płatnikiem zasiłku. Pismo o wcześniejszej dacie ustania niezdolności do pracy otrzy-muje również lekarz leczący.
Kontrolowani są także lekarze - na podstawie listy wydanych zaświadczeń o niezdolności do pracy.

Kontrolami są obejmowane głównie osoby, które np.:

  • powtarzają kolejne okresy zasiłkowe (pełne lub niepeł-ne),
  • jednorazowo ZUS ZLA wystawione zostało na długi okres,
  • uzyskują kolejne zwolnienia od różnych lekarzy lub z tytułu różnych schorzeń,
  • przerwy w niezdolności do pracy między okresami tej sa-mej choroby powodują otwarcie nowego okresu zasiłkowego,
  • orzeczony okres niezdolności do pracy przypada pod koniec okresu ubezpieczenia chorobowego albo po ustaniu tytułu ubezpieczenia,
  • zaświadczenie lekarskie wystawione jest osobie, która posiada szczególnie wysoką podstawę wymiaru zasiłku i krótko podlega ubezpieczeniu chorobowemu;
  • zaświadczenie lekarskie zostało wystawione od dnia,
  • w którym lekarz orzecznik, po bezpośrednio przeprowadzo-nym badaniu, skrócił poprze-dnie zwolnienie lekarskie w związku z odzyskaniem zdolności do pracy przez ubezpieczonego;
  • korzystają w trakcie chorowania z krótkich zwolnień lekarskich,
  • przedkładają zwolnienia lekarskie do wypłaty po terminie siedmiu dni,
  • nie zgłaszają się na badanie do lekarza orzecznika ZUS,
  • co do których zachodzi po-dejrzenie wykonywania pracy w trakcie zwolnienia lekarskiego lub wykorzystujące zwolnienia w innym celu niż leczenie się.

Przy podejmowaniu decyzji o kontroli prawidłowości wy-korzystywania zwolnienia le-karskiego bierze się pod uwa-gę przyczynę niezdolności do pracy. UWAGA! Oznaczenie na zwolnieniu lekarskim "mo-że chodzić" nie zwalnia osoby chorej z obowiązku wyjaśnienia przyczyn nieobecności w domu w trakcie dokonywanej kontroli chorego.

Systematyczne kontrole prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pra-cy wykonywane przez lekarzy orzeczników oraz kontrole wy-korzystywania zwolnień lekar-skich wykonywane przez spe-cjalne służby kontroli, są ustawowym obowiązkiem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. JJ

Pracodawca może odmówić ponownego zatrudnienia pracownika, jeżeli w ciągu 7 dni od przywrócenia do pracy nie zgłosił on gotowości niezwło-cznego podjęcia pracy. Wyjąt-kiem od tej reguły jest sytuac-ja, w której przekroczenie tego terminu nastąpiło z przyczyn niezależnych od pracownika.

Pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia na stanowisko, przysługuje wy-nagrodzenie za czas pozostawania bez pracy. Wynagrodzenie przysługuje jednak nie wię-cej niż za 2 miesiące, a jeśli ok-res wypowiedzenia wynosił 3 miesiące - nie więcej niż za 1 miesiąc.

Inaczej przedstawia się sy-tuacja osób w wieku przedemerytalnym, kobiet w ciąży lub będących na urlopie macie-rzyńskim. W ich przypadku wynagrodzenie przysługuje za cały czas pozostawania bez pracy. JJ



*Nietypowe zjawisko! Tatry, Babia i inne góry widziane z Katowic i Sosnowca [ZOBACZ ZDJĘCIA]
*Klubowa Mapa Województwa Śląskiego już działa! [ZOBACZ, GDZIE SIĘ BAWIĆ]
*KATOWICE, SOSNOWIEC, BĘDZIN i CZELADŹ Z LOTU PTAKA [ZOBACZ ZDJĘCIA]
*Zakaz palenia węglem w piecach: Ile to będzie nas kosztowało? [SZOKUJĄCE WNIOSKI]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!