Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łączenie Muzeum Górnośląskiego ze Śląskim. Co dalej?

Magdalena Nowacka-Goik
Muzeum Górnośląskie
Muzeum Górnośląskie arc.
Pracownicy Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu zbierają podpisy pod listem protestacyjnym w sprawie połączenia z Muzeum Śląskim w Katowicach.

Na początku lipca ma być podjęta uchwała dotycząca połączenia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu z Muzeum Śląskim w Katowicach. Uchwała intencyjna została podjęta przez radnych Sejmiku na początku kwietnia. 24 kwietnia wicemarszałek Kazimierz Karolczak spotkał się z pracownikami Muzeów. Zaproponował utworzenie grupy, która ma wypracować koncepcję działania instytucji po połączeniu. Trwają też rozmowy o przejęciu placówki przez Bytom.

Dwa bliźniacze muzea zbędne

Tadeusz Hadaś, były pracownik merytoryczny Muzeum Górnośląskiego:

Szanowni Państwo, w rozpropagowanym wśród bytomskich organizacji pozarządowych "Liście otwartym w obronie Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu" (http://obronamuzeum.pl) zaskakuje merytoryczny skład podpisanych pod nim sygnatariuszy. Świadczy on o tym, że w tzw. obronie Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu najprawdopodobniej nie chodzi o zachowanie całej instytucji, lecz głównie Działu Przyrody.

Otóż, zdecydowana większość profesorów i doktorów podpisanych pod listem to biolodzy i przyrodnicy, co uświadamia, że pomysłodawcami listu nie są wszyscy pracownicy Muzeum Górnośląskiego, lecz głównie muzealnicy z Działu Przyrody, nawiasem mówiąc najbardziej aktywnego i od lat najlepiej funkcjonującego, nowoczesnego działu w tej instytucji kultury. (...) Osobiście przyklasnę staraniom Działu Przyrody w kierunku utworzenia w Bytomiu samodzielnego (czy będącego oddziałem Muzeum Śląskiego) Muzeum Przyrodniczego lub Muzeum Archeologiczno-Przyrodniczego, jeżeli takie się oficjalnie pojawią. Na ten krok organizatora czekam od (...) lat.

Odnosząc się do treści "Listu otwartego", jestem zdecydowanie przeciwny utrzymaniu samodzielności obecnego Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, gdyż nie tylko historyczne, lecz również muzealnicze i ekonomiczne fakty zaświadczają, że jest to instytucja-bliźniak Muzeum Śląskiego w Katowicach, realizująca identyczne cele i niepotrzebnie marnująca swój potencjał na konkurowanie z katowicką instytucją.

Oba Muzea wywodzą swoje korzenie z tej samej placówki, tj. przedwojennego Muzeum Śląskiego w Katowicach. Analizując fakty historyczne, trudno nie zauważyć, że większość działów obecnego Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu (w latach 1945-1950 Muzeum Śląskiego w Bytomiu) stanowi kontynuację odpowiednich działów przedwojennego Muzeum Śląskiego w Katowicach. Jedynie dwa działy: Archeologii i Przyrody mają jakiekolwiek podstawy, by wywodzić swe korzenie z jednostek organizacyjnych niemieckiego Górnośląskiego Muzeum Krajowego w Bytomiu. (...).

W rozważaniach nad przyszłością muzealnictwa w woj. śląskim nie bez znaczenia jest ogrom zbiorów (2,4 mln eksponatów) i prestiż sąsiedniego, czeskiego Muzeum Ziemi Śląskiej w Opawie, którego zadaniem jest dokumentowanie i ochrona śląskiego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego w Republice Czeskiej.

Pozostawienie w takim sąsiedztwie obok siebie dwóch bliźniaczych instytucji muzealnych ze zbiorami bądź stosunkowo nikłymi (115 000 w Katowicach w supernowoczesnej siedzibie), bądź nie ustalonymi (podobno "zaniżone" 963 000 w Bytomiu, od wielu lat niemożliwe do policzenia) podległych temu samemu organizatorowi, może świadczyć jedynie o niezrozumieniu (...) realnej szansy woj. śląskiego na stworzenie liczącej się w Polsce instytucji muzealnej, mającej możliwość konkurowania z placówkami zagranicznymi. Muzeum Ziemi Śląskiej w Opawie jest trzecim największym muzeum w Republice Czeskiej (...). Liczba eksponatów zgromadzonych we wszystkich muzeach w Polsce wynosi zaledwie 15,7 mln (dane GUS), w muzeach Republiki Czeskiej - 65 mln.

Ponadto uważam, że samorząd Bytomia jest moralnie zobowiązany do utworzenia własnej, odrębnej od Muzeum Górnośląskiego instytucji muzealnej, której zadaniem powinno być rzetelne i systematyczne dokumentowanie dziedzictwa kulturowego tego miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera